Jump to content

Fliegender Büchsenöffner- Henschel Hs129 B3, Italeri 1/72

Recommended Posts

Konkurs na PWM się kończy więc trzeba wrócić dla równowagi do bardziej umiarkowanego klimatu :) Dojrzałem żeby na warsztat wyciągnąć mało znany a jeden z moich ulubionych samolotów- latający otwieracz do konserw w wersji z działem 75mm. 
Poszukuję zdjęć armaty, tą zestawową trzeba poprawić. Jakby ktoś miał zdjęcia detali i się podzielił byłbym wdzięczny. Plany do nitowania- nie będę sprawdzał średnicy kółka ogonowego  ;)  

HHkyYmAo_o.jpg

Edited by panDespota
  • Like 2

Nie wytrzymałem i przyłożyłem do planów. Wersja B-1 i B-2 pasuje prawie idealnie jak na takiego wiekowego dziadka. Z B-3 coś jest nie tak, jakby przeskalowany ? Gondola działa mnie martwi. Jest sporo za mała ?

9KZucOUg_o.jpg

cPnRFkLr_o.jpg

Dorobiłem tez hamulec działa. Trzeciego Rzędu otworków już nie zrobię. Zleją się w jedną masę... Wzorowałem się na rzucie bocznym gdzie spod nosa wystaje zgrubienie gwintu.

35ZBIRYJ_o.jpg

• Like 1
  • 1 month later...

Bryła złożona. Silniki zamocowane do zdjęcia. Oszklenie rozcięte, będę otwierał kabinę. Pojawiło się kilka linii podziałowych, kilka zaszpachlowałem, dodałem kilka klapek inspekcyjnych, ponitowałem. 

mbl5dmAf_o.jpg

Problem jest z malowaniem. Chciałem  wykonać egzemplarz biorący udział w walkach- podparty jakimś zdjęciem. Jedyny do jakiego udało mi się dotrzeć to samolot o nr. 162052 zasypany śniegiem przejęty przez Sowietów. To podobno jedyna sfotografowana maszyna, która działała operacyjnie. Malowanie raczej z tego nie wyłuskam. Na sieci też nie trafiłem.

mwe0K9B9_o.jpg

2VuxPPq7_o.jpg

lGKlcRL8_o.jpg

Pojawiają się jeszcze w sieci B2 141258 BH+ZS, latał z drewnianą makietą. Do tego 140494 DO+XG, z tym że to też B2 testówka (w testach latały jeszcze podobno 141291 i 141292- zdjęć nie znalazłem) Te mnie jednak nie interesują ?

Jakby ktoś coś wiedział więcej chętnie wysłucham. 

• 5 weeks later...
W dniu 5.04.2020 o 00:33, panDespota napisał:

Jakby ktoś coś wiedział więcej chętnie wysłucham. 

może coś się przyda - kilka faktów które udało mi się wygrzebać :

1) w publikacji Wydawnictwa Militaria nr 10 (to stare z 1996) na str. 20 jest grafika z kamo wersji B-3 podpisana jako: Hs 129B-3 ze Stab.IV. (Pz)/SG 9, pilot: mjr Bruno Meyer, Polska, zima 1944-45.  Jest też na str. 21 grafika wersji doświadczalnej z E-Stelle, Travemunde, 1944 ale to pewnie cie nie zainteresuje bo to jest ta wersja z drewnianą atrapą zasobnika do testów.

2) w angielskiej publikacji "Hs 129 Panzerjager" (1997, wyd Classic Publication,  autor Martin Pegg) jest spis strat tych samolotów i dla wersji B-3 widnieje 6 egzemplarzy:

- 20 styczeń 1945 --> Nr 162044 z 13.(Pz)/SG 9, rozbity podczas przymusowego lądowania na lotnisku w Inowrocławiu (po awarii silnika). Samolot zniszczony przez własne jednostki.

- 22 styczeń 1945 --> Nr 162037 , Nr 162038 , Nr 162043 wszystkie z 13.(Pz)/SG 9, wszystkie zniszczone przez wycofujące się własne jednostki na lotnisku Tonndorf.

- 23 styczeń 1945 --> Nr 162041 z IV(Pz)/SG 9, zniszczony przez wycofujące się własne jednostki na lotnisku Kleineichen.

- 6 marzec 1945 --> Nr 162046 z 10.(Pz)/SG 9, ciężko uszkodzony (w 60%) podczas nalotu na lotnisku w Weidengut.

o tym z twojej fotki (Nr 162052) nie ma nic...  :hmmm:

ponadto na str. 294 jest ciekawa relacja pilota Gebharda Webera o kilku jego akcjach bojowych na B-3 gdy bazował na lotnisku w Świdnicy (Schweidnitz). Dwie dotyczyły ataku na kolumny sowieckich czołgów pomiędzy Striegau und Jauer (Strzegomiem a Jaworem), a jedna dotyczyła zniszczenia sowieckiego czołgu okopanego na przedpolu Wrocławia (podczas oblężenia Breslau). Niestety nie ma żadnych dat ani informacji o numerze samolotu.  

Jakbyś coś więcej potrzebował (np. skany) to pisz na PW . W tej angielskiej książce są też jakieś plany, ale dość gruba (prawie 400 str) i tylko ją pobieżnie przejrzałem na szybko :mrgreen:

• Thanks 1

To jest ten rodzaj samolotu tak brzydki, że aż ładny, jeden z niewielu niemieckich, który mi się podoba. Czekam na dalszy rozwój wypadków :)

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Posted (edited)

Model jest pokryty czarnym podkładem i obawiam się, że na takim etapie utknie aż coś nowego na temat Be-trójek nie wypłynie... ? Ale nic straconego. W magazynie leży jeszcze B1 i B2 plus jeden zestaw z otwartymi komorami uzbrojenia Airesa :) 

Znalazłem jeszcze analizę malowań B3 na jakiejś francuskojęzycznej stronie. Po wrzuceniu w translator wynika, że prawie wszystkie malowania to czysta fantazja. Jedynie z żółtą trójką jest jakie takie prawdopodobieństwo że to istniało... ale to też wróżenie z fusów. 

http://modelscale.free.fr/profils/Hs129B3_P/index.html 

Edited by panDespota