Jump to content

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

Recommended Posts

Był jeszcze "Żołnierz Polski", w którym była wkładka z opisem i rysunkiem bocznym  samolotu. Wycinałem i zbierałem je wszystkie. Niestety nie zachowały się. Pamiętam , że był m in. Thunderbolt i czerwonogwiezdna Dora.

• Like 3
  • Replies 2.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nie wiem, czy w tym wątku jestem najstarszy, ale z pewnością tamtą epokę znam i pamiętam bardzo dokładnie. Oczywiście zaczynałem od sklejania NRD-dowskich modeli, ale już w końcówce lat 1970-tych zacz

Znalazłem kilka dni temu zdjęcia o których myślałem że już przepadły. Robiłem je dokładnie późną wiosną 1990 roku testując nowo zakupionego Zenitha 12XP. Na zdjęciach są moje modele budowane w latach

To ja dokładam moją historię alternatywną z Jakiem-1 w roli głównej. Kiedyś, w trochę innej wersji, była na PWM, ale Kamil Feliks mnie męczył aby odkopać i odświeżyć nieco te truchełko. https://w

Posted Images

Te z Żołnierza Polskiego pamiętam, też zbierałem i przypinałem do słomianej maty, utkwiła mi w głowie Airacobra...

Edited by myszaty

Oj tak, to zbierałem namiętnie. We wcześniejszych rocznikach 70-80 były kwadratowe opisówki z samolotami na ostatniej stronie. Na przedostatniej był opis maszyny, a na ostatniej w tym samym miejscu (awers/rewers) był albo fajny rysunek, albo 3 rzuty samolotu. Seria nazywała sie "Oręż Żołnierza Polskiego". Od chyba 1984 leciała już seria "Nie tylko dla kolekcjonerów" umiejscowiona na 3 stronie od końca przez całą długość połowy strony w pionie. Od 1987 jakoś seria zmieniła nazwę na "Skrzydła Niepodległej" i trwała do 1991, zmieniając nazwę na "Samoloty Świata". Fajne to było, dość ciekawy opis i kolorowy bokorys lub rysunek w 3 rzutach. Co jakiś czas trafiały sie duże rozkładówki na środku w formie jakby plakatu z samolotami, śmigłowcami, okrętami lub czołgami. Mam to do dziś, ale muszę odkopać z czeluści szafy.

64be0d6a4b5ea9dddaf8874764d3.jpg

Edited by Artek82

1979-1 (10).jpg

Ta Avia... Pierwszy model który mnie "pokonał" - nie dałem rady przykleić górnego płata. To było już ponad 30 lat temu a nadal boli - dlatego kiedy w sklepie zobaczyłem nową Avię Eduarda, musiałem ją mieć. Teraz już dam radę to zbudować.

Przy okazji słyszeliście, że był jakiś film, chyba kręcony przez Niemców? - w którym Avie grają polskie samoloty, z szachownicami itd.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Edited by pmroczko
Przedwczesne wysłanie wiadomości
14 minut temu, pmroczko napisał:

Pierwszy model który mnie "pokonał" - nie dałem rady przykleić górnego płata.

Ja dałem radę:

TBMAsos.thumb.jpg.a1ef821e2a590735d8081423c24fca30.jpg

C7x345f.thumb.jpg.3c031fa09fbeb4e4497e4bfb55527972.jpg

qkOmEGa.thumb.jpg.1e4cf4a03b182fe4b533ae33ce450937.jpg

co prawda jakieś 20 lat  :hmmm:temu, ale jednak.

• Like 3

No i dzisiaj niektóre rzeczy byśmy zrobili inaczej, ale jak na tamte czasy był śliczny, prawda?

• Like 1

Dla mnie najładniejszym szmatopłatem z Kp był Letov 231

EJZaUSP.thumb.jpg.3573d5a7461b53a3279853c5b3010061.jpg

cNDI8Y3.thumb.jpg.46fd47595a94d616b5c7f823de6e0cc5.jpg

Mam jeszcze jeden zachomikowany egzemplarz,  w tym charakterystycznym płaskim pudełku (tak na oko format A4, jeszcze Ła 5FN było tak pakowane)

Edited by abtb
  • Like 1
48 minut temu, pmroczko napisał:

Przy okazji słyszeliście, że był jakiś film, chyba kręcony przez Niemców? - w którym Avie grają polskie samoloty, z szachownicami itd.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Tak to się zgadza. 

AVIA B 534 wzięła udział w propagandowym filmie z 1940 roku "Kampfgeschwader Lützow" gdzie odgrywała rolę polskich PZL P-11

10 godzin temu, Baas ArK napisał:

Był jeszcze "Żołnierz Polski"...

Były też "Wiraże", które zdarzało mi się kupować, ale poziom nie dorastał "Skrzydlatej" do pięt. Za to przez kilka lat gromadziłem czechosłowacki dwutygodnik "Letectvi + Kosmonautika", wydawany na lepszym poziomie niż ówczesny tygodnik SP. W L+K najbardziej lubiłem monografie i bogate opisy nowych modeli, no i oczywiście schematy malowań na tylnej okładce. Potem Czesi wymyślili coś jeszcze lepszego - "Aero Plastic Kits Revue", ale to już początek lat 90-tych.

Oj,Aero Plastic ostatnio przerobiłem kilka roczników pożyczonych  od znajomego... Bardzo dobry poziom - dużo lepszy niż naszych wydawnictw

Miałem kilka roczników APKR, jakiś czas temu poszło wszystko na Znanym Portalu Aukcyjnym:

IMG_20190328_144235.thumb.jpg.32b521704f0ccac67a93486bb0ce18d4.jpg

IMG_20190328_144501.thumb.jpg.60c4bef43a1a77ef3fe4f46f2a65c0d9.jpg

Oprócz APKR było jeszcze HPM oraz najlepsze moim zdaniem REVI, zdjęcia jeszcze z wyprzedaży. Oj było tego:

IMG_20190304_155511-1.thumb.jpg.24e0ee6c50ec9f8864b4f221e0ea1aa6.jpg

IMG_20190315_130636.thumb.jpg.f43f7b06f227dcb2bab3fe02975305df.jpg

11 godzin temu, abtb napisał:

Dla mnie najładniejszym szmatopłatem z Kp był Letov 231

Modelik super. Dla mnie Letov to na zawsze Ś 328 na pływakach. Nie policzę ile ich skleiłem, pamiętam za to walkę z górnym płatem. No i lotników którzy wyglądali jakoś dziwnie ! Modelik do dziś dostępny nawet w niemieckim malowaniu ! Lotników o których wspominam zaznaczyłem. 

328 zał.jpg

kopro_Letov_S328_03.jpg

kopro_Letov_S328_05.jpg

kopro_Letov_S328_01.jpg

kopro_Letov_S328_cover.jpg

46 minut temu, kopernik napisał:

Dla mnie Letov to na zawsze Ś 328 na pływakach.

letov.thumb.jpg.c33cd0c47f77a601abd522e1686e3d90.jpg

letov1.thumb.jpg.3741173dd3c3b834532aba6a86905856.jpg

I jego brat - bliźniak

letov2.thumb.jpg.260d797c3dd09c1ec77094312716320c.jpg

:rozkaz:

• Like 4
14 godzin temu, Artek82 napisał:

Od chyba 1984 leciała już seria "Nie tylko dla kolekcjonerów" umiejscowiona na 3 stronie od końca przez całą długość połowy strony w pionie. Od 1987 jakoś seria zmieniła nazwę na "Skrzydła Niepodległej" i trwała do 1991, zmieniając nazwę na "Samoloty Świata". Fajne to było, dość ciekawy opis i kolorowy bokorys lub rysunek w 3 rzutach. Co jakiś czas trafiały sie duże rozkładówki na środku w formie jakby plakatu z samolotami, śmigłowcami, okrętami lub czołgami. Mam to do dziś, ale muszę odkopać z czeluści szafy.

Ojej, zbierałem to namiętnie! Plakaty ze sprzętem i serię o której piszesz o samolotach. Niestety, przepadło to gdzieś przy przeprowadzce.

Jeśli znajdziesz swoje zbiory, pokaż koniecznie!

Poza tym "ŻP" kupowałem dla świetnych kolorowych zdjęć z życia naszej armii.

No i nie można zapomnieć o kąciku "Na spocznij" :chytry:

9 godzin temu, barszczo napisał:

Znanym Portalu Aukcyjnym

Nie prościej po prostu napisać nazwę?

8 godzin temu, kopernik napisał:

Inspiracja dla Greifa 😁

veb.jpg

Kopernik, zastanawiam się kiedy ty byłeś w moim pokoju ⁉️🤔

8 godzin temu, Grzes napisał:

Ojej, zbierałem to namiętnie! Plakaty ze sprzętem i serię o której piszesz o samolotach. Niestety, przepadło to gdzieś przy przeprowadzce.

Jeśli znajdziesz swoje zbiory, pokaż koniecznie!

Znajdę na pewno i pokażę, ale cierpliwości bo czasu brak na wszystko 😟

8 godzin temu, Grzes napisał:

No i nie można zapomnieć o kąciku "Na spocznij" :chytry:

Nooo, niejedną kasetę magnetofonową te wycinanki zdobiły czy inne pamiętniki :mrgreen:

3 godziny temu, myszaty napisał:

O dzięki wielkie #barszczo, teraz  mam powód by zleptać Avię, ( są szachownice!)

Szachownice i siódemka na boku to jeszcze pół biedy. Gorzej z godłem. Jakbyś potrzebował więcej zdjęć to jeszcze jakieś mam.