Jump to content
Sign in to follow this  
siemieniaka

Czym fotografujecie swoje modele ?

Recommended Posts

Witajcie. Przeglądając warsztat zauważyłem naprawdę świetnej jakości zdjęcia, ostre i doświetlone. Może chcielibyście podzielić się wiedzą czym fotografujecie te cudne modele ? :)

Temat bardzo szeroki i co modelarz to inne podejście do tematu. Tu masz kilka podpowiedzi. Generalna zasada, to dobre oświetlenie, aparat jest tutaj mniej istotny.

Nie wiem czy mogę tu wstawić link do konkurencji, więc puszczam Ci go na PW :D

Godzinę temu, Thalgonis napisał:

To ja też poproszę :)

3 godziny temu, Thalgonis napisał:

A niby dlaczego ?

Podziel się wiedzą ze wszystkimi.

Tak naprawdę jakiejś nowej wiedzy w tym artykule nie odkryłem, bo bardziej chodziło mi o sprzęt niż teorię :) Sam myślałem o Sony Alpha A450 z drugiej ręki, nawet kit na początek, a później jakiś obiektyw Macro może lub coś z dawnym lat typu 28-85 za około 200 zł i w rozrachunku mam zestaw za 600-700 zł, który cyka naprawdę fajne fotki jak na taką kasę.

@siemieniaka Oj, oj... Każdy doświadczony pstrykacz powie Ci, że największy „problem” stoi za aparatem, nie przed 🙂 Sprzęt ma tu bardzo nikłe znaczenie, dobre fotki można zrobić nawet „telefonen idiotenkameren”... Moim zdaniem, jedyne co w fotkach modeli ma „priorytet” to namiot bezcieniowy, ale przyznaję, że nie robię wogóke zdjęć swoich zabawek w plenerze, więc może stąd to przekonanie :D

A stare hobbickie przysłowie głosi „macro wrogiem modelarza” :mrgreen:

5 minut temu, Thalgonis napisał:

@siemieniaka Oj, oj... Każdy doświadczony pstrykacz powie Ci, że największy „problem” stoi za aparatem, nie przed 🙂 Sprzęt ma tu bardzo nikłe znaczenie, …

Przykład 

7 minut temu, Thalgonis napisał:

Moim zdaniem, jedyne co w fotkach modeli ma „priorytet” to namiot bezcieniowy, ale przyznaję, że nie robię wogóke zdjęć swoich zabawek w plenerze, więc może stąd to przekonanie :D

A ja akurat na odwrót, chociaż namiot mam. Po prostu, tak jak prawdziwe samoloty lubię fotografować w słońcu (najlepiej nieco rozproszonym przez chmury), to tak samo traktuję modele.

• Like 2

9 godzin temu, siemieniaka napisał:

Sam myślałem o Sony Alpha A450 z drugiej ręki, nawet kit na początek, a później jakiś obiektyw Macro może lub coś z dawnym lat typu 28-85 za około 200 zł i w rozrachunku mam zestaw za 600-700 zł, który cyka naprawdę fajne fotki jak na taką kasę.

Ja też swego czasu kombinowałem jak koń pod górę, zmieniałem aparat, myślałem nawet o stałce. Dopóki nie wziąłem jednej na próbę i porównałem ze zdjęciami robionymi przez obiektyw zestawowy, jaki kupiłem z aparatem. Różnic praktycznie nie było, więc pomysł zarzuciłem, skupiłem się tylko na oświetleniu.
Tutaj kilka przykładów jaka była różnica w zdjęciach robionych obiektywem Canon EF 24-70mm mm ustawionym na 60 mm (miał mi symulować działanie stałki 60 mm, której w wypożyczalni nie mieli) i zestawowym 18-135 ustawionym mniej więcej na 60 mm.
Zdjęcia robione bez namiotu, oświetlenie żarówkami 5400K. Sam oceń czy warto.

4lEhfi5.jpg

J7rRcl8.jpg

puNRlko.jpg

JOY51aJ.jpg

44sCzHf.jpg

xh8CLkz.jpg

xqczlrT.jpg

nVvpOGF.jpg

Zdjęcia super, ale mi chodzi, że ta A450 przeważnie nie ma obiektywu w zestawie z drugiej ręki, a jak się trafi to jakiś nikłej jakości. Ale zobaczymy zymy jak już będę kupować:) 

Co to znaczy obiektyw nikłej jakości? Obiektyw to obiektyw, niemal każdym zrobisz dobre zdjęcie modelu, ale potrzebujesz dobre światło.
Kup sobie dwie żarówki 5400K, np. Powerlux, studyjne, do tego koniecznie statyw do aparatu, ustaw aparat na robienie zdjęć ręczne, przesłona na 11-13 i tylko reguluj czas ekspozycji.
Do tego jakiś prosty namiot za 40-60 zł i robisz piękne zdjęcia. Naturalnie zapewne jakaś obróbka będzie potrzebna, bo mało kto wrzuca zdjęcia bez, ale to raczej naturalne.
Przy takich ustawieniach jakie podałem zrobisz ładne zdjęcia nawet telefonem, o ile to nie jest Nokia z lat '90. :)

W dniu 4.03.2020 o 14:48, Solo napisał:

(...) Obiektyw to obiektyw, niemal każdym zrobisz dobre zdjęcie (...)

Nie.

Posted (edited)

Siemieniaka odpuść sobie tą alfę450 i wszelkie stare lustrzanki. Już samo kadrowanie przy fotografowaniu modeli (najczęściej ze statywu) jest w nich średnio wygodne, przez wizjer. Niby ma już tryb Liveview, ale działający jeszcze na "starych zasadach" czyli auto focus połączony z podnoszeniem/opuszczaniem lustra itd.. Wyświetlacz w niej jest kiepski, sama matryca też nie jest rewelacyjna, w dzisiejszych czasach bardzo umiarkowanie trafiony wybór, wg mnie bezsensowny. Za 600-700zł, a nawet mniej znajdziesz bez problemu już jakiegoś bezlusterkowaca Panasonic, Olympus, czy Sony z obiektywem kitowym. W każdym z nich będziesz miał już możliwość wygodnego kadrowania na statywie z podglądem na wyświetlaczu o wiele lepszej jakości, a przy tym i lepszą jakość zdjęć.

Do takiego ogólnego fotografowania modeli obiektyw też nie musi być jakiś mega. Wystarczy jakiś kit bo i tak musimy w nim ustawiać duże wartości przysłony, żeby mieć odpowiednią głębię ostrości, a na takich przysłonach większość obiektywów i tak daje przyzwoita jakość. Stałki macro przydają się gdy chcesz fotografować jakieś duże zbliżenia detali, albo mieć najwyższą możliwą ostrość zdjęć, co przy takich zdjęciach publikowanych na forach nie wiem czy jest, aż tak przydatne, gdy i tak się wkleja najczęściej zdjęcia ze zmniejszoną rozdzielczością.  

Edited by arhtus