Jump to content

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

Recommended Posts

W dniu 29.04.2021 o 12:05, Andrzej Ziober napisał:

A może założycie osobny wątek: Jak hartowała się guma do żucia?:niemam:

Dzięki gumie nie zgrzytałem zębami  i przy sklejaniu można było sobie zagryzać mleczaki, nie łamiąc ich.  A wszystko to w związku z kioskowymi modelami Iskry, Karasia, 11, czy Mig 15. Związek gumy do żucia z modelarstwem PRL ścisły 🙃

• Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Nie wiem, czy w tym wątku jestem najstarszy, ale z pewnością tamtą epokę znam i pamiętam bardzo dokładnie. Oczywiście zaczynałem od sklejania NRD-dowskich modeli, ale już w końcówce lat 1970-tych zacz

Znalazłem kilka dni temu zdjęcia o których myślałem że już przepadły. Robiłem je dokładnie późną wiosną 1990 roku testując nowo zakupionego Zenitha 12XP. Na zdjęciach są moje modele budowane w latach

Remanent czas start, raczej mozolny będzie to proces, nie jest to wszystko z Airfixa, ale "czarna seria" stan na dzisiaj 😉 2m szczęścia xD cdn

Posted Images

Kopernik, dodaj jeszcze kioskowego Sikorskiego (w czasach PRL-u było coś takiego jak wyrób czekoladopodobny to tego śmiglaka można nazwać wyrobem sikorskopodobnym😁) no i nieśmiertelną Caravelle 1/144 lub coś koło tego.

A gumy to jeszcze były  z wyglądu jak toffi, takie kwadratowe, bez historyjek niestety 🥴 i na wagę, za to niemiłosiernie brudziły wargi jak po całym dniu ganiania we wakacje u babci na wsi obrosło się kurzem to wkoło ust powstawał taki czarny cień, ciężko schodziło to dziadostwo z twarzy🤣.

Posted (edited)

Sikorski jaki był taki był, ale o dziwo, prawie zawsze można go było kupić. Były też rzadkie cuda. Patrz str 7 wątku.

his1.jpg

his8.jpg

Edited by kopernik
  • Like 1

Model SR-53 znany i już tu opisywany, ale te miniaturki na bokach pudełka to rzadkość, a zapowiadane modele chyba nigdy nie powstały.

saunders-roe-sr-53-08-a-min_1_orig.jpg

saunders-roe-sr-53-09-a-min_1_orig.jpg

• Like 1

No za Łosia to jeszcze bym zrozumiał (tego Łosia) no bo ten Breguet to raczej nie przypomina ...niczego😄

Oj tam.Może komuś brakował do kolekcji.Na 1000% nie będzie sklejony tylko zajmie poczesne miejsce w kolekcji.

Nie zna cie tego uczucia "Muszę to mieć"?

• Super Moderator

u mnie kolekcja się powiększyła 😉
dodatkowo s-l1600.thumb.jpg.4c95d71e69c6a6190bed4b9e407a7e1d.jpgs-l1600r.thumb.jpg.6702a6f6958ce1bd5a256282590d2648.jpgs-l1600rt.thumb.jpg.da4cadcf1ecb1f0da5e9957ebd407ca2.jpgA na  wymianę TigerMoth i F4u gdyby ktoś coś na inny czarny Airfix pisać na pw

3.thumb.jpg.7accc16e9f2df57798309afcde3ba3af.jpgF4U.thumb.jpg.19e0aeb0adc23dc9f80413f3f8ee9105.jpg

• Like 1

Mam tą "Czarną Wdowę", niestety mój egzemplarz jest bez takiego ładnego opakowania .placze:

Ja też, przez kilka lat wymiany z modelarzami zza wschodniej granicy nigdy nie miałem takich ładnych pudełek. Najczęściej  były  to tylko woreczki .

15 minut temu, hamp napisał:

Ja też, przez kilka lat wymiany z modelarzami zza wschodniej granicy nigdy nie miałem takich ładnych pudełek. Najczęściej  były  to tylko woreczki .

Te w ładnych pudełkach i z kalkomaniami szły na eksport. Dziś są głównie na brytyjskim Ebayu. 

• Super Moderator

no dlatego kilka wylądowało u mnie 30 pln żal nie nabyć :D a dokładnie u nas większość tylko w workach bywała... :)

• Thanks 1
Posted (edited)
22 godziny temu, Greif napisał:

s-l1600.thumb.jpg.4c95d71e69c6a6190bed4b9e407a7e1d.jpg

Też mam tego P-61. Tzn. smutne resztki bez podwozia i  anten. Robiłem jak miałem, nie wiem 12? 13? lat. Brak kalek, więc oznaczenia malowane "z ręki", a białe gwiazdy uzyskane przez odwrotne nałożenie czerwonych gwiazd z KP (były na białym podkładzie).

Edited by Baas ArK
  • Like 1

A tu moja:

IMG_3120.jpg

IMG_3121.jpg

Też robiona w nastoletnich czasach. Wieża i wyposażenie kabin dorobione od podstaw. Kalki robiłem sam przez malowanie po marginesach innych kalkomanii. Czerwone linie i napisy malowane ręcznie. Wzór: TBiU.

• Like 3
1 godzinę temu, RAV napisał:

A tu moja:

Też robiona w nastoletnich czasach. Wieża i wyposażenie kabin dorobione od podstaw. Kalki robiłem sam przez malowanie po marginesach innych kalkomanii. Czerwone linie i napisy malowane ręcznie. Wzór: TBiU.

Ter to robiłem dawno temu. Też dorabiałem wieżę :)

Potem sprzedałem czy wymieniłem...

Posted (edited)

Info dla Super moderator a Gfeifa jest na allegro Pe-2 czarny Airfix😁

Aha, jeszcze Defiant i Blenheim

Edited by jmx62

U nas w porównaniu z filmikiem to był inny świat.

Coś tam było w Składnicach Harcerskich,sklepach zabawkowych, kioskach , poza tym były bazary i giełdy przy okazji konkursów

Posted (edited)
8 godzin temu, barszczo napisał:

A podobno u nas było ciężko modelarzom w tamtych czasach 😂

I tak właśnie powstał pierwszy radziecki modelwork😁

Miałem tego Jaka40 i Aena24 zakupione na Marszałkowskiej w CSH, Tutkę2 też miałem no a A-2 mam do tej pory wypełni sprawną i oczywiście maluję nią cały czas, dla mnie jest to najlepszy aerek 👍

Edited by jmx62

Ale z napompowanego koła? 🙂 Niestety do tego "rusek" się słabo nadaje, bo nie odcina powietrza... To czyni go idealnym do użytku z najprymitywniejszym lodówkowcem. Trzeba też powiedzieć, że w porównaniu z lepszymi aerografami jest dosyć wymagający w czyszczeniu i ma bardzo długi przewód doprowadzający farbę do dyszy. Wiem stąd, że latami używałem!

Pozdrawiam i życzę miłego dnia

Paweł

Do tego aerka

tylko lodowkowiec(agregat z lodówki, gaśnica 2kg, jakiś zaworek z regulacją ciśnienia wyjściowego, manometr i gotowe), no chyba że ma się kumpla pakera to daje mu się pompkę i niech pompuje te opony😄