Jump to content
Sign in to follow this  
MAC-76

Cześć i czołem!

Recommended Posts

Czołem wszystkim!

Mam na imię Maciek, lat ok. 45. Niemal cała moja przeszłość związana jest z dwoma rodzinnymi miastami: Łodzią i malowniczym Kazimierzem Dolnym nad Wisłą. Obecnie przyszłość wiążę z okolicami urokliwego Greenock w Szkocji.

Przypuszczam, że nie jestem ani pierwszym, ani ostatnim, który po latach wraca do modelarskiego hobby. W moim przypadku przerwa trwała ok. 30 lat.

W celach treningowych zaopatrzyłem się w:
1. Tamiya 35213 1/35 German Kubelwagen Type 82
2. Tamiya 35371 1/35 German Infantry Set (Mid WWII)

Co z tego wyniknie zobaczymy (albo i nie).

Na chwilę obecną mam pewną zagwostkę: mianowicie po sklejeniu figurek i dosztukowaniu pasków do ich broni przypomniałem sobie, że jeszcze ich nie myłem... I teraz zastanawiam się, czy umyć je w wodzie z płynem do naczyń, czy spróbować odtłuścić figurki przecierając je wacikami nasączonymi spirytusem. Pierwsza opcja wiąże się ze zniszczeniem pasków (są z papieru); w przypadku drugiej nie jestem pewien skuteczności takiego przecierania.

IMAG0475.jpg

Witaj - 30 lat to spora przerwa ale mam nadzieję że się odnajdziesz - a przede wszystkim zaangażujesz czego ci z całego serca życzę 

Ema

ja z tych co nie myją modeli :)

ale jeśli chcesz, to skoro już raz zrobiłeś papierowe dodatki to drugi raz też się uda :)

39 minut temu, tombie01 napisał:

Witaj - 30 lat to spora przerwa ale mam nadzieję że się odnajdziesz - a przede wszystkim zaangażujesz czego ci z całego serca życzę 

Dzięki!

Fakt, szmat czasu. Gdy teraz tak czytam i oglądam różne poradniki, podglądam procesy twórcze innych modelarzy dostrzegam o ilu rzeczach człowiek wówczas nie miał pojęcia, a z pewnymi wyzwaniami radził sobie w drodze improwizacji i korzystania z własnych skąpych zasobów etc.

Cóż, mam nadzieję, że się odnajdę.

35 minut temu, Bengal napisał:

Ema

ja z tych co nie myją modeli :)

ale jeśli chcesz, to skoro już raz zrobiłeś papierowe dodatki to drugi raz też się uda :)

W tamtych czasach też nie myłem modeli; ale malowałem olejnymi, a te chyba mimo wszystko lepiej sobie radzą z "brudną" powierzchnią niż podkład pod akryle. Tak gdybam...

A ponownego wykonywania dodatków wolałbym uniknąć. Lecz jeśli się nie da, to zrobi się je jeszcze raz...

24 minuty temu, FAZZY_bez_humoru napisał:

Nasącz paski klejem CA i potem możesz śmiało myć

Dzięki za wskazówkę. Rada troszkę spóźniona, ale zachowam w pamięci na przyszłość. Podjąłem ryzyko i jakąś godzinkę temu wymoczyłem modele w wodzie z płynem do mycia.

Po niemal całkowitym wyschnięciu stwierdzam, że paski przetrwały. Ale pewnie miał w tym swój udział klej CA, którym były częściowo nasączone.