Jump to content
kopernik

Jak hartowała się stal, czyli modelarskie lata PRL

Recommended Posts

Baas - te pudełka z Twojego archiwum, to już w sporej części są lata 90-te, bo sporo z tych modeli to początki mojego "dorosłego" modelarstwa. Intech, Smer to  powstały w latach 90-tych (?) Karaś Hellera to reedeycja z płowy lat 90tych. "Dedykowane" Airfixy też. co ciekawe dosyć często można było tam znaleźć wypraski Hellera, np. w 109K Hartmana

Edited by WujekAlice

A te rosyjskie okręty to dalej są dostępne - ARC Model to tłucze - tylko, ze już wypraski trochę zużyte

Wcześniejsze (tak I poł. '80-tych) się nie zachowały :lol:. Wszystkie ZTS-y 144, VEB Plasticard czy jakieś radzieckie przepaki samolotów (na pewno był MS 406, P-61, Bleriot) i okrętów - było o nich kiedyś tutaj:

Ewentualnie mógłbym spróbować poszukać instrukcji do tych starszych samolotów

WOSTOK - jak już go trafiłem w składnicy to okazało się, że kosztuje tyle co dwa pasażery. Nawet tyle kasy wtedy nie miałem. Wostoka nigdy nie skleiłem.

wostok.jpg

wostok inb.jpg

Matchbox -  na przełomie lat 70/80-tych ich modele wśród moich kolegów uważane były za super. Ja szczególnie upodobałem sobie Brewsera Buffalo. 

mbox-buffalo-oob-004.jpg

mbox-buffalo-oob-007.jpg

Popatrzcie na owiewkę Buffalo, robi wrażenie, wgłębne linie podziałów na płatach, jak to ktoś powiedział, przypominają rowy przeciwpancerne i legendarna podstawka. Dziś już takich się nie robi. Aż łezka w oku się kręci.

bufallo kabina.jpg

mbox-buffalo-oob-013.jpg

Edited by kopernik

42 minuty temu, kopernik napisał:

WOSTOK

Mam go w takim samym stanie :super:

I co planujecie zrobić z tymi Wostokami?

55 minut temu, RAV napisał:

I co planujecie zrobić z tymi Wostokami?

Dziś się już tego nie da wysłać w kosmos. Przepisy BHP nie pozwalają. Mój będzie czekał aż go dzieci odziedziczą i jak go od razu nie wyrzucą (smutna historia z księgozbiorem ) to pewnie doczeka XXIIw.

śmietnik.jpg

Wracając do rodzimych wypustów przypomnę RWD-6. Jeden z kolegów niedawno walczył z tym modelem ( chyba z współczesnym wypustem). link do galerii i warsztatu 

rwd 6 op 1.jpg

Edited by kopernik

RWD-5. Jak duże było moje rozczarowanie, że oto pojawia się nowy model ALE NIE WOJSKOWY nawet nie jestem w stanie opisać. Nabrał wartości dosyć szybko za sprawą informacji, że był użyty w 1939r jako samolot łącznikowy. No to było już coś. Na zdjęciu model jednego z naszych kolegów.

rwd 6 op.JPG

rwd 5 szach.jpg

rwd 6 inb.JPG

Edited by kopernik

23 godziny temu, kopernik napisał:

Matchbox -  na przełomie lat 70/80-tych ich modele wśród moich kolegów uważane były za super. Ja szczególnie upodobałem sobie Brewsera Buffalo. 

mbox-buffalo-oob-004.jpg

mbox-buffalo-oob-007.jpg

Ło rety! Tak, tak, ten Baflo to mój "ulubieny jest".

Pamiętam jak go dostałem na pchlim targu we Wawie to nie mogłem zdecydować się jak go pomalować, bardzo podobał mi się brytolski z tym czarno-sky spodem ale ja wolałem jednak holenderskiego. Pamiętam, że miał bardzo delikatne podwozie(oryginał zresztą też) ale na podstawce dawał radę.

A tak w ogóle to wg mnie Matchboxy miały najładniejsze boxarty, do tej pory mnie urzekają, no i fajne było to okienko na tylnej ściance pudełka, można było podejrzeć kolor wyprasek.

Edited by jmx62

20 godzin temu, kopernik napisał:

RWD-5. Jak duże było moje rozczarowanie, że oto pojawia się nowy model ALE NIE WOJSKOWY nawet nie jestem w stanie opisać. Nabrał wartości dosyć szybko za sprawą informacji, że był użyty w 1939r jako samolot łącznikowy. No to było już coś. Na zdjęciu model jednego z naszych kolegów.

rwd 6 op.JPG

rwd 6 inb.JPG

Cześć!

Dla mnie w tym modelu ostrą jazdą była konieczność ostrego pocięcia ścian kadłuba, kiedy chciało by się zbudować "zwykłego" RWD-5. W efekcie zawsze wychodził mi z tego "5bis"...

Pozdrawiam!

Paweł

W dniu 23.02.2020 o 18:24, WujekAlice napisał:

kleiło się Hermolem, ktory puszczał po kilku miesiącach. To juz lepszy był butapren

Nie moje czasy bo ja to się urodziłem tuż po stanie wojennym ale pamiętam, że ja za łebka (za namową taty) brałem mamie albo ciotce zmywacz do paznokci (były na acetonie) i używalem tego jako klej. Sprawdzało się całkiem dobrze.  Jakie było moje zdziwienie jak po kilku latach sięgnąłem do łazienki po ten sam specyfik i okazało się, że zmywacz jest ale niestety już bezacetonowy :D

PZL P-50 Jastrząb. Jakaś prywatna produkcja, kto go sklejał wie z czym przyszło się mierzyć, zapakowany fabrycznie w torebkę foliową. Dostępny do dzisiaj za ok 10 zł ! Prawie 40 lat na rynku !   Kiedyś producenci nie bali się inwestować w taki  temat. Od tamtej pory powstała tylko żywica oraz vacu i nie zanosi się na prawdziwy model. Podobno nie opłaca się. Ostatnie zdjęcie to aktualne wypraski.

PZL-P-50-Jastrzab-1-72.jpg

PZL-P-50-Jastrzab-1-72-_57.jpg

jastrząb inst.jpg

akkura-1-72-pzl-p-50-jastrzab_26838.jpg

20 minut temu, kopernik napisał:

PZL P-50 Jastrząb. Jakaś prywatna produkcja, kto go sklejał wie z czym przyszło się mierzyć...

IMG_3135.jpg

Jedyny zachodni model, jaki miałem przez długie lata, aż do pojawienia się Machtboxów. Musiałem mieć chyba z 5-6 lat, była połowa lat 70-tych, kiedy Ojciec zakupił to cudo. Nigdy nie dowiedziałem się, ile to mogło wówczas kosztować. Nie pamiętam nawet momentu klejenia ani przekazania mi w użytkowanie. Aktywnie się nim bawiłem (był wyposażony w silniczek elektryczny), a pudełko służyło jako koszary dla plastikowych żołnierzyków. I model i pudełko przetrwały jakieś 10 lat.

s-l640.jpg

ZTS PLASTYK, w latach 80-tych wydawało się, że firma jest obiecująca. Sporo skleiłem ich modeli nie tylko doskonaląc rzemiosło ale i wypełniając czas pomiędzy urodzinami a gwiazdką. Wtedy dostawałem coś z zachodu. Dzisiaj firma dalej wypuszcza te same modele sprzedając je po 10zł. Fragment cennika z 2018r ( dziś jest niewiele drożej) i siedziba firmy.

zts plastyk.jpg

firma plastyk.jpg

Grzebiąc kiedyś na różnych stronach znajszłem cuś takiego.

Kojarzy ktoś coś co ta za produkt? Prawdopodobnie 1/48

Mi-4.jpg

Wreszcie się zmobilizowałem i poszedłem na strych.
Okazało się, że w poprzednim poście wprowadziłem Was w błąd, bo modele jakie mam są nieco inne.
O takie:
DSC08347.JPG.4538698f83979eee5f43b2d7ed2e7003.JPG

DSC08348.JPG.a02288a567e7502b695e29096d29bf40.JPG 

Edited by Grzes

30 minut temu, Grzes napisał:

O takie:

O rzesz ty!. Przygarnął bym takie rarytasy

32 minuty temu, Grzes napisał:

poszedłem na strych.

U mnie to by stały na półeczce

21 godzin temu, jmx62 napisał:

Grzebiąc kiedyś na różnych stronach znajszłem cuś takiego.

Kojarzy ktoś coś co ta za produkt? Prawdopodobnie 1/48

Mi-4.jpg

Prawdopodobnie modelarze z CCCP  nie lubili Breżniewa, a on wiedząc o tym kazał im podrzucać takie półprodukty.

8 godzin temu, Grzes napisał:

Wreszcie się zmobilizowałem i poszedłem na strych.
Okazało się, że w poprzednim poście wprowadziłem Was w błąd, bo modele jakie mam są nieco inne.
O takie:

O Panie ! Nie przypominam sobie abym takie kiedykolwiek widział. Pozazdrościć, zdaje się że dosłużyłeś się w modelarstwie już rangi "PUŁKOWNIKA', a w zasadzie "STRYCHOWNIKA".

Melduję, że ramki oryginalnie zafoliowane :rozkaz: