Jump to content

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

Recommended Posts

6 godzin temu, HKK napisał:

Ciekaw jestem czy ktoś je pamięta (te polskie).

Pamięta. Były dla mnie za drogie, ale z tego co wtedy rozumiałem, to była produkcja obca. Tego samego producenta, który robił suche kalkomanie do Mikro144. Made in Austria.

• Replies 1.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nie wiem, czy w tym wątku jestem najstarszy, ale z pewnością tamtą epokę znam i pamiętam bardzo dokładnie. Oczywiście zaczynałem od sklejania NRD-dowskich modeli, ale już w końcówce lat 1970-tych zacz

Dawne lata, kiedy cytując klasyka ,,Nie było niczego'' stanęły jak żywe przed oczami ! Większość Tych modeli miałem w ręku i skleiłem. O kupieniu czegoś lepszego ,czy choćby farb mowy nie było ! Taśma

To jeszcze taka trochę inna ciekawostka wspomnieniowa. W drugiej połowie lat 1980-tych istniała możliwość zostania członkiem IPMS UK. Członkostwo było atrakcyjne, bo... zyskiwało się możliwość otrzymy

Posted Images

Cyt: A kto ze starej młodzieży kojarzy to wydarzenie

Cóż, ja kojarzę. Nawet jestem na zdjęciu w tym artykule. Miałem wówczas 27 lat 😎.

Cyt: Wrocław przez kilka lat był niekoronowaną stolicą wystaw modelarskich.

Przede  wszystkim był głównym – i przez jakiś czas  jedynym – ośrodkiem konkursów modeli redukcyjnych i miejscem, gdzie w 1976 zaczął się rozwijać polski ruch modelarstwa redukcyjnego, który, jak napisano w artykule, zaowocował m.in. tym, że  budowa plastikowych modeli oficjalnie zyskała status modelarstwa (wcześniej pisało się o  nas "kolekcjonerzy plastikowych samolocików, autek, statków, itp.").

Na zdjęciach są także dwaj znakomici modelarze. Niestety, obaj już nie żyją: Jurek Jabłoński (pierwszy polski modelarz, który swoimi pracami pokazał, jak z zestawowej zabawki zrobić znakomite dzieło modelarskie) i Staszek Thier (wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy klasy C NAVIGA).

Edited by Andrzej Ziober
  • Like 1

Jak juz piszemy o Wroclawiu

nie samoloty ale autobusy pana Tadeusza Sawy (? ) w skladnicy harcerskiej na Kurzym Targu

Zawsze po zajeciach na polibudzie podziwialem je ( rewelacyjne kartonowki )

W dniu 18.04.2020 o 20:59, kopernik napisał:

Jeśli chodzi o własną produkcję tzw kalkomanii to ja używałem arkuszy z papiernika ( kwiatki, motylki, ptaszki itp ). Taki fenomen komuny, nic nie było a kalkomanie były. Rysowało się kształt wycinało, malowało i odmaczało. Jak były świeże nie pękały i nawet nieźle trzymały się modeli. 

kal.jpg

To chyba z tej samej spółdzielni z Wałbrzycha :D Mam takie i jeszcze z godłami państwowymi wink3

WP_20151212_15_24_40_Pro.jpg

Tak, tak - nalepiałem takie na szafkę z płyty wiórowej (laminowanej). Bez Micro Sol/Set ani Solvasetu a potem nijak nie chciało to zejść. I ciekawostka też się nie srebrzyło. Czasem tylko bąble powietrza zostawały, jak człowiek się spieszył, np. na dobranockę :-)))

Pozdrawiam

Paweł

9 godzin temu, Artek82 napisał:

To chyba z tej samej spółdzielni z Wałbrzycha :D Mam takie i jeszcze z godłami państwowymi wink3

To nie była spółdzielnia ale Wałbrzyskie Zakłady Graficzne "Kalkomania"  specjalizujące się w produkcji kalkomanii dla zakładów porcelany , a te nalepki były tylko produktem ubocznym. Pozdr. A.

• Like 1

Takich nigdy nie widziałem, a są świetne!
Godła państwowe, świąteczne i scenki np. z Czerwonego kapturka były u nas w kuchni na piecu kaflowym :mrgreen:

11 godzin temu, Artek82 napisał:

WP_20151212_15_24_40_Pro.jpg

A ja pod koniec lat 80. miałem takie dwa zestawy przywiezione z samego ZSRR:
267921231_Modelesylwetkowe.jpg.b4770b5e021b7b03ca2e621009780159.jpg

Radziecka sztuka nowoczesna. Oczywiście Frog, ale co to ? Dopiero po ukazaniu się SP spisu z nr katalogowymi był łatwo o identyfikację. 

frog  mod  1.jpg

Strzelam: Typhoon

BTW ostatnio wracając do rysowania stwierdziłem ze mam mały problem z perspektywą, patrząc na sowieckie artboxy, czuję się lepiej 😉

Edited by Moses

Wracając do starych czasów, to taki mi się pomocnik przypomniał. Mimo lekkiego bicia na osi służył pięknie przez te wszystkie lata. Dalej jest chyba sprawny tylko zasilacz by mu się przydał.

404263036_WiertarkaPIKOHobbySM2001.thumb.jpg.e5d575ece2cfed12b4dca341373569db.jpg

Wiertarka PIKO Hobby SM2 001.jpg

Edited by robmario
54 minuty temu, robmario napisał:

Wracając do starych czasów, to taki mi się pomocnik przypomniał. Mimo lekkiego bicia na osi służył pięknie przez te wszystkie lata. Dalej jest chyba sprawny tylko zasilacz by mu się przydał.

Miałem, a owszem. Podłączałem pod transformator od kolejki PIKO. NIestety, to był w sumie NRD-owski szajs. Ale alternatywy nie było. Problemem nie było samo bicie ale fakt, że z czasem się wyraźnie zwiększało. Pomimo, że bardzo uważałem aby nie używać do frezowania. 

Choć zabawki to też niezły, sentymentalny temat, ale myślę jednak zostańmy przy tematyce typowo modelarskiej...

49 minut temu, mandrivecs napisał:

taboret też wiele historii by opowiedział

:super::haha:

Edited by Grzes
1 godzinę temu, mandrivecs napisał:

Zabawki zabawkami, ale taboret też wiele historii by opowiedział! 😀

W naszym groniem modelarstwo to styl życia, a wiadomo w życiu niejednemu zdarzył się skok w bok. Może stąd te zabawki i taboret ?

Ja, jak już grzecznie poczytałem i skleiłem co tam było do sklejenia to skakałem do gier. Najpierw był ping- pong a w czasach C-64 dobierałem tematycznie - aby coś latało i strzelało. Postrzelałem, polatałem i grzecznie wracałem do sklejania. 

ping.jpg

c 64.1.jpg

c 64.jpg

Godzinę temu, kopernik napisał:

Może stąd te zabawki i taboret ?

zabawkami się ponoć bawiłem - nie pamiętam tego

taborety pamiętam doskonale z kuchni + czerwony dupąsiedz na nich

Godzinę temu, kopernik napisał:

Najpierw był ping- pong a w czasach C-64

Grać grałem w coś podobnego, lecz to nie był ping-pong a chyba coś ala strzelanie goli, miało dwa dziwne podłużne pady,  ale nazwy tej konsoli nie pamiętam

edit, namierzyłem to to samo co chyba wrzuciłeś ;D

TVG-10 z podłączonym wideotrafem

Edited by Bengal

A ja sobie jeszcze przypomniałem o jednej ciekawostce, tym razem to już trochę znalezionej z okazji pracy zawodowej. Fragment przewodnika giełdowego po bazarze na Skrze z 1989 i relacja tzw. "turysty handlowego" o tym, co najbardziej opłaca się przywieźć z Czechosłowacji :)

Untitled.jpg

6 godzin temu, kopernik napisał:

A kto powiedział, że model musi być szary ?  Końcówka lat 80 tych była naprawdę kolorowa ( w ZSRR).

kadłuby.jpg

A czy ktoś czytał historię (alternatywną 😏🤥) powstania tegoż samolotu?

Otóż brytyjskie Ministerstwo Lotnictwa czy jak tam ono się nazywało nie mogło podjąć decyzji co do nazwy. Mieli do wyboru: Cameleon lub Rainbow. No jak to zawsze bywa w przypadku głosowania wybrali opcję z największą ilością głosów czyli: Barracuda 😀

Z palety barw "made in choroszo" czyli ZSRR lub CCCP brakuje jeszcze żeby puścili w NMF i jak to robi np. Tamiya bezbarwny, w sensie przezroczysty. Byłby pierwszy brytyjski stealth.

A tak na poważnie to pytanko do kopernika: masz je wszystkie czy to gdzieś z neta wyguglane?

Frogowskie figurki towarzyszące. Takie dodatki znikły z zestawów razem z załogą i podstawkami. Podobno przynosiło to producentom ogromne oszczędności. Na fotce figurki z Gloster Whittle, następnie dwie z DH Gypsy Moth, i z Fokkera .

Gloster Whittle, następnie dwa z DH Gypsy Moth, a następnie Fokker Trimotor.jpg

• Like 1