Jump to content

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź

Recommended Posts

• Replies 6.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Podział na "akryle" i "lakiery" jest błędny. Praktycznie wszystkie farby modelarskie to akryle (nie licząc tzw. "olejnych" czyli ftalowych). Mogą różnić się rodzajem żywicy akrylowej, rozpuszczalnika

IBG

To zdaje się stare formy od Dragona, więc powinien być OK.

Posted Images

Witam, mam pytanie, od niedawna jestem posiadaczem pistoletu i kompresora, można by rzec, 2/3 aerografu. Brakuje mi jedynie wężyka, a konkretnie, nakrętki, którą należy przymocować do wężyka a wkręcać do kompresora. Gdzie można coś takiego dostać, i odpowiedź "w castoramie" mnie nie satysfakcjonuje, gdyż po krótkiej wycieczce do tego sklepu usłyszałem jakże popularne "nie ma".

Hejka.

Ile czasu można bezpiecznie trzymać taśmę maskującą firmy Tamiya na modelu? Trzeba ją odkleić jak najszybciej czy można poczekać kilka dni jeżeli chce się nałożyć kilka warstw farby.

Szybko zrywać nie trzeba, z drugiej strony jeśli nie chcesz ryzykować to kilka dni też nie trzymaj, chociaż nic nie powinno się stać. Jak na noc zostawiam to nic się nie dzieję

Hejka.

Ile czasu można bezpiecznie trzymać taśmę maskującą firmy Tamiya na modelu? Trzeba ją odkleić jak najszybciej czy można poczekać kilka dni jeżeli chce się nałożyć kilka warstw farby.

To przede wszystkim zależy od jakości farby i grubości nałożonej farby. Grubo nałożona, mocna i dobrze wyschnięta farba, przy zrywaniu taśmy może nie przerwać się na granicy taśmy tylko będzie robić drobne odpryski (niejako "szukając" najsłabszych miejsc). Krawędź farby będzie, po zdjęciu taśmy, postrzębiona. Dotyczy to zwłaszcza farb błyszczących. Dlatego, jeśli nie ma potrzeby przetrzymania należy taśmę zrywać, na farbie na wpół zaschniętej.

Kładąc kilka warstw, taśmę oczywiście zrywamy po nałożeniu ostatniej, ale wcale nie musi to być po kilku dniach. Akryle i celulozowe nałożysz co 4-5 godzin. Emalie olejne powiedzmy 3 warstwy, raz na dzień, więc góra 3. dnia zrywasz taśmę. Dłużej natomiast, farba musi wysychać przed przyklejeniem następnej taśmy.

Dodatkowo, trzeba pamiętać, że zrywając taśmę, gdy farba jest już sucha, zawsze na krawędzi farby będziemy mieli schodek. Gdy zdejmujemy taśmę na mokrej farbie, jej napięcie powierzchniowe spowoduje, że schodek będzie minimalny.

Aby osłabić klej warto przed przyklejeniem na model przykleić sobie i oderwać ze dwa razy taśmę do dłoni. Taśma trzyma niemal identycznie a przy odrywaniu nie rwie farby.

Aby osłabić klej warto przed przyklejeniem na model przykleić sobie i oderwać ze dwa razy taśmę do dłoni. Taśma trzyma niemal identycznie a przy odrywaniu nie rwie farby.

To oczywiście jest całkowita racja, ale gwoli wyjaśnienia, ja nie pisałem o farbie która jest pod taśmą, tylko o tej którą taśma ma odcinać.

Cześć,

Ponieważ ostatnio naszła mnie ochota na robienie szmatolotów z WWI mam takie pytanie, jaki kolor farby polecacie do malowania poszycia z naturalnego lnu? Czy da się jakoś wycisnąć więcej w sensie żeby powierzchnia rzeczywiście przypominała materiał a nie tylko była pociągnięta na jednolity kolor??

Dzięki za rady

pozdrawiam

Powiedzcie mi...

Jaki powinien być kolor biedronki na burtę orp Błyskawica, malowanie z 65 roku, o ile dobrze pamiętam kolor burty - szara satyna humbrol 106? Poza kolorem bazowym jeszcze... biały, czarny i coś jeszcze?

Witam chciałem się was zapytać czy Mustang(chodzi o samolot) miał ostre czy łagodne przejście kamuflażu i czy nie będzie błędem pomalowanie wnęk na srebrny kolor. Dodam że samolot będzie z kwietnia 1945 roku.

Trochę mało informacji...

C to za Mustang ? Jaka wersja ? W jakich barwach ? Z jakiego frontu ? Z jakiej jednostki ?

Pozdrawiam

Kornik

Mam takie pytanko: w którym polskim sklepie można dostać Mitsubishi Lancera EVO IX? Szukałem i wszędzie jest niedostępny...

U nas w Łodzi chyba jest. Będę się tam wybierał po farby to dam Ci znać.

Powiedzcie mi...

Jaki powinien być kolor biedronki na burtę orp Błyskawica, malowanie z 65 roku, o ile dobrze pamiętam kolor burty - szara satyna humbrol 106? Poza kolorem bazowym jeszcze... biały, czarny i coś jeszcze?

Moim zdaniem w 1965 roku była cała szara (poza częścią podwodną i pasem na lini wodnej).