Jump to content

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

Recommended Posts

9 minut temu, jmx62 napisał:

Jest inna Czapla? No nie ma, no to znaczy że jest to NAJLEPSZA Czapla na  świecie i już🤓.

No właśnie dlatego, że z tych starszych zestawów JEST najlepsza, była i będzie...

Z nowych wypustów już się mnie da skleić czegoś sensownego... za bardzo zjechane formy, to się nawet na ersatz do scratchu nie nadaje.

Wiem, bo podjarany czaplą na ,,luzaku" 😉 kupiłem w tamtym roku 4 nowe z zts-u....

• Like 1
  • Replies 2.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nie wiem, czy w tym wątku jestem najstarszy, ale z pewnością tamtą epokę znam i pamiętam bardzo dokładnie. Oczywiście zaczynałem od sklejania NRD-dowskich modeli, ale już w końcówce lat 1970-tych zacz

Znalazłem kilka dni temu zdjęcia o których myślałem że już przepadły. Robiłem je dokładnie późną wiosną 1990 roku testując nowo zakupionego Zenitha 12XP. Na zdjęciach są moje modele budowane w latach

To ja dokładam moją historię alternatywną z Jakiem-1 w roli głównej. Kiedyś, w trochę innej wersji, była na PWM, ale Kamil Feliks mnie męczył aby odkopać i odświeżyć nieco te truchełko. https://w

Posted Images

29 minut temu, jmx62 napisał:

Jest inna Czapla? No nie ma, no to znaczy że jest to NAJLEPSZA Czapla na  świecie

Najlepsza, ale i najgorsza. Nie o to chodzi, czy najlepsza, ale czy dobra. F-14 z Hasegawy podobno nie jest najlepszym Tomcatem w 1/72 na świecie (po nim wyszły z Academy, FineMoldsa i GWH), ale jest dobry. A Czapla nie.

Ale F-14go cały świat produkował, produkuje i bedzie produkował, firmy japońskie, chińskie, angielskie, włoskie, amerykańskie, ruskie i nawet jakby na Grenlandii ktoś założył firmę produkującą modele to też będą tłuc tego Tomcata. 

A Czapla dalej będzie ta jedyna. 

I dla większości polskich modelarzy/sklejaczy będzie i pozostanie synonimem pierwszego w życiu sklejonego  modelu plastykowego. Znam zagorzałych zwolenników gąsienic czy śrub okrętowych lub żagli którzy zaczynali od Czapli.

• Like 1

OK, Czapla jest jedyna, przez to najlepsza, dla wielu pierwsza... ale to wszystko nie zmienia faktu, że jest kiepska.

Pisząc o Czapli cały czas mam na myśli jakość wyprasek,  bo te nowe to tragedia, a nie to, czy jest zgodna z planami ( jakimikolwiek).✌😃

Edited by myszaty

W kwestii Tomcata to i wśród vintage mamy całkiem sporo jego zestawów w skalach od 1/144 do 1/32. W 144 Arii/Otaki. LS/ Revell. W 72 pierwszy był w latach 70 Monogram poziom niższy niż nasza Czapla, Matchbox, Airfix/Heller, Hasegawa, 80  ESCI (aktualnie również Italeri),  Italeri a w 48 Revell i Monogram (Revell) a w 32 Revell :). Modele Hasegawy, Italeri, ESCI/Italeri oraz Monogram/Revell dostępne są do dzisiaj :). 

• 2 weeks later...

Kupiłem kiedyś Lysandera w CSH. Przyszedłem do domu (pół godziny na piechotę, czyli dla około 10-letniego gówniaka to jak wyprawa na koniec świata), otworzyłem pudełko, a tam nie ma śmigiełka.  No to dawaj z powrotem. Do dzisiaj pamiętam dokładnie, którędy szedłem i jak ryczałem po drodze. Pani nie chciała wymienić na nowy zestaw, ale w końcu się zlitowała widząc mój czerwony i mokry od łez ryj. Drugi półgodzinny powrót do domu to już była czysta przyjemność.

Tego Heinkla też miałem, kupiłem na jakimś bazarku osiedlowym za śmieszne pieniądze. Tym razem nie było drabinek...

@Greif, dzięki za odświeżenie wspomnień :piwo: 

• Like 1
  • Haha 1
46 minut temu, kopernik napisał:

1/32 i 1/48, do tego żywica + druk. Chyba jednak ZTS pozostanie bezkonkurencyjny w 1/72.

👍👍👍👍👍

Kopernik jesteś wielki, potrafisz uszczęśliwiać ludzi, przynajmniej duchowo.

2 godziny temu, kopernik napisał:

1/32 i 1/48, do tego żywica + druk.

To nie są wady. 

Myślę, że zrobienie jakiegokolwiek modelu Plastyka lub Mistercrafta jest trudniejsze, niż złożenie "klocków" z żywicy lub druku 3d, w nowoczesnym wydaniu.

A skoro już powstał model cyfrowy Czapli, to zmniejszenie go do 1:72 nie jest wykluczone. Jest oczywiście kwestia popytu. I ceny. Każde hobby kosztuje. 

12 godzin temu, Greif napisał:

Nadal wspomnień czar 😉20201217_120357.thumb.jpg.6edca8c44f03cdb06c588dd4c9ac4132.jpg

Nowe nabytki :)

Lysander! Mój pierwszy (świadomy) zachodni model. Dostałem od chrzestnej gdzieś w połowie lat 80-tych. Wcześniej tylko w zasadzie ZTS.  Tak mi się spodobał, że zrobiłem sobie puszkę, opatrzyłem napisem "Zbiórka na model" i kiedy tylko ktoś przyszedł w odwiedziny to mu podstawiałem, mając nadzieję uzbierać na kolejnego świetnego Matchboxa :)

Edited by Wymysl
  • Like 1
  • Thanks 1
W dniu 17.12.2020 o 19:28, Hubert Kendziorek napisał:

To nie są wady. 

Myślę, że zrobienie jakiegokolwiek modelu Plastyka lub Mistercrafta jest trudniejsze, niż złożenie "klocków" z żywicy lub druku 3d, w nowoczesnym wydaniu.

A skoro już powstał model cyfrowy Czapli, to zmniejszenie go do 1:72 nie jest wykluczone. Jest oczywiście kwestia popytu. I ceny. Każde hobby kosztuje. 

Czapla jako model to poligon doświadczalny. Sam chyba skleiłem ich ponad 50. Efekty były różne, na jednych ćwiczyłem malowanie aero, na innych dorabianie części i modyfikację sylwetki. Model jest do przyjęcia, nie wszystkie muszą być w standardzie 2.0 ! Hobby które kosztuje zaczyna się w dorosłym życiu. Spójrz na to okiem dziecka zapaleńca . Albo to , albo Me 109. Jeśli wybiera niedoskonałą Czaplę , to mu kibicuj !!! Tego zapowiadanego wypustu ( z wielu względów)  młodzież nie kupi, ja mam już swoją Czaplę, więc też hipotetycznie odpadam ( 1:72).

W dniu 17.12.2020 o 19:28, Hubert Kendziorek napisał:

Myślę, że zrobienie jakiegokolwiek modelu Plastyka lub Mistercrafta jest trudniejsze

Przepraszam, ale tu kolega pomieszał 2 rzeczy: Plastyk to producent modelu, a Mistercraft to tylko konfekcjoner.

9 godzin temu, kopernik napisał:

Spójrz na to okiem dziecka zapaleńca .

Wiesz, ja na Czaplę patrzyłem okiem dziecka zapaleńca  latach 80-ych. Z rozczarowaniem. Już wtedy nie był to model, który świadomie można było kupić na jakąkolwiek zachętę. To był i jest nadal model dla doświadczonych modelarzy.  Moim zdaniem na zachętę i start do hobby lepiej jednak kupować niemal  równie tanie, ale zdecydowanie nowsze modele, dające szybszą i większą satysfakcję z ukończenia (niechby i chińskie "bezklejowe" HB). A co potem sobie młody człowiek sam wybierze, jak już nieco wprawy nabędzie, to jego decyzja, może być nawet i z rozmysłem kupiona Czapla.

Jeżeli zrobiłeś ich pięćdziesiąt, to temat masz rozpoznany. Ja do tego modelu nie czuję żadnego sentymentu, moim zdaniem nic nie broni pomysłu na  trzymanie go w produkcji poza doraźnym, acz niewielkim zapewne zyskiem (czego bynajmniej nie ganię, o to chodzi w interesach). Podkreślam, moim zdaniem. 

Żywiczną 1:48 zapewne kupię, nad 1:32 się zastanowię. 

9 godzin temu, myszaty napisał:

Przepraszam, ale tu kolega pomieszał 2 rzeczy: Plastyk to producent modelu, a Mistercraft to tylko konfekcjoner.

Nie chodziło mi o to, skąd pochodzą (po części takie same) ramki w ich pudełkach, ale co sobą przeważnie (z naprawdę nielicznymi wyjątkami) prezentują. Coś, co 40 lub więcej lat temu było do przyjęcia i może być przedmiotem miłych wspomnień z dzieciństwa, nie powinno moim zdaniem stanowić dziś dominującego wypełniacza półek w hipermarketach w tej dziedzinie, a będzie niestety stanowić, dopóki ojcowie będą wpadać na pomysł wydania 10 złotych na Czaplę, "na zachętę" dla dzieciaka. 

Pozdrawiam

Hubert

• Like 1

Bo do pewnego momentu to tylko plastykowa zabawka, niewiele więcej warta niż te 10 czy 15 zł.

Jakich zresztą pełno w sklepach...

Macie zbyt wygórowane wymagania uważając że laik będzie rozkminiał wartość merytoryczmą plastykowego samolociku...sorry, tak to nie działa...

Edited by myszaty
26 minut temu, myszaty napisał:

Macie zbyt wygórowane wymagania uważając że laik będzie rozkminiał wartość merytoryczmą plastykowego samolociku...sorry, tak to nie działa...

Ja piszę nie o wartości merytorycznej, ale o tym, czy młody człowiek (np. 6-8 lat) jest w stanie to złożyć, mieć z tego zabawę i złapać w ten sposób chęć do złożenia kolejnych.  To nie są wygórowane wymagania moim zdaniem.

• Like 2
Godzinę temu, Hubert Kendziorek napisał:

Ja piszę nie o wartości merytorycznej, ale o tym, czy młody człowiek (np. 6-8 lat) jest w stanie to złożyć, mieć z tego zabawę i złapać w ten sposób chęć do złożenia kolejnych.  To nie są wygórowane wymagania moim zdaniem.

I otóż to właśnie! Dzisiejsze wcielenia leciwej Czapli ZTS-u mogą spowodować już tylko zniechętę, a nie zachętę. Bez co najmniej kilkunastoletniego stażu modelarskiego nic sensownego się z tego nie sklei, niestety.

• Like 2

No i co z tego?

Chcecie zabronić sprzedaży czy jak?

Wczoraj dostałem mistercrafta ( miał być Jak 23)  dostałem Jak 3 😂 ale to heller i na moje standarty jest bardzo fajny...

Od jakiegoś czasu wygasł patent na lego- wiecie ile jest ,,podróbek" na rynku???

Niektóre kompletnie nie składalne...l

2 minuty temu, myszaty napisał:

No i co z tego?

Chcecie zabronić sprzedaży czy jak?

Wczoraj dostałem mistercrafta ( miał być Jak 23)  dostałem Jak 3 😂 ale to heller i na moje standarty jest bardzo fajny...

Od jakiegoś czasu wygasł patent na lego- wiecie ile jest ,,podróbek" na rynku???

Niektóre kompletnie nie składalne...l

To znaczy, że należy pochwalać partactwo? Kolegi zdaniem konsumecni mają posłusznie łykać każdego bubla, płacić i chwalić? Wydajw mi się, że powinno być jednak inaczej.

• Like 3