Skocz do zawartości

Lakier Vallejo Gloss Spray - długi czas schnięcia


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Z cyklu "problemy nowicjusza" ?

Po raz pierwszy użyłem lakieru Valejjo Gloss w puszcze w celu przygotowania modelu do nakładania kalek. Po 24 h lakier w dalszym ciągu jest klejący, przy każdym dotknięcie pozostają odciski palców których praktycznie nie można usunąć. Czy ten lakier tak ma czy może to mój błąd? Za gruba warstwa?

Podczas nakładania też miałem problemy, z puszki wylatywały wielkie krople lakieru zamiast mgiełki której oczekiwałem. Skutek był taki, że powierzchnia nie wszędzie jest idealnie gładka. Obstawiam, że to moja wina - za krótki czas mieszania puszki z lakierem po ogrzaniu, a moze jest inna przyczyna?

z góry dziękuję za wszelkie wskazówki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem... chyba ten lakier w sprayu tak ma, ponieważ można znaleźć podobne informacje na zagranicznych forach:

Vallejo varnish tacky to the touch

Gloss Varnish is sometimes Tacky or lightly Sticky

 

Po ponad tygodniu cały czas był lepki. Trochę mi to sprawiło kłopotów przy nakładaniu kalek... później, przed brudzeniem, pomalowałem lakierem matowym (też spray w puszce od vallejo) i problem zniknął. Model przestał się lepić. Więc chyba taki urok błyszczącego lakieru w sprayu od vallejo. Choć również jestem tylko początkującym modelarzem i mogę się mylić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w Internecie informację, że lakier należy mieszać intensywnie około minuty jeżeli jest ogrzany, a nawet 3 jeśli jest w temperaturze pokojowej. Następnym razem spróbuje się do tego dostosować i zobaczymy czy będzie lepiej.

Model o ktorym pisałem po tygodniu już trochę wysechł, już nie zostają odciski palców, dalej jest jednak lekko lepki. Planuje wypolerować miejsca z odcinkami za pomocą papieru wodnego o gradacji 3000, zobaczymy co z tego będzie.

Przy nakladaniu kalek też miałem problem, szczególnie że użyłem Micro set i sol, które rozpuscily nie do końca wyschniety lakier... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pelipe napisał:

Przy nakladaniu kalek też miałem problem, szczególnie że użyłem Micro set i sol, które rozpuscily nie do końca wyschniety lakier... 

dokładnie tak... przy jednej kalce został mi nieładny ślad (kolor bazowy bez lakieru) dookoła.

3 godziny temu, pelipe napisał:

lakier należy mieszać intensywnie około minuty jeżeli jest ogrzany, a nawet 3 jeśli jest w temperaturze pokojowej

wydaje mi się, że stosowałem się do tych instrukcji... miałem w temperaturze pokojowej i wstrząsałem nim dość długo (nie patrzałem na zegarek, ale ze 2 minuty na pewno), do tego mieszałem jeszcze co chwilę podczas malowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Kupilem ten lakier i jestem strasznie niezadowolony. Lakier podgrzany, mieszalem intensywnie z 5minut. Efek jest taki, ze zamiast gladkien powierzchni mam baranka, pomaranczowa skorke 

, lakier nie rozklada sie rownomiernie. Pakierowalem 3 testowe modele. Jestem zalamany. Porazka po calosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, że każdy sam chce wyważać swoje drzwi, ale nie szkoda Wam koledzy pieniędzy? Wiele już o lakierach tutaj pisano, więc nie będę powtarzał. Rozumiem, że dobry lakier zazwyczaj troszkę śmierdzi, ale nic się nie stanie,  jeżeli to się stanie na finiszu pracy nad modelem, przynajmniej się model nie zmarnuje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Wiem, że ponad miesiąc od pojawienia się wątku, ale może się przydać komuś, a ja jako użytkownik tego lakieru napiszę tak,  że też miałem z nim problem na początku używania. Otóż najpierw psikałem w piwnicy gdzie jest dość sucho i ciepło, lakier nie chciał schnąć,  czekałem chyba tydzień, później w domu trzymałem, ale też dość długo schodziło zanim osiągnął odpowiednią twardość, w końcu postanowiłem, że spróbuję na balkonie bo w domu nie bardzo mam możliwość malowania i po godzinie od psiknięcia lakierem, gdzie samolot był caly czas w kartonie lakier jest już prawie idealny. Także myślę, że jutro mogę kłaść spokojnie kalki. Teoretycznie mógłbym dzisiaj, ale po co się spieszyć...

20210326_155317.thumb.jpg.2b4ecf1918234a6a7452fdb0695af694.jpg

PZDR  

Edytowane przez tlb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.