Jump to content

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

kopernik

Recommended Posts

• Super Moderator

mmm jak bym się uparł xD no może górka nie aż taka ale staram się jak mogę xD
ale za to mam Brygadyra z Plasticardu - nadal zafoliowany , i Tu-2 wypas na tamte czasy, chowane koła i otwierany luk bombowy, do tego 2 pacynki i kmy :D

• Like 1

W dniu 18.03.2021 o 22:11, kopernik napisał:

Saab Plasticartu 1:100 sklejony z pudełka, bez malowania, cieszył oko.

Nadal cieszy, stoi za szybą 😉 Tak myślę czy mu nie zapuścić tych kółek na czarno chociaż. Ulepiłem go w dwa jesienne wieczory jakoś 14 lat temu 🤔

Kleiło się te modele z entuzjazmem którego dzisiaj  jakby mniej.Mój pierwszy model plastikowy to IŁ 62 z Plasticartu sklejony z tatą w dwa wieczory w 1974r.',pomalowany srebrzanką.Stał oczywiście na telewizorze.:jupi2::jupi2:

Pasażery na telewizorach były na topie, wyparły je dopiero szklane ryby 😂. A swoje wieszałem też pod sufitem, zupełnie jak te ze zdjęcia. Niestety, wszystkie wystawki miały jedną wadę - kurzyły się niemiłosiernie, a odkurzyć ich się w zasadzie nie dało 😥

powi.jpg

powi.1.jpg

119118848_366690494334405_6735036314951283805_n.jpg

ryba na tv.jpg

Godzinę temu, ajgor64 napisał:

To nie ten z artykułów z LAI, ale projektant modeli kartonowych. Żal, że odchodzą młodzi pasjonaci

Oj, jeśli kogoś zmyliłem, to przepraszam. Wydawało mi się, że jak wklejam str z Orlik Model Kartonowy to będzie jasne, ponadto jest data urodzin. Kolega, modelarz ...

Wklejka z gazetki Model Fan z 2003r. Recenzja modelu z 1979r. Już wtedy pisali "stary ale jary" Co by napisali prawie 20 lat później ? Model do dziś produkowany i ciągle bez konkurencji !

stare ale jare.jpg

• Like 1
  • Haha 2

Mam kalki z  Techmodu (nr.kat.72045) z tymi oznaczeniami Grummana. Nie wiem ile mają lat i czy do czegoś jeszcze się nadają. Instrukcja chyba drukowana na ksero :lol: .

A Tutka straszy jeszcze na półce.

• Like 1

• Super Moderator

Tu2 wiadomo :D i jak się okazuje nadal są modele z którymi jakoś się człek nie zetknął no ale jak się okazuje nic straconego

dzisiaj nabyłem taki wynalazek:
Eidai.thumb.jpg.7ae91260c776c2f30608cdc5dc6d01bb.jpg

i
Held.thumb.jpg.de0a67e926aa2aedb181a3214d8187de.jpg

• Like 1

Ten pierwszy to ciekawostka. Według Scalemates to Eidai robił głównie samochody w różnych skalach i parę samolotów cywilnych w skali 1:72. Nigdy o nich wcześniej  nie słyszałem, fajny wykopek.

Posted (edited)
23 godziny temu, barszczo napisał:

Kolejne odcinki kącika modelarskiego z Lotnictwa AI:

IMG_20210320_140903..thumb.jpg.1058b4ba14362515a8686f12469726ff.jpg

IMG_20210320_140930..thumb.jpg.ec757e2ea4ed70c6775536b3fc9e5aef.jpg

IMG_20210320_140952..thumb.jpg.2166b0837a438f186d597aa9344d64f1.jpg

IMG_20210320_141013..thumb.jpg.7d0eef3f4befbbd3399e0c1903c8d4b7.jpg

Postaraj się o lepszą jakość, bo chętnie bym przypomniał sobie te poradniki, ale tu się nie da. A najlepsze w tych postach są te vacuformy. Modelarski znak czasów transformacji ustrojowej 😁

Edited by kopernik

Posted (edited)

Do wspomnień PRLu dołożę taką kolorowankę. Ładnie pokolorowana zdobiła niejedną ścianę.

kol.jpg

kol 2.jpg

kol 1.jpg

Edited by kopernik

8 minut temu, kopernik napisał:

Postaraj się o lepszą jakość, bo chętnie bym przypomniał sobie te poradniki, ale tu się nie da. A najlepsze w tych postach są te vacuformy. Modelarski znak czasów transformacji ustrojowej 😁

Dobrze ze się odezwałeś, bo myślałem że nie ma problemu z odczytaniem wspomnień. Cały czas kombinuję żeby było to dobrze widać. Jak zapiszesz obraz można spokojnie poczytać. Następne wrzucę w większej rozdzielczości, powinno pomóc. Vacuwspomnienia rewelacyjne, o ile o Broplanie już było tu pisane, to ten Boomerang i jego wytwórca kompletnie mi uleciał z pamięci.

2 godziny temu, kopernik napisał:

Do wspomnień PRLu dołożę taką kolorowankę. Ładnie pokolorowana zdobiła niejedną ścianę.

kol.jpg

kol 2.jpg

kol 1.jpg

Dopiero teraz obrazki zobaczyłem. Miałem to cudo, Messer Emil tam nawet był  👍.