Jump to content
HKK

Farby w pisaku

Recommended Posts

Nie wiem czy to nowość, ale spotkałem się z tymi farbami dosłownie parę dni temu na YT. Czym prędzej zakupiłem.

image.thumb.png.3e3fecdd9f72a5d6a5f09904565c8648.png 

Dostępne są w wielu markach, odmianach i rozmiarach. To są wodne farby akrylowe a nie tusze! Tak wyglądają po aplikacji na HIPS-ie:

P2280926.thumb.jpg.43ee66013c0939c1fd5778172ff1d2f9.jpg

Właściwości jak typowa farba a łatwość aplikacji jak pisakiem. Do drobnych szczegółów, np we wnętrzach kabin wręcz idealny.

Wady są w zasadzie dwie. Po pierwsze, to farby błyszczące. Ale w sumie drobiazg, bo można przecież prysnąć bezbarwnym matem. Po drugie, dają kryjącą warstwę, a więc dość grubą. Do podmalówek na już pokrytych powierzchniach raczej się nie będą nadawać. W pewnych zastosowaniach to zaleta, bo kropka zrobiona takim pisakiem może mieć wypukłą fakturę. Tak to wygląda w zbliżeniu:
P2280925.thumb.jpg.1be8163e403abe051c9da4d7ce89eaab.jpg  

Ale o zalewanie szczegółów nie ma się co za bardzo martwić. Nb. pomalowałem ta tablicę czarnym i srebrnym pisakiem w kilka sekund, bez żadnej dbałości o precyzję.

P2280931.thumb.jpg.20efc53bdd6a23ba01716502690548eb.jpg

Podsumowując. Nie wiem, czy świat modelarski odkrył już na większą skalę ten sprzęt. Dla mnie jest to pewien przełom. Mozliwość bezstresowego i precyzyjnego malowania szczegółów robi sporą różnicę. Na dodatek odpada przygotowanie farby i pędzla, późniejsze mycie pędzelka itp. Otwieram pisak, maluję, zamykam i tyle.

Teraz czekam, aż firmy modelarskie np. Tamiya czy AK wprowadzą swoją odmianę takich pisaków z pełną gamą kolorów w wersji błysk i mat.  

Edited by HKK
  • Like 1

Teraz wystarczy wymyślić krzykliwą nazwę... dajmy na to SMG  (Superb Modellers Gear), zmontować jakieś logo idące w ślad za dzisiejszymi trendami i można sprzedawać zestawy za 1000% (albo i więcej jakby się z Chińczykami dogadać) ich wartości :) 

25 minut temu, eLCe napisał:

Teraz wystarczy wymyślić krzykliwą nazwę... dajmy na to SMG  (Superb Modellers Gear), zmontować jakieś logo idące w ślad za dzisiejszymi trendami i można sprzedawać zestawy za 1000% (albo i więcej jakby się z Chińczykami dogadać) ich wartości

zawsze się znajdzie jakiś jeleń :D