Jump to content
kopernik

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

Recommended Posts

22 minuty temu, jmx62 napisał:

wiem że nie miał pudełka ani instrukcji i kalkomanii.

Coś Ty chciał? Imperialistyczne gwiazdy zamiast jedynie słusznych w ziemskim raju robotników i chłopów? :haha:

A na poważnie jak potrzebne były białe, to nakładałem na odwrót te z KP, bo były na białym podkładzie.

Ten HH-3 to już lata 90 zdaję się, więc imperialistyczne gwiazdy jak najbardziej były na miejscu. Pamiętam, że było to pakowane w woreczek foliowy z kolorowym zdjęciem modelu. Tak samo zapakowany wyszedł Huey w 1/48. Oba kleiło się całkiem przyjemnie.

Model HH-3 o którym tu piszemy to na 99% produkt z form Aurory, przyjrzyjcie się "ludzikom" i układowi części na wypraskach. Revellowskie wypraski są inne. . Z Arory  tłuką wypraski do dzisiaj. U nas pakowano go jeszcze tak :

chematic.jpg

Godzinę temu, kopernik napisał:

Książka wydana w 1969r. Nigdy jej na żywo nie widziałem, ale warto odnotować jej istnienie. Okazuje się, że Morgała nie był jedyny. 

sam lwp ok.jpg

Quś... kopernik ty to nie jesteś odkrywca-astronom, ty jesteś górniko-archeolog!!!! Gdzie ty takie cudeńka wykopujesz???

Żeby nie było ze jestem gorszy to takie "Zrób to sam" z Wydawnictwa Harcerskiego, trochę później przekształconego w "Horyzonty".

Były to broszurki formatu nijakiego, coś około B5? w środku kilka stron opisu a najważniejsze były takie wielkoformatowe wkładki z różnymi planami. Np. w "Samolotach PLL LOT" były plany czy raczej rysunki w skali 1:72 , na pewno pamiętam Junkersa F.13, Ił-18, Ił-62 i coś tam jeszcze. W serii Zrób To Sam były jeszcze z lotniczych "Samoloty LWP", "Samoloty sportowe i rolnicze" na pewno były rysunki Gawrona. A z innej tematyki to było o pociągach, fotografii, elektronice, filatelistyce, coś dla dzieci itp. Bardzo fajna seria, zwróćcie uwagę na ceny.

No i w prawym dolnym rogu chyba klasyka, którą powinien znać i mieć każdy modelarz. "Samoloty września" autorstwa E.Gajkowskiego i S.Jurkiewicza. Rysunki podstawowych samolotów lotnictwa polskiego z września 1939. Super, jedynie rysunki Jastrzębia trochę ...SF, ale taka wtedy była o tym samolocie wiedza, nikt jeszcze nie widział zdjęć z Czerniakowa..

zrób to sam 1.jpg

6 minut temu, kopernik napisał:

Model HH-3 o którym tu piszemy to na 99% produkt z form Aurory, przyjrzyjcie się "ludzikom" i układowi części na wypraskach. Revellowskie wypraski są inne. . Z Arory  tłuką wypraski do dzisiaj. U nas pakowano go jeszcze tak :

Na bank Aurora, a u nas ZTS i Chematic.

1 godzinę temu, jmx62 napisał:

Żeby nie było ze jestem gorszy to takie "Zrób to sam" z Wydawnictwa Harcerskiego, trochę później przekształconego w "Horyzonty".

Pamięć Ci jeszcze służy😁 To dopiero wykopaliska! Te harcerskie z serii "coś z niczego" ( znak czasów !), zalecane dla Zuchów, a na tych w skali 1:72 jest dopisek " zaawansowani konstruktorzy, to dla Was". Miałem ( i pewnie są gdzieś spakowane u rodziców ) kilka tych broszur. Konia z rządem temu kto jakoś to wykorzystał i coś z tego zrobił ! A seria lotnicza faktycznie nęciła tematyką.

zts. wilgajpg.jpg

zts 4.jpg

zts.jpg

zts 1_Fotor.jpg

zts 2_Fotor.jpg

zts 3_Fotor.jpg

zts 6.jpg

A dla mnie pierwszą encyklopedią lotnictwa była ta kieszonkowa książeczka:
SAMOLOTY-85-Glass.jpg.8290df287d343067ff932aeb9ac24794.jpg
Kolejne pozycje, czyli Samoloty '90 i '94 nie były już tak kultowe

• Like 2

8 godzin temu, Grzes napisał:

A dla mnie pierwszą encyklopedią lotnictwa była ta kieszonkowa książeczka:
SAMOLOTY-85-Glass.jpg.8290df287d343067ff932aeb9ac24794.jpg
Kolejne pozycje, czyli Samoloty '90 i '94 nie były już tak kultowe

OOO tak, to był mój drogowskaz lotniczy, wielokrotnie wypożyczany z biblioteki.

Jeszcze była taka  podobna książeczka pt. "Samoloty, szybowce, śmigłowce". Tego samego autora.

A Samoloty '90 i '94 to nawet mam na półce.

ps. a kojarzycie książkę "Rozwój samolotów naddźwiękowych"

352x500.jpg

pamiętam, że to ta książka otworzyła mi oczy, że nie tylko mig-21 i mig-23 latają:)

• Like 3

Posted (edited)

Estetyka też mnie zaskoczyła pośmiertnie. Tego Jaka odkryłem w 2011 na Allegro. Wcześniej znałem ich Hellcata, Ił-28 i Su-7. 

20200403_201442.jpg

Edited by letalin

Posted (edited)
2 godziny temu, pepociufakers napisał:

OOO tak, 

ps. a kojarzycie książkę "Rozwój samolotów naddźwiękowych" pamiętam, że to ta książka otworzyła mi oczy, że nie tylko mig-21 i mig-23 latają:)

Genialna książka. Pozbyłem się jej pochopnie i minęło sporo lat zanim udało mi się ją kupić. Warto ją ciągle mieć. Na lata osiemdziesiąte był to faktycznie jedyne poważne źródło zebranej wiedzy. 

Książeczka Glassa "Samoloty `85" miała wcześniejszą o ok.10 lat edycje. Ta pierwsza czyniła mnie ekspertem od lotnictwa w początkach podstawówki.

Edited by letalin

Posted (edited)
1 godzinę temu, letalin napisał:

Estetyka też mnie zaskoczyła pośmiertnie. Tego Jaka odkryłem w 2011 na Allegro. Wcześniej znałem ich Hellcata, Ił-28 i Su-7. 

Czyli jednak dobrze kojarzyłem że mieli Ił-28, a i w tej chwili jakiś Su-7 kołacze się w pamięci. Hellcat niestety nie.

1-350 skala.png

I jeszcze takie maleństwa, niestety producent pozostanie chyba tajemnicą 😞

aa061da701c8c6fa.jpg

Co do literatury to takie pozycje "encyklopedyczne" przez dłuższy czas leżały na mojej półce modelarsko-lotniczej

hist 2r.jpg

Edited by jmx62

Przyznam, że Estetyka rozwaliła system. Nie przypominam sobie żebym coś z nich widział w naturze. pogrzebałem w necie i dodam jeszcze dwie pozycje z ich katalogu. Su-7 i Hellcat.

Su7-1.jpg

Su7-2.jpg

Su7-7.jpg

hellcat inb estetyka.jpg

Pilot śmigłowca, seria komiksów o bohaterskim pilocie. Wtedy chciałem być jak on i zostać pilotem.  

pilot-smiglowca1.1.jpg

pilot-smiglowca2a.jpg

• Like 1

Znam cała serię!  Świetne :D

Ławoczkin Ła-176.

U babci na strychu, dlatego taki zakurzony. Wie ktoś czyj to produkt? Na pewno nie jest to Skarabey (Скарабей)  ani Maquette. Model jest na pewno starszy niż 1987r.

IMG_1066.JPG

IMG_1067.JPG

IMG_1068.JPG

1 godzinę temu, jmx62 napisał:

I jeszcze takie maleństwa, niestety producent pozostanie chyba tajemnicą 😞

aa061da701c8c6fa.jpg

Hellcat yo lata siedemdziesiąte.

Te mikro-modele produkowali w Konstancinie. Mialem je w połowie lat siedemdziesiątych. I potem w XXI wieku.

20200403_225820.jpg

9 minut temu, letalin napisał:

20200403_225820.jpg

Nie wyświetla się obrazek.

jmx62 planujesz jakąś renowację tego Ła-176? 

Posted (edited)
17 godzin temu, kopernik napisał:

Pilot śmigłowca, seria komiksów o bohaterskim pilocie. Wtedy chciałem być jak on i zostać pilotem.  

Kto nie chciał?

Swoją drogą tytuł jest "Pilot śmigłowca" a w środku Mig-21!!!

Oprócz literatury pisanej były też np. filmy. 

Na niebie i na ziemi – film z 1973 roku zrealizowany przy współpracy jednostek lotniczych, np. 1PLM Mińsk Mazowiecki.

Jeszcze nie dawno do obejrzenia na YT, niestety w tej chwili nie mogę go znaleźć.

To taki polski pierwowzór Top Gun-a 😁 i to wyprzedzenie co najmniej o kilkanaście lat.

Edited by jmx62

49 minut temu, mig napisał:

jmx62 planujesz jakąś renowację tego Ła-176? 

A po co? Przecież wygląda jak nówka 😜

A tak na poważnie to nie wiem co się z nim dziej i czy jeszcze w ogóle istnieje. Ale bardzo bym chciał gdzieś go znaleźć i skleić, mam do niego bardzo duży sentyment. 

2 godziny temu, jmx62 napisał:

Na niebie i na ziemi

Świetny film, z wieloma smaczkami.
Można w nim zobaczyć realny awaryjny zrzut zbiorników z Lima, czy alarmową ewakuację lotniska spod ostrzału.

Topgan to tylko lukrowany amerykański (niedomówienie) 

Film Na niebie i na ziemi , był w czwartek lub piątek do południa na kanale Kino Polska , więc na pewno będzie jeszcze powtarzany

4 godziny temu, jmx62 napisał:

Oprócz literatury pisanej były też np. filmy. 

Tylko raczej trudno było je gdziekolwiek obejrzeć 😢. Choć czasem się coś trafiało. Bitwę o Midway oglądałem z tatą w kinie, 30 sek nad Tokio było w połowie lat 80-tych w TV ( wspominałem już o tym, nie mogłem oglądać, ale nagrywałem ścieżkę dźwiękową na magnetofon szpulowy i wielokrotnie jej słuchałem) Bitwa o Anglię to parę razy była wyświetlana w ówczesnej TV . Na niebie ...  i chyba Historię jednego myśliwca ( ach te jaczki ...) widziałem na wczasach jak przyjechało do ośrodka kino objazdowe ( czad !). Resztę filmów oglądałem już w czasach internetu. 

30 sek tokio.jpg

bitwa o ang.jpg

midway.jpg

na niebie i na ziemi 1.jpg

przeciwko bogom 1961.jpg

pierwszy start.jpg

film 1.jpg

7060089.3.jpg

Chyba niepotrzebnie rozkopałem sprawę filmów lotniczych, wątek miał być o modelach i ewentualnie szeroko pojętej literaturze. A tu proszę jaki wysyp postów o filmotece lotniczej. 

Ale wracając do typowego modelarstwa...

Znowu w necie znalazłem takiego cudaka, wiem że to DH-88 Comet ale kto go "wtryskał"? Bo raczej nie Airfix, miałem to pamiętam, inny układ na ramkach/gałązkach i w A-xie była przezroczysta osłona kabiny bez tych ramek na kadłubie.

DSCF7023.jpg

• Like 1