Skocz do zawartości

Stridsvagn 103C - 1:25 - projekt własny


Kalor

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Zacznę od tego jakie mam założenia na ten model. Skala to 1:25, jestem do niej przyzwyczajony jako że od zawsze robiłem w kartonie, no i nie potrafię w 1:35 niektórych elementów wykonać. Materiał to HIPS, papier i wszystko co wpadnie mi w ręce i czego wygodnie mi użyć, papier nasączam żywicą paraloid dla wzmocnienia.

Modeluję 3D w solidWorksie na podstawie planów z kilku gazet i modelu 3D z WoTa(zaskakująco poprawny).

Malowanie będzie na pewno szwedzki splinter, jak bardzo styrany będzie jeszcze nie wiem, do malowania jeszcze kilka miesięcy.

Tak wygląda Strv:

2yMGmmz - Imgur.jpg

A tak się robi(wszystkie zdjęcia?

mYe00Uf.jpg

Kadłub jest długości kartki A4, jest co trzymać w rękach. Malowanie zajmie wieki.

Najpierw żeby nie mieć zupełnej wydmuszki zrobiłem przedział bojowy. Jak się przyjrzeć to brakuje tam mnóstwa rzeczy, ale już się nauczyłem że jak będę za długo nad takimi rzeczami siedział to stracę zainteresowanie. Swoją rolę spełnia, przez włazy będzie wyglądać wystarczająco dobrze. Poza tym ciężko o dobre zdjęcia.

FQkTnP9.jpg

HHALzRV.jpg

Bqtb5dc.jpg

i0hcHav.jpg

 

Następnie mamy właz/wieżyczkę dowódcy. Nie mogłem się powstrzymać i jest ruchoma.

KNghhZq.jpg

iTPTl8g.jpg

Peryskopy dowódcy i kierowcy:

iXYQtkH.jpg

Właz kierowcy jeszcze powstaje, dla odmiany przeniosłem się do prac nad zawieszeniem. Ogniwa Diehl 570G pomimo że podobne to nie są te same co w leopardach.

Odlewam z żywicy(uczę się) według instrukcji BigTanka, z dwuczęściowych form.

xC3kXUw.jpg

Wypadałoby teraz zrobić zawieszenie, jako że jest najbardziej żmudną częścią i najfajniejszą robotę na górze zostawić na koniec. Mam już 3/4 pracy nad kołami jezdnymi za sobą. Już za kilka tygodni zobaczymy czy udało się z mechanizmem i strv będzie mógł się pochylać :)

 

Edytowane przez Kalor
Zdjęcie na froncie
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Robi to wrażenie... Ja zrobiłem tylko prosty model plastikowy (Z Trumpka) i wyszło mi to tak:

strv103_02.jpg

Model ładny, ale (nie od razu) widać, że z jego proporcjami coś jest nie tak. Twój na pewno będzie lepszy pod tym względem... I to wnętrze!

Życzę powodzenia w budowie i pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Masz racje, tak było - rozpykałem to w Corelu i pomyślałem, że komuś się to może przydać... Jest tutaj (druga strona):

Mam nadzieję, że dasz radę sobie to przeskalować do 1:25, a jakby trzeba było pomocy, to daj proszę znać.

Jeszcze raz powodzenia

Paweł

Edytowane przez pmroczko
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Idzie mi to irytująco powoli. W każdym razie gdzieś w marcu (prawie)skończyłem wszystkie 8 kół nośnych, zostały jeszcze śruby mocujące. Miałem szczęście że szwedzi byli leniwi i wykorzystali koła z centuriona, ułatwiło mi to projektowanie, nie żeby te koła były specjalnie łatwe w produkcji :/.

vErrJ5k.jpg

Koła napinające, montowane na mimośrodzie, w pełni ruchome.
FudkQPI.jpg

Wszystko jeszcze w robocie, ale chciałem sobie podbić wyświetlenia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Ja to już bym chyba nie miał cierpliwości tego rzeźbić z ręki - chyba sięgnąłbym po druk 3D, ewentualnie odlewy żywiczne (z mastera drukowanego w 3D). Wiem że to drogo, ale w ten sposób kupuję czas na inne projekty, życia i tak nie wystarczy!

Tak czy inaczej szacunek za wkład pracy i dokładność.

Ciekawostka - w modelu Trumpetera w instrukcji jest błąd, w związku z czym wszyscy montują odwrotnie koła napinające i potem każdy się skarży, że gąsienice za krótkie...

Życzę powodzenia w budowie i pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gąski odlewam z żywicy, wychodzą okay, ale trochę wstydzę się formę pokazywać.

Dziennie nie poświęcam na ten model nawet godziny, pewnie jak skończę zawieszenie to przyspieszę. Lubię ten tryb pracy i w sumie to nie ma dla mnie znaczenia jaki model buduję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kalor napisał:

Gąski odlewam z żywicy, wychodzą okay, ale trochę wstydzę się formę pokazywać.

Poka poka, przecież tu sami swoi :) Takie scratchowe projekty to sama przyjemność oglądać, im więcej zdjęć tym lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda forma, brzydka, ale ogniwka wychodzą bez zniekształceń:

B5zA0yr.jpg

Nie mam żadnego doświadczenia w odlewaniu ani przygotowywaniu form, to jest druga forma jaką kiedykolwiek zrobiem. Zalewam lewą część, smaruję powierzchnię drugiej żeby nie powstały puste przestrzenie, składam i dociskam. Nadmiar wypływa bokami i przez dziurki odpowietrzające. 

Dzięki konstrukcji mam bardzo dobre pozycjonowanie i praktycznie zerową ilość nieudanych odlewów.

Odlewam bez gum, te dorobię później*, inaczej nie dałbym rady zrobić pustych przestrzeni.

*dużo rzeczy odkładam na później :D

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mały update.

p1nahfyl.jpg

Powinienem dyplom oddać, do tej pory nie nauczyłem się projektować z wyprzedzeniem. Musiałem wyciąć cały panel z zawieszeniem i zrobić mocowania od nowa oraz wzmocnić ścianki pod rolki podtrzymujące.

No, ale teraz koła siedzą solidnie i równo, a co najważniejsze to się ruszają.

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Hej, nadeszła jesień, czas na aktualizację.

Dzisiaj tak trochę bardziej blogowo, projekt i warsztat przeszły sporo zmian. Zacznę od tego że gdzieś na początku czerwca kupiłem porządne, wzorcowane kątowniki bo nie do końca podobały mi się kąty w modelu. Jak się spodziewałem był dosyć krzywy, poza tym jak widać po poprzednich zdjęciach użyłem zbyt cienkiego hipsu który pozapadał się od dotykania.

Więc wyciągnąłem wnioski oraz nowe narzędzia i zbudowałem sobie kadłub do francuskiego BC 25T, wyszło super ale żeby nie kusiło kadłub trafił na sam spód szafy.

X8LLyXwl.jpg


Po ciężkim wewnętrznym boju podjąłem decyzję żeby zrobić kadłub modelu od nowa, przenosząc co się da. Również wyszło dobrze.
Także oto zdjęcia wnętrza przed zamknięciem:
X6EvPqvl.jpg
pJCATgbl.jpg

No i stan na dziś:

rvjMn0Il.jpg

5t4dsJNm.jpgZRj3ZB5m.jpg
husqoUcm.jpgZ2WwSQlm.jpg
w3GNo3Tm.jpg

Zdecydowałem się również farby i traktowanie powłoki:
YTx4CJGl.jpg
Dobór kolorów był trudny ponieważ każdy strv wygląda inaczej, albo wyblakły od słońca, albo przemalowany, albo tak brudny że nic nie widać.
Odpryski do podkładu będą robione maskolem, dobrze oddaje to jak farba łuszczy się na tych pojazdach. Spróbuję nie przesadzić.

Przy okazji, rozpuściła mi się ze starości guma na olfie, zrobiłem taką owijkę:
6r8Fl1Ql.jpg

Do następnego.

Edytowane przez Kalor
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.