Jump to content
Czesio

Dauntless - 1:72 - Hasegawa + Part

Recommended Posts

W oczekiwaniu na chemię do Miga-21 rozgrzebałem sobie Dauntlessa w skali 1:72. Na warsztat trafił model wypuszczony przez firmę Hobby 2000 którego wypraski pochodzą od Hasegawy.
Model zostanie wzbogacony o kabinę z blach fototrawionych firmy Part bo kokpit jest bardzo uproszczony, ale sam model choć stary bo z 1995 roku jest spasowany niemal perfekcyjnie. 
Niestety tego samego nie można powiedzieć o blachach firmy Part które to do modelu w ogóle nie pasują i na całej długości podłogi zostaje dziura wysokości 3mm i to samo tyczy się wręg, choć tam już szpary są odpowiednio mniejsze. Instrukcji mogłoby w ogóle nie być bo i tak mało co da się z niej wywnioskować i więcej czasu spędza się na rozmyślaniu co autor miał na myśli niż na samej budowie. 
W końcu coś mi się udało ulepić, jest to moje pierwsze podejście do tak dużego zestawu blach ale wyszło nie najgorzej. Dużo się przy tym na pewno nauczyłem. 
Wspomniane dziury zamaskowałem widocznymi białymi paskami Hipsu. Kokpit jest na tyle ciasny że to rozwiązuje sprawę w 100% i wygląda jakby tak miało być. 
Po malowaniu chcę dodać jeszcze przewody. 

5SSM25g.jpg

wRHp1Yc.jpg

  • Like 1
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toż to najpiękniejszy bombowiec tamtej wojny! Podglądam, mój też czeka w magazynie i waham się między Partem a własnym rękodziełem. Jakie malowanie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@filipsg Zgadam się, piękna maszyna a modeli o dziwo brak. Jeśli chodzi o wnętrze to polecam obie opcje, Part + własne rękodzieło. Blaszkom daleko do ideału jednak wielu elementów ręcznie po prostu nie da się zrobić i mimo że jest przy nich kupa roboty to efekt końcowy jest super. 
Malowanie wczesne, jednokolorowe, dość mocno zużyte, a przynajmniej taki jest plan, zobaczymy co z tego zużycia wyjdzie 😉Jak cierpliwości starczy to i deskowana podstawka się znajdzie. 
Jeśli uda mi się kupić model to w przyszłości chciałbym wyskrobać jeszcze drugiego w chyba najpopularniejszym malowaniu dwukolorowym ale tamten byłby już w stanie jak z fabryki. 

PL5bozt.jpg

HfGHNvW.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przepraszam, przepraszam, miałem zajęte w pierwszym rzędzie , ale w kibeku byłem

Share this post


Link to post
Share on other sites
37 minut temu, Moses napisał:

ale w kibeku byłem

Nie mówi się w kibelku tylko w czytelni albo w świątyni dumania. 🤣🤪

Na zmagania z modelem będę patrzył z zaciekawieniem, szczególnie na końcowy etap brudzenia płatowca. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ależ kozackie zdjęcia. Planujesz jakoś uzupełnić oznakowania względem tego, co do pudełka wrzuciło Hobby 2000? Paskudnie poskąpili napisów eksploatacyjnych.

Fakt, brak naprawdę porządnego Dauntlessa w 72 to przykry żart. Taka sama sytuacja jest z całym lotnictwem pokładowym US Navy poza myśliwcami i Helldiverem - a przecież taki Avenger, czy Dauntless to cudne tematy są...

Share this post


Link to post
Share on other sites

No takie brudzenie to wyzwanie (przynajmniej dla mnie) Podoba mi się :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zapowiada się fajnie, a robota z blachami  no tak... zazdraszczam

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)
20 godzin temu, filipsg napisał:

Planujesz jakoś uzupełnić oznakowania względem tego, co do pudełka wrzuciło Hobby 2000? Paskudnie poskąpili napisów eksploatacyjnych.

Nie planuję, przy tak zużytym kamuflażu jaki chcę zrobić i tak by z nich nic nie zostało. Zastanawiam się tylko nad tym czy nie wyciąć masek i nie namalować gwiazd bo wyglądałoby to na pewno lepiej niż kalki. 

9 godzin temu, sebastain napisał:

No takie brudzenie to wyzwanie (przynajmniej dla mnie)

Dla mnie też :D Mam parę pomysłów jak je wykonać ale musi to jeszcze dojrzeć. Na pewno będę torturować jakiś stary złom zanim pomaluję Dauntlessa. 

Dziś odebrałem z paczkomatu bardzo fajne rzeczy, mianowicie żywiczny silnik Quickboosta, farbki Hataki i najważniejsze - brakujące zębatki do nitowania :D (RB Productions) 
Kolor bazowy wziąłem w ilości sztuk dwóch - z serii Blue i Orange Line. Plan mam taki coby wyblakniętą bazę położyć z aerografu Orangem a serią Blue porobić wszelkie zaprawki, plamy itp. bo jest dobra do pędzla. Mam sporą paletę specyfików Vallejo i będę próbował też iść w tym kierunku a posiadanie gotowej bazy znacznie ułatwia zadanie. 
nLw1wUO.jpg

Gc9SWmp.jpg 

Edited by Czesio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Świetny temat zważywszy że i mój SBD czeka na swoją kolej. Podglądam i kibicuję :banan:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tutaj większym wyzwaniem niż brudzenie - akurat w tym momencie dosyć "jednostronne"  - będzie odpowiednie pokazanie tego wyblakłego kamuflażu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kokpit pomalowany, odpuściłem sobie robienie przewodów bo w tej skali nie ma to sensu bo nie będzie tego w ogóle widać. 
Kabinę pomalowałem Pactrą Interior Green i wymalowałem przejaśnienia oraz detale farbami Vallejo. Rozjaśnienia mogą się wydawać zbyt jasne ale na żywo jest to jedyny sposób aby w ciemnym kokpicie było cokolwiek widać i po złożeniu wygląda to dobrze. W tylnej części kabiny brakuje jeszcze siedzenia strzelca i całej ramki na której montowany jest karabin ale to będzie wklejane już po złożeniu modelu. 
Przy okazji zapytam, jaki podkład kładziecie na blaszki ? Ja używam Surfacera i w ogóle się to trzymać nie chce, farba się zdrapuje od samego patrzenia czego efekty zresztą widać zresztą na zdjęciach. (na szczęście w miejscach niewidocznych po złożeniu)  
cnGYwhT.jpg

sn9yT6r.jpg

Grosik dla skali : 

kgROUuk.jpg

I jeszcze zdjęcie z zewnątrz : 
BYVZDmM.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przed malowaniem warto użyć Metal primera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.