Jump to content

OT M-60PB czyli jugosłowiańska myśl techniczna 1:35

Recommended Posts

Cześć, 

Model się wziął i zestresował. W kilku miejscach tak bardzo, że aż farbę zgubił do gołej blachy, ale cóż poradzić. 😉 Teraz wszystko jest zabezpieczone półmatem i czeka na kolejną warstwę farb - trzeba będzie wymalować w fikuśny wzór przednią płytę i dodać dziwne maziaje na boku. Mój stary aparat już troszkę nie ogarnia, ale coś tam widać - efekt jest w moim odczuciu nawet fajniejszy niż na Hellcatcie - niby subtelnie, ale cośtam widać. No i kolorystycznie teraz jest bardziej prawdziwie niż na poprzednich zdjęciach. Zobaczymy jak pójdzie mi dalej. 

bO0hVhV.jpg

Xe3yp04.jpg

Pozdrowienia! 

• Like 1
  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Witajcie,   Narodowa kwarantanna trwa, więc żal nie wykorzystać tego czasu. Ten model czekał na mnie bodaj od września, ale nie było kiedy się zabrać, a i patrząc na niego z każdą chwilą ent

Cześć,    Powoli do przodu. Obmalowuję już detale, dodałem też napis VRS na przodzie - też go mocno zmęczyłem, choć jeszcze coś tu pokombinuję. Przez pewien czas, patrząc na zdjęcia, zastana

Witajcie,    Czas na jakąś aktualizację. Powoli to idzie, ale jakoś idzie.    1. Otwory strzeleckie doczekały się zaślepek i mechanizmów ich otwierania.  2. Włazy kie

Posted Images

Witajcie, 

Dziś zająłem się dodatkowymi maziajkami. Pojazd w oryginale zdobiła wesoła twórczość załogi w postaci przedziwnych plam, esów-floresów i wymalowanej w kamuflażu przedniej płyty. Rozgryźć, co było czym i jakie konkretnie kolory położyć w danym miejscu było niemożliwe, ale na szczęście na stopklatkach ze Srebrenicy widać, że jakiekolwiek kolory to nie są, to po dwóch latach walk zdążyły się obedrzeć i wytrzeć. Na razie jest pstrokacizna, ale myślę, że na koniec może to dać fajny efekt. Jeszcze sporo wokół tych powierzchni się zmieni. 😉

7N2wCix.jpg 

gTgWFop.jpg 

Pozdrowienia! 

Fotki, które mam dowodzą, że tylko przednia płyta, plus takie dwa przedziwne maziaje na boku. Ale po co i czemu tak - nie mam pojęcia. :wink: Niewiadomą pozostaje tylko drugi bok, no ale tu niestety nie ma żadnego kwitu. 

Na przedniej plycie oprocz maziow sa trzy litery BPC , sadze iz to malowanie z przodu to zostalo naniesione przez nowych uzytkownikow ,czemu tylko z przodu? gdyz uzbrojenie bylo nieruchome tak sadze . Boczna lata to chyba malowanie jakie nosil poprzednio, nowe bylo naniesione w pospiechu, farba jaka byla pod reka oraz nikt nie mial czasu na czyszczenie , mycie calego pojazdu przed malowaniem.

Te litery to cyrylica, VRS - vojska republike srpske. Domaluję je w kolejnym kroku.

Nie wiem co masz na myśli pisząc, że uzbrojenie było nieruchome, jeśli chodzi Ci o browninga to on chyba był na obrotnicy ale tak czy siak logika każe sądzić, że po prostu farb starczyło tylko na newralgiczny punkt pojazdu czyli przód. 😉

Co do bocznych łat, to właśnie one są nowym malowaniem, poprzednie to ta zwykła wypłowiała zieleń. Tylko co poeta miał na myśli robiąc taki maziaj? :D tego się już raczej nie dowiemy. 

uzbrojenie było nieruchome...

na mysli te dwa armaty bezodrzutowe , ktore chyba mozna bylo kierowac gora dol ...

co do tej laty - ... to właśnie one są nowym malowaniem .... moze sie myle ,ale ilekroc powiekszam ta fote to coraz bardziej nabieram przekonania iz ta lata jest pod zielona , i cos moglo byc w tym miesjcu zamontowane.Malarz nie bawil sie w demontaz tylko malowal jak popadlo?

Uzbrojenie było ruchome, nie jestem pewien czy 360stopni, ale na pewno w sporym zakresie. Są na to dowody 😉

DHPy9HnW0AA_acA.jpg

A co do łaty to ta teoria mnie nie przekonuje. Ta brązowo - niebieska lata jest nachlapana byle jak, gdyby to zielony był nanoszony w pośpiechu na nią, to to on wyglądałby jak malowany wałkiem. 

W JNA nie było przed 91 rokiem żadnego wielobarwnego kamuflażu używanego regulaminowo na szeroką skalę, w sumie nie kojarzę, żeby w ogóle jakikolwiek byl, także to też nie pasuje do tej teorii, że tam wcześniej mógł być jakiś brąz. 

Cześć, 

Powoli do przodu. Obmalowuję już detale, dodałem też napis VRS na przodzie - też go mocno zmęczyłem, choć jeszcze coś tu pokombinuję. Przez pewien czas, patrząc na zdjęcia, zastanawiałem sie, czy do 1995 roku ten napis w ogóle przetrwał, bo na stopklatkach z nagrań z Potocari nie widać nawet najmniejszego śladu po nim, ostatecznie jednak zdecydowałem się go wymalować. Doszły też genialne kalki Triglav Model, uwielbiam je układać, bo są cienkie, delikatne i nie zostawiają prawie żadnych śladów. 

gr7NQSe.jpg

CK7sgFU.jpg

7WEtvCh.jpg

YC04QwA.jpg

Pozdrowienia! 

• Like 4
  • Thanks 1

Cześć, 

M-60PB otrzymał filtry. Standardowo - z aerografu, rozcieńczone farbki Tamki. Punktowo niebieski, żółty i biały, a potem, gdy stwierdziłem, że jednak jest trochę za ostro, to całościowo przygaszone szarym. 

sQfaMeZ.jpg 

Zacząłem też wstępnie męczyć opancerzenie na obrotnicy. Pojawiło się parę odprysków, zróżnicowałem powierzchnię nie tyle samym filtrem, co dodatkowo pstrykając rozcieńczonym oilbrusherem w jakimś jasnym kolorze na jego powierzchnię. 

AwrygYl.jpg

9oDvIcE.jpg

Pozdrowienia! 

• Like 2

Dzięki! 

Robią się powoli detale. Na razie podmaziałem wszystko tylko akrylami, na różne olejne zabawy, w stylu washa czy zacieków przyjdzie jeszcze czas. 

Koła mają pomalowane bandaże. Na próbę postanowiłem uszkodzone miejsca potraktować ciemniejszym kolorem i dodać trochę przetarć rozjaśnioną mieszanką do bandaży (bieli + czarny, nic specjalnego). 

xv8hcLe.jpg

Skrzynki wycieniowane lekko aerografem, następnie poobijane gąbką i pędzelkami. Na metalowych klamrach i zawiasach ciemnoszare zacieki - jak dojdzie rdza to powinno fajnie wyglądać. 

8VxkAUc.jpg

No i reszta szpeju. Na metalowych częściach narzędzi trochę odprysków robionych m.in. rdzawymi lifecolorami. 

Drewniane trzonki i tobołki lekko podcieniowane akrylami, bardziej na czuja niż świadomie, bo nie mam cały czas wyczucia tej techniki. :wink: 

WUPAa7T.jpg 

Pozdrowienia! 

• Like 2
4 godziny temu, kubisz napisał:

Świetna robota jak zawsze :super: 

A tak przy okazji, może Cię zainteresuje taka zapowiedź Trgilava:

t1.jpg

Ta jugolska broń strzelecka to jak widać są produkty radzieckiej  myśli technicznej ( co prawda nieco zmodyfikowane:mrgreen:)za wyjątkiem tego MG 42 i tej "empipodobnej" konstrukcji z magazynkiem od PPS-a :mrgreen:. Ciekawe  czy jest to ich autorska rzeźba czy może raczej z niewielkimi modyfikacjami klon zestawów Dragona 3802  i 3805 ( AK 47/74 cz 1 i 2 ) . Ten karabin snajperski to  M76  podobnie jak  karabinek-granatnik  M70  które występują w części 2-giej . Szkoda że nie ma in-boxa , wtedy byłoby wiadomo na czym stoimy, już raz z moim druhem Piotrkurem na podstawie zdjęć zrobiliśmy zakupy w Czechach :D (dobrze że była opcja zwrotu ) Pozdr. A.

W dniu 9.08.2020 o 11:45, Kamil K. napisał:

8VxkAUc.jpg

REWELACJA te skrzyneczki - mistrzowsko te obicia wyszły  :piwo:

może trochę za bardzo w biel poszły ale i tak wygląda bardzo realistycznie

13 godzin temu, Adams M1A1 napisał:

Ta jugolska broń strzelecka to jak widać są produkty radzieckiej  myśli technicznej ( co prawda nieco zmodyfikowane:mrgreen:)za wyjątkiem tego MG 42 i tej "empipodobnej" konstrukcji z magazynkiem od PPS-a :mrgreen:. Ciekawe  czy jest to ich autorska rzeźba czy może raczej z niewielkimi modyfikacjami klon zestawów Dragona 3802  i 3805 ( AK 47/74 cz 1 i 2 ) . Ten karabin snajperski to  M76  podobnie jak  karabinek-granatnik  M70  które występują w części 2-giej . Szkoda że nie ma in-boxa , wtedy byłoby wiadomo na czym stoimy, już raz z moim druhem Piotrkurem na podstawie zdjęć zrobiliśmy zakupy w Czechach :D (dobrze że była opcja zwrotu ) Pozdr. A.

Gdzieś mi się obiło o uszy, że to miał być druk 3D, ale znając ich możliwości to jestem pełen rezerwy co do tego... 😉

13 godzin temu, M.A.V. napisał:

REWELACJA te skrzyneczki - mistrzowsko te obicia wyszły  :piwo:

może trochę za bardzo w biel poszły ale i tak wygląda bardzo realistycznie

Dzięki. Pójdzie łoszyk i jakieś inne siuwaksy i wszystko się przyciemni. 😉 

Raczej MG3..... a jest jakas widoczna roznica? 

MG3 – niemiecki uniwersalny karabin maszynowy produkowany przez firmę Rheinmetall AG z Ratingen. Jest to wersja ukm-u MG 42 przystosowana do zasilania nabojem 7,62 x 51 mm NATO.