Jump to content
pelipe

Lakier Vallejo Gloss Spray - długi czas schnięcia

Recommended Posts

Cześć

Z cyklu "problemy nowicjusza" 😉

Po raz pierwszy użyłem lakieru Valejjo Gloss w puszcze w celu przygotowania modelu do nakładania kalek. Po 24 h lakier w dalszym ciągu jest klejący, przy każdym dotknięcie pozostają odciski palców których praktycznie nie można usunąć. Czy ten lakier tak ma czy może to mój błąd? Za gruba warstwa?

Podczas nakładania też miałem problemy, z puszki wylatywały wielkie krople lakieru zamiast mgiełki której oczekiwałem. Skutek był taki, że powierzchnia nie wszędzie jest idealnie gładka. Obstawiam, że to moja wina - za krótki czas mieszania puszki z lakierem po ogrzaniu, a moze jest inna przyczyna?

z góry dziękuję za wszelkie wskazówki 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie słabo rozmieszałeś. Odczekaj około 2 tygodni i jeśli po tym czasie będzie się nadal lepił to prawdopodobnie nigdy nie wyschnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miałem podobny problem... chyba ten lakier w sprayu tak ma, ponieważ można znaleźć podobne informacje na zagranicznych forach:

Vallejo varnish tacky to the touch

Gloss Varnish is sometimes Tacky or lightly Sticky

 

Po ponad tygodniu cały czas był lepki. Trochę mi to sprawiło kłopotów przy nakładaniu kalek... później, przed brudzeniem, pomalowałem lakierem matowym (też spray w puszce od vallejo) i problem zniknął. Model przestał się lepić. Więc chyba taki urok błyszczącego lakieru w sprayu od vallejo. Choć również jestem tylko początkującym modelarzem i mogę się mylić ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znalazłem w Internecie informację, że lakier należy mieszać intensywnie około minuty jeżeli jest ogrzany, a nawet 3 jeśli jest w temperaturze pokojowej. Następnym razem spróbuje się do tego dostosować i zobaczymy czy będzie lepiej.

Model o ktorym pisałem po tygodniu już trochę wysechł, już nie zostają odciski palców, dalej jest jednak lekko lepki. Planuje wypolerować miejsca z odcinkami za pomocą papieru wodnego o gradacji 3000, zobaczymy co z tego będzie.

Przy nakladaniu kalek też miałem problem, szczególnie że użyłem Micro set i sol, które rozpuscily nie do końca wyschniety lakier... 

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, pelipe napisał:

Przy nakladaniu kalek też miałem problem, szczególnie że użyłem Micro set i sol, które rozpuscily nie do końca wyschniety lakier... 

dokładnie tak... przy jednej kalce został mi nieładny ślad (kolor bazowy bez lakieru) dookoła.

3 godziny temu, pelipe napisał:

lakier należy mieszać intensywnie około minuty jeżeli jest ogrzany, a nawet 3 jeśli jest w temperaturze pokojowej

wydaje mi się, że stosowałem się do tych instrukcji... miałem w temperaturze pokojowej i wstrząsałem nim dość długo (nie patrzałem na zegarek, ale ze 2 minuty na pewno), do tego mieszałem jeszcze co chwilę podczas malowania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.