Jump to content

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

Recommended Posts

Przebił się i można go było nawet trafić w CSH  ( przynajmniej w Warszawie). W imporcie prywatnym rzeczywiście popularniejszy był Heller.

11.1.jpg

11.jpg

Edited by kopernik
  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nie wiem, czy w tym wątku jestem najstarszy, ale z pewnością tamtą epokę znam i pamiętam bardzo dokładnie. Oczywiście zaczynałem od sklejania NRD-dowskich modeli, ale już w końcówce lat 1970-tych zacz

To i ja się dołączę do dyskuji dotyczącej farb do malowania modeli. Połowa lat 80 tych. Mój Ojciec pracowł w biurze konstrukcyjny PKP i kiedys byłem z nim na delegacji w fabryce wagonów w Św

Dawne lata, kiedy cytując klasyka ,,Nie było niczego'' stanęły jak żywe przed oczami ! Większość Tych modeli miałem w ręku i skleiłem. O kupieniu czegoś lepszego ,czy choćby farb mowy nie było ! Taśma

Posted Images

No ten modelik P-11 to był hicior, później był nasz PZW Siedlce dużo słabszy od i tak słabego Revella🤪.

Kilka lat później wyszedł model Hellera z którego powstało dużo naprawdę wspaniałych miniatur, najlepiej wspomaganych blaszkami Parta lub Eduarda.

Revell miał całą masę błędów merytorycznych i gigantyczne pryszcze mające imitować nity. Ale i tak to był super model jak na tamte czasy.

Na Scalemates znalazłem że pierwszy był jednak nasz i to z ZP Ruch 1964r. 

Edited by jmx62

Zobaczcie jaki wypas - Avro Shackelton i F-111B ze zdjętą kapsuła ratunkową!

• Like 1

HOBBY MILIONÓW - tak wtedy było ...  Nasze zdjęcie to ten chłopak z piecem w tle, reszta to raczej przedruk z zachodniej prasy, modele ze zdjęć raczej nieosiągalne u nas.

• Like 1

Karaś i jedenastka! Mniam mniam👍a już Mi-6 wtedy szczyt marzeń, toć to był model z Niemiec. Wschodnich ale z Niemiec. Ta fotka jest z 1966roku, dopiero za około 10 lat w SH pokazały się prawdziwe modele zachodnie w tym Amiot 143 z Hellera, to było miodzio.

15 godzin temu, jmx62 napisał:

Jeszcze wrzutka ze starej SP z lat 60-tych, jak wówczas wyglądało modelarstwo

Chętnie przeczytam ten artykuł, może dasz radę wkleić go w lepszej jakości ? Może w dwóch częściach ?

Amiot 143 z Hellera - fotka z 1966 roku - 54 lata później (ponad pol wieku) i ja kupuje ten model i się zastanawiam, może ktoś zrobi blachy do niego. I chyba żadna firma nie kwapi się aby opracować go na nowo. Od taka refleksja. 

"Bez zbytniej przesady można twierdzić, że najpopularniejszym hobby w skali międzynarodowej jest, obok filatelistyki i radioamatorstwa, zbieranie miniaturowych modeli samolotów.[...] I manii tej, stale rozwijającej się, nic nie jest w stanie powstrzymać."

O matko, zupełnie inny świat!

Śmiało można powiedzieć, że filatelistyka i radioamatorstwo już w zasadzie nie istnieje. Nikt też chyba już nie zbiera etykiet zapałczanych, pocztówek itd. Ludziska dziś zbierają  magnesy na lodówkę i etykiety piwne. Co zbierają dzieciaki ? Lepiej nie wspominać. W kapsle też już nie grają. klima1 dobrze to podsumował.

0c233fca5825e584fe532bcdac3fa945.jpg

• Like 1
  • Thanks 1
1 godzinę temu, pepociufakers napisał:

Amiot 143 z Hellera - fotka z 1966 roku - 54 lata później (ponad pol wieku) i ja kupuje ten model i się zastanawiam, może ktoś zrobi blachy do niego. I chyba żadna firma nie kwapi się aby opracować go na nowo. Od taka refleksja. 

Ludziska jakoś sobie radzą z tym modelem ...

790592Amiot14313.jpg

130288Amiot14315.jpg

• Like 2
28 minut temu, kopernik napisał:

Śmiało można powiedzieć, że filatelistyka ... już w zasadzie nie istnieje. ...

Oj Kolego zdziwiłbyś się ilu jeszcze jest aktywnych filatelistów, choć niestety pewno niedługo faktycznie się skończy (przynajmniej jeśli chodzi o znaczki polskie) ponieważ Poczta Polska zamierza w niedługim czasie zrezygnować ze znaczków papierowych na rzecz e-znaczka :zly:

6 godzin temu, kopernik napisał:

Chętnie przeczytam ten artykuł, może dasz radę wkleić go w lepszej jakości ? Może w dwóch częściach ?

Mówisz i masz. Musiałem trochę pokombinować ale chyba powinieneś być zadowolony.

Małe sprostowanie, ten artykuł ukazał się w SP 1967/52-53 podwójny numer świąteczny.

SP 1967.52.1.jpg

SP 1967.52.2.jpg

SP 1967.52.3.jpg

SP 1967.52.4.jpg

SP 1967.52.5.jpg

• Like 1
  • Thanks 1

Nie przesadzajcie, nadal są radiamatorzy, filateliści itp... może to nie są zaintetesowania ,,milionów,,  ale całkiem niźle funkcjonują...

Modelarze ,,plastykowi" : tu jest problem że trzeba kupę talarów wyłożyć na projekty, formy, dystrybucję...i jeszcze zarobić.

A innych pokus wiele, świat nie stoi w miejscu...

29 minut temu, myszaty napisał:

...Modelarze ,,plastykowi" : tu jest problem że trzeba kupę talarów wyłożyć ...

żeczoną kupe talarów to trzeba położyć w każde jedno hobby aie tylko w modelarstwo plastykowe :sciana:

Tak, każde hobby kosztuje, ale tu miałem ma myśli inwestycję w produkt...

Nie skleisz modelu wtryskowego który nie istnieje....i sam go nie stworzysz.

( jeszcze, bo  technologia 3d się rozwija, kto wie co będzie za 20 lat???)

I jest to zadanie dla firmy, mniej lub bardziej szortranowej, ale jednak firmy.

• Super Moderator

ee tam @myszatynie zgodzę się :) jakoś firmą nie jestem i majątku po rodzicach nie mam a jednak model od 0 powstał :D
20201223_233847.thumb.jpg.83af64652c804e1d908c71932854ea80.jpg.299bff92ad0a424a02280af45bba60a0.jpg20201223_234354.thumb.jpg.d79fdf99211a33f131efce7281ae4573.jpg.67312eb55be419dc381d97d9c225628a.jpg20201223_234518.thumb.jpg.c4c50d7ee6c908209578aabf0ea729b4.jpg.dec0318cf167ea119557214abfd131a9.jpg

i obecnie za +/- 1500 pln możesz stać się posiadaczem drukarki 3D i peryferiów do spokojnego samodzielnego wytwarzania modeli dla siebie.
Także jak dla mnie fajne czasy :D

• Like 2

Robi wrażenie...szacun.👍

Szczerze podziwiam !!

Ale co mają zrobić takie ludki jak ja???

Trzeba by się uczyć projektowania, obsługi maszyn, dojścia do dokumentacji, obróbki tejże... itp,itd...o inwestycji w maszyny i utrzymanie warsztatu nie wspomnę..

A człek ma do dyspozycji biurko, kompresorek i ,,mój jest ten kawałek podłogi"...😂

Marzy mi się wydłubanie małej frezarki cnc do wycinania elementów w hipsie.

By móc np. z przeskalowanych planów  wykonać model...

• Like 2

No dokładnie nie od dziś są Modelarze (tak właśnie Modelarze przez duże "M") którzy od lat "tworzą" modele od podstaw, z hipsu i innych materiałów; swego czasu na przełomie lat 80'-90' ubiegłego wieku na jednym z konkursów modelarskich jakie się kiedyś odbywały w moim regionie (w Ostrowie Wielkopoldkim) był wystawiany model p.11 w skali 1:24 wykonany z elementów metalowych, gdzie silnik po przekręceniu śmigłem "dawał" kompresję :szok:

Edited by Slawek_26869
  • Like 1

Dwadzieścia kilka lat temu nie było HIPS-u takiego jaki dzisiaj znamy a do budowy modeli używało się wszystkiego co było w danej chwili dostępne. Popatrzcie na cuda pana Ziobera(Lancaster czy Mi-6). Skrobane z nadruku karty telefoniczne- kto z młodzieży wie o co chodzi 🥴 czy popularne kefirki. A na światła pozycyjne to się wykorzystywało trzonki z  kolorowych szczoteczek do zębów albo jak na drodze była stłuczka to się zbierało potłuczone kawałki z kloszy świateł stopu czy kierunkowskazów. Taki wówczas był hardcore 😁

Edited by jmx62
  • Thanks 1
  • Haha 1

Gorzej będzie jak już potniesz te klocki i wkleisz do modelu a tu przyjdzie syncio i powie:Tato nie widziałeś gdzieś moich klocków, bo mi kilka zginęło?🤪

Edited by jmx62
  • Haha 3