Jump to content
Kamil K.

OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Recommended Posts

Warsztat jak zwykle pierwsza klasa.

Czekam na malowanki.

Kamil,

Przyłączyłem się do oglądania warsztatu. Bardzo fajny i egzotyczny temat i super przedstawienie z tą wojną w Jugosławii i wyśledzonym konkretnym transporterem. 

Może  te gąsiennice od 38t mają związek z tym, że to cudo techniki grało w filmach niemieckie czołgi? Może w tym przypadku życie po prostu naśladuje sztukę. No a cała ta myśl techniczna i samego transportera i modelu jakoś tam oddaje socjalizm. A z podejściem do budowy, dorabianiem kół od PT 76 i luf od T-34 to świetnie byś się odnalazł jako  mechanik albo zaopatrzeniowiec w socjalistycznej fabryce :)

A co będzie z tą pokraczną figurką?

Z ciekawości poszukałem różnych zdjęć kamuflaży i na wikipedii jest zdjęcie tego sprzętu w odjechanym różowym malowaniu armii chorwackiej. Kusi mnie, żeby samemu to zbudować i pomalować po chorwacku.

Te gąsienice mają związek z tym, że producent przyciął w uja uznajac(zapewne słusznie), że projektowanie i robienie nowych gasienic wyjdzie mu za drogo, co sam zresztą przyznał. Przy tym upiera się cały czas, że M-60 pierwszych serii miały właśnie takie gąsienice, ale jakoś nie pokazał ani jednego zdjęcia, które to udowadnia. Na moje fotki robi wielkie oczy, że pierwszy raz widzi takie gąsienice na M-60, więc lepiej po prostu spuśćmy nad tym wszystkim litosciwa zasłonę milczenia. 😉

NIe jestem zaskoczony, bo w sumie tego się spodziewałem. Teraz jeszce dowalisz malowaniem.

• Thanks 1

10 godzin temu, patrykw napisał:

A co będzie z tą pokraczną figurką?

Z ciekawości poszukałem różnych zdjęć kamuflaży i na wikipedii jest zdjęcie tego sprzętu w odjechanym różowym malowaniu armii chorwackiej. Kusi mnie, żeby samemu to zbudować i pomalować po chorwacku.

Zapomniałem wcześniej odpisać na to pytanie - figurka podobnie jak reszta części modelu pójdzie po prostu do śmietnika, tylko najpierw zrobię sobie serię zdjęć "moje/zestawowe" na pamiątkę... 😉

Pokaż zdjęcie tego Chorwata. 😉

Proszę bardzo, to jest fotka z angielskiego wpisu z wikipedii. Z takim wyglądem mógłby spokojnie jechać na paradę miłości zamiast jechać tłuc Serbów. 

БТР_М-60_в_казарме_Вуковара.JPG

Ten akurat to po prostu goły transporter M-60P. Nie bądź dla niego taki surowy - po prostu balkańskie słońce mu nie służy. :D

10 hours ago, Kamil K. said:

Ten akurat to po prostu goły transporter M-60P. Nie bądź dla niego taki surowy - po prostu balkańskie słońce mu nie służy. :D

No tak, widziałem że  jest goła wersja, ciekawił mnie tylko ten kamuflaż. Wcześniej byłem jakoś przekonany, że w Jugosławii wszyscy walczyli sprzętem malowanym na zielono albo w jakieś zieono-brązowe wzorki. 

Cześć, 

Wciąż jeszcze toczę nierówną walkę z materią. Ostatni tydzień-dwa to było mozolne rzeźbienie armat bezodrzutowych M-60. Postanowiłem, że spróbuję problem rozwikłać samodzielnie. Udało mi się znaleźć na warsztacie jakieś pociski od nowoczesnych armat, chyba z zestawu Italerii. Akurat miały podobny kształt do końcowej części armaty M-60. Wystarczyło dociąć do odpowiedniego wymiaru, pogrubić paskami polistyrenu 0,2mm i podrzeźbić Magic Sculptem tą rozszerzającą się część... brzmi prosto? W istocie nie było to trudne, tylko zajęło cholernie dużo czasu. Potem wystarczyło zrobić pogrubienie w miejscu połączenia działa z mocowaniem i w powstały w ten sposób otwór wpasować armatę F-34 od T-34/76 - nieco skróconą oczywiście. Dyszę wylotową przeszczepiłem z żywicy, bo taki kształt nicholery nie wychodził mi ładnie z żadnego materiału i już po prostu nie chciało mi się kombinować chałupniczymi sposobami jak to odpowiednio rozrysować, wyciąć i złożyć... 

m2dfazP.jpg 

OVhgFNT.jpg

eiJZdaw.jpg

Umówmy się - efekt nie jest powalający, ale cały ten model powalający nie będzie... Na moje potrzeby i własne "widzimisie" jest okej. Ale jak już jakoś wyszły te działa i stanowisko pod nie, to z rozpędu zrobiłem też nowe mocowania. A potem brakującą poręcz na stropie pojazdu i dodatkowe podpórki pod armaty. 

R0zmTz8.jpg

cO6jNSn.jpg

Tak naprawdę została już tylko drobnica - mechanizmy spustowe i celownik dział, może jeszcze kilka zapomnianych detali tu i tam... i model będzie gotowy do malowania. 

Pozdrowienia! 

Cyt:"Umówmy się - efekt nie jest powalający, ale cały ten model powalający nie będzie"- umówmy się, że ja się tak nie umawiam... robi wrażenie.

Detale robione od podstaw albo strugane tak jak strugam to ja, czyli amatorsko i koślawo nigdy nie będą tak dobre jak model z funkiel-nowych form suwakowych, no ale nie ma wyjścia, trzeba to skończyć. 😉