Skocz do zawartości

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź


DeX

Rekomendowane odpowiedzi

poszukuję katalogów tamiya, revell italerii w pdf moglby ktoś na pm podesłać jakąś stronkę ? chodzi mi o takie które mają po około 100stron

 

sprawdź na www.chomikuj.pl może coś jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jeśli gotową podstawkę popsikam z aero unigruntem to nic się jej nie stanie ? W sensie czy nie zacznie się błyszczeć/ nie zostanie jakiś osad czy inne niespodzianki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy , jaki unigrunt. Może zostać połysk, taka chyba jest prawidłowość...

 

Grzesiu, podstawkę pomaluj wcześniej na jakiś ziemisty kolor: pastele, kredki ołówkowe, plakatówka. unigrunt zmieszaj z wikolem i nakładaj to pędzlem, a jeśli Ci za szybko podeschnie, to popsikaj to z góry unigruntem z aero. Trawę siej z wysokości min. 15cm, bo w innym przypadku sadzarka (bo chyba pisałeś, że masz taką z muchołapki) zrobi Ci łysy placek na dioramce...

 

A zdjęcia masz jakoweś tego nad czym pracujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadzarki nie mam . Trawka już położona, tylko się jeszcze rusza trochę i chciałem ją jeszcze raz utrwalić.

Pracuję nad tym

 

http://www.modelwork.pl/viewtopic.php?f=87&t=34512&start=180

 

d9896ebd31564e76.jpg

 

Taki grunt mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukałem są ale zazwyczaj po parę stron i głownie spisy treści dlatego może ktoś ma adres gdzie znajdę kompletne ?

poszukuję katalogów tamiya, revell italerii w pdf moglby ktoś na pm podesłać jakąś stronkę ? chodzi mi o takie które mają po około 100stron

 

sprawdź na www.chomikuj.pl może coś jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja tam rozcieńczam dedykowanym specyfikiem i nie ma problemu, dzisiaj na forum Robert Ostrowski pisał również że bardzo dobrze sprawdza się w Hambrolach leaving tiner Gunze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam rozcieńczalnik wanmodu i nim rozcieńczałem wszystko jest ok na pozostałych farbkach matt i gloss ale na tych metalicznych coś jest nie tak , jakie proporcje do nich dajecie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam rozcieńczalnik wanmodu i nim rozcieńczałem wszystko jest ok na pozostałych farbkach matt i gloss ale na tych metalicznych coś jest nie tak , jakie proporcje do nich dajecie ?

Tinery Gunze są do farb akrylowych i celulozowych. Jeśli chodzi o Humbrole to 11 jest zwykłą srebrną farbą więc rozpuszczasz ją tradycyjnie (Wamod, benzyna lakowa, terpentyna). Metalizery serii 27.... ja rozpuszczam benzyną lakową, ale nie wiem czy dobrze robię bo uzyskana powierzchnia jest półmatowa. Ale z przejściem przez aerograf nie mam żadnego problemu. Na 1 część farby daję 2-3 części benzyny. Do zbiorniczka wlewam każdą farbę przez drobny szyfon, bo w humbrolach zdarzają się grudki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leveling thinerem Gunze rozcieńczam wszystkie swoje rozpuszczalnikowe farbki, metalizery i szpachlówkę w płynie, która dawno już straciła swoją płynność. Proporcje właściwe do potrzeby.

Zresztą pytanie o proporcje jest niezbyt odpowiadalne. Pomijając różne aerografy, nastawy sprężarek i indywidualne preferencje, jak wymyślić ile rozpuszczalnika odparowało z puszki z farbką pytającego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leveling thinerem Gunze rozcieńczam wszystkie swoje rozpuszczalnikowe farbki, metalizery i szpachlówkę w płynie, która dawno już straciła swoją płynność. Proporcje właściwe do potrzeby.

Zresztą pytanie o proporcje jest niezbyt odpowiadalne. Pomijając różne aerografy, nastawy sprężarek i indywidualne preferencje, jak wymyślić ile rozpuszczalnika odparowało z puszki z farbką pytającego?

Masz takie prawo, ale lepiej zachowaj je dla siebie. Rozpuszczalniki celulozowe rozpuszczają farby olejne tzn. nie powodują zwarzenia się farb, ale niestety je niszczą. Najczęściej objawia się to zmatowieniem farby, a przede wszystkim jej znacznym zmniejszeniem wytrzymałości.

Metalizery i szpachlówka w płynie o której piszesz jest celulozowa więc jak najbardziej tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpuszczalniki celulozowe rozpuszczają farby olejne tzn. nie powodują zwarzenia się farb, ale niestety je niszczą. Najczęściej objawia się to zmatowieniem farby, a przede wszystkim jej znacznym zmniejszeniem wytrzymałości.

...oj jaki ja głupi. Rozcieńczałem błyszczące MM......i nic. Stary Humbrol Autentic śmigał jak nowy. Idę zobaczyć do gablotki czy farba nie spadła z modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów mam 15 lat, modelarstwem zajmowałem się już rok temu, jednak z powodu braku czasu, nie mogłem dalej kontynuować mojego nowego wtedy hobby :c Jedynym moim w pełni sklejonym modelem był model Boeinga 737, czysto sklejonego, bez malowania, próbowałem też nakładać pierwszy raz kalki (nie za bardzo mi to wyszło) Ale postanowiłem wrócić do tego jakże ciekawego zajęcia, pozwalającego odetchnąć od rzeczywistości i od gier komputerowych Postanowiłem że zajmę się na razie modelarstwem samolotów. Mam tutaj kilka pytań do Was: 1. Jakie modele samolotów polecacie, które nie sprawiły Wam większych trudności i niespodzianek, łatwe technicznie (najlepiej pasażerskie) ? 2. Wiem, że dużo jest sprzętu modelarskiego, czytałem poradniki, ale które są naprawdę priorytetowe (oprócz kleju modelarskiego, nożyka, pęset, pilników, podkładki, MALOWANIA NA RAZIE NIE PRZEWIDUJE, będzie to model testowy) ? Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezbędna w wielu przypadkach jest też szpachlówka oraz papier ściery o różnych grubościach - kilka z zakresu od 500 do 1500.

Nie rezygnowałbym jednak z malowania, zwłaszcza, że ma to być model testowy. Jeśli będzie wymagał szpachlowania to bez pokrycia malarskiego będzie to wyglądać co najmniej nieciekawie.

Kilka różnych pędzelków i podstawowych farbek nie powinno zrujnować budżetu a na modelu testowym próby malarskie są jak najbardziej wskazane.

Jeśli to ma być jakiś samolot pasażerski to zakup farby w sprayu do malowania kadłuba może też być dobrym rozwiązaniem - szybko i w miarę łatwo można uzyskać dobry efekt końcowy.

Przy malowaniu przydatna jest też taśma maskująca, np Tamiyi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do takich farb w sprayu - tak jak czytałem w wątku pojazdów cywilnych - też trzeba kłaść najpierw podkład, baze itp. ? Czy w wypadku tak małych modelów samolotów wystarczy sam kolor główny ? Jak to z tym jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkład konieczny nie jest, na początku przygody modelarskiej możesz go nie używać, później też nie jest przymusowy.

Ma on jednak pewne cechy, które sprawiają, że jest przydatny i wielu modelarzy chętnie go stosuje.

Po pierwsze polepsza przyczepność farby do modelu i zmniejsza w ten sposób możliwość uszkodzenia powłoki. Farbka położona prosto na model bez podkładu też będzie się trzymać i sama nie odpadnie.

Po drugie dzięki jednolitej powierzchni po jego położeniu łatwiej jest dostrzec miejsca na modelu, które wymagają jeszcze poprawienia - np szpachlowania, szlifowania. Oczywiście po pomalowaniu modelu pierwszą warstwą farbki też można takie prace wykonać.

Podkłady także można kupić w sprayu dla ułatwienia ich nakładania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.