Jump to content
kopernik

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

Recommended Posts

Cytat

Bez problemu dziś kupisz takie rakiety z silnikami i nikt nie legitymuje przy zakupie

Ha ha ...wytłumacz to mojej żonie....

No tak, żona to skrzyżowanie urzędu celnego z komisją weryfikacyjną... Gdyby nie one to byśmy modelami "zarośli" na 3 pokolenia do przodu...

• Like 1

ja bym jescze dorzucił udt i bhp...

A co to to UDT?

• Haha 1

2 minuty temu, WujekAlice napisał:

A co to to UDT?

Np windę w pracy masz? Jeżeli tak to gdzieś jest na niej napisane UDT nr.............. ważny do.................

UDT - Urząd Dozoru Technicznego. Każda cysterna, winda, dźwig (winda tez jest dźwigiem), żuraw itp muszą mieć badanie dopuszczające UDT, inaczej doopa z użytkowania. Nielegał znaczy się i kara.

On 5/27/2020 at 7:39 AM, kopernik said:

Ciekawe, jak koleś to odkurza 👀

ekspoz.jpg

o i chusteczki szczęścia są 😉  

• Like 2

1 godzinę temu, abtb napisał:

Np windę w pracy masz? Jeżeli tak to gdzieś jest na niej napisane UDT nr.............. ważny do.................

UDT - Urząd Dozoru Technicznego. Każda cysterna, winda, dźwig (winda tez jest dźwigiem), żuraw itp muszą mieć badanie dopuszczające UDT, inaczej doopa z użytkowania. Nielegał znaczy się i kara.

Chłopie, u mnie na wsi trzy windy na krzyż  - skąd ja mam to wiedzieć? W windzie to ja rzadziej bywam niż w filharmonii :D

11 minut temu, WujekAlice napisał:

trzy windy na krzyż

Skonkretyzuj, bo nie wiadomo czy krzyże w windach czy windy na krzyżu...

16 minut temu, Grzes napisał:

nie wiadomo czy krzyże w windach czy windy na krzyżu...

Stoi wielki krzyż, w nim na górze restauracja, kapica i punkt widokowy, a na górę prowadzą trzy windy.

• Like 2

Zapominałeś o sklepie z dewocjonaliami i pamiątkami.

Posted (edited)

Godzinę temu, WujekAlice napisał:

W windzie to ja rzadziej bywam niż w filharmonii

U mnie odwrotnie. Pewnie dla tego ze mnie taka świnia. Jak już otworzą filharmonie po pandemii to chyba pójdę i się odchamię :haha:

Edited by abtb
  • Like 1
  • Haha 1

Posted (edited)

To może na lot CMELAKA z KP?

Edited by myszaty
  • Haha 1

Żartujesz chyba. Jeszcze mnie przy wejściu zatrzymają, pomalują w żółto czarne paski i będę cmelak ja ta lala.

2 godziny temu, abtb napisał:

Żartujesz chyba. Jeszcze mnie przy wejściu zatrzymają, pomalują w żółto czarne paski i będę cmelak ja ta lala.

Są tacy co zaryzykowali. 

Pszcz__ka Maja i Gucio.JPG

• Haha 3

Trochę odlecieliśmy od tematu. Oto forma i model. Niestety, okazuje się, że 50 lat później naszych inwestorów ciągle nie stać na coś takiego.

for.jpg

for mod.jpg

• Like 1

10 godzin temu, abtb napisał:

Zawsze możesz powiedzieć, że jesteś fanem BVB Dortmund. Oni też jak cmelaki wyglądają :D

7 godzin temu, kopernik napisał:

Trochę odlecieliśmy od tematu. Oto forma i model. Niestety, okazuje się, że 50 lat później naszych inwestorów ciągle nie stać na coś takiego.

for mod.jpg

Bardzo porządny model. I wypraski i robota. Twój wyrób?

• Like 1

Super tata 👍 namówiłeś mnie! Uwaga Balice! Nadchodzę!

W dniu 27.05.2020 o 19:32, thor_ napisał:

Bez problemu dziś kupisz takie rakiety z silnikami i nikt nie legitymuje przy zakupie... Osobiście swoim synom kilka kupilem w zeszłym roku w wakacje "rozstrzelaliśmy" nimi niebo nad lotniskiem w Debrznie 😉

Super tata 👍 namówiłeś mnie! Uwaga Balice! Nadchodzę!

Coś tego...no... dawno nic nie pisałem:brawo:cieszycie się co?

Nic z tego jestem i zostaję z Wami. Po prostu jakoś wena tfurcza mnie opuściła. 

Ale do rzeczy, wracam to tematu vacu.

Widział ktoś takiego bro-cudaka?

Bo ja ani modelu ani "oryginału"

saab-a-36-broplan.jpg

Broplan, to firma która modele zaczęła wypuszczać na początki lat 90-tych. Ze względu na tematykę rzuciłem się na nie i nie zważając na technologię kupowałem. próby zrobienia z nich w miarę poprawnych modeli często kończyły się fiaskiem, do tego te żółknące oszklenie ... Po pierwszych zachwytach przyszło opamiętanie i rozważenie:  tematyka ocena +; sklejalność - ; cena -;  dostępność -. 1-3 to zakończyło moją przygodę z Broplanem. Modele które miałem, sprzedałem, nie mogłem znieść widoku tych pożółkłych elementów. Do dziś trzymam się z daleka od oszklenia vacu. Zostawiłem sobie tylko Lima - 5Mz myślą o wykorzystaniu jako bazy niektórych elementów. Swoją drogą,  firma wydała masę modeli a w Polsce nikt nie jest godzien ich sprzedawać. Podobno właściciel stawia jakieś niewyobrażalne warunki. 

bro.jpg

lim.jpg

Posted (edited)
1 godzinę temu, kopernik napisał:

Broplan, to firma ....

Swoją drogą,  firma wydała masę modeli a w Polsce nikt nie jest godzien ich sprzedawać. Podobno właściciel stawia jakieś niewyobrażalne warunki. 

W dużym skrócie:

Gdy kilka/kilkanaście lat temu spotkałem się parokrotnie z właścicielem Broplanu wyjaśnił mi, że przez jakiś czas sprzedawał na rynku krajowym.

Ceny na kraj były bardziej przystępne. Po innych (wyższych) cenach sprzedawał za granicę. No i znalazło się kilku "cwaniaczków", co wbrew umowom kupowali niby to na kraj po cenach krajowych i wysyłali za granicę, psując eksport właścicielowi Broplanu.

Wobec tego stwierdził, że to mu się po prostu nie opłaca i przyjął na kraj ceny eksportowe. Tyle.

BTW. Bardzo sympatycznie wspominam kontakty z właścicielem Broplanu.

Pozdrawiam, Przemek

Edited by PrzemekW

Pierwsze modele Broplanu kupowałem normalnie w sklepie modelarskie w Katowicach. Fakt było to dawno dawno temu. Aktualnie zamawiam bezpośrednio u producenta- zarówno vacu jak i wtrysk-żadnych problemów z kontaktem, szybka realizacja.Ceny- No cóż, to niszowe modele, albo ktoś kupuje albo nie.

1 hour ago, PrzemekW said:

W dużym skrócie:

Gdy kilka/kilkanaście lat temu spotkałem się parokrotnie z właścicielem Broplanu wyjaśnił mi, że przez jakiś czas sprzedawał na rynku krajowym.

Ceny na kraj były bardziej przystępne. Po innych (wyższych) cenach sprzedawał za granicę. No i znalazło się kilku "cwaniaczków", co wbrew umowom kupowali niby to na kraj po cenach krajowych i wysyłali za granicę, psując eksport właścicielowi Broplanu.

Wobec tego stwierdził, że to mu się po prostu nie opłaca i przyjął na kraj ceny eksportowe. Tyle.

BTW. Bardzo sympatycznie wspominam kontakty z właścicielem Broplanu.

Pozdrawiam, Przemek

a czy mozna gdzies znalezc ich katalog?