Jump to content

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź

Recommended Posts

Chciałbym zapytać o wzorniki kolorów np w odniesieniu do Vallejo Model Color. Natrafiłem na stare ogłoszenia sklepu MojeHobby.pl dotyczące wzorników farb stworzonych na bazie próbek. Poza tymi oferowanymi w sklepie była jeszcze zapowiedź wzorników kolejnych producentów/lini farb a w tym m.i. wspomniane Vallejo. Z tego co wiem to MojeHobby.pl porzuciło jednak te zamiary i ostatecznie taki wzornik nie powstał. Czy są jakieś inne proste wzorniki ? W sklepach internetowych niczego takiego nie widzę a na podstawie czegoś trzeba te kolory wybierać.

• Replies 6.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Podział na "akryle" i "lakiery" jest błędny. Praktycznie wszystkie farby modelarskie to akryle (nie licząc tzw. "olejnych" czyli ftalowych). Mogą różnić się rodzajem żywicy akrylowej, rozpuszczalnika

IBG

To zdaje się stare formy od Dragona, więc powinien być OK.

Posted Images

W tej chwili nie potrzebuję konkretnych kolorów. Wiem i doceniam, że zawsze ktoś mi podpowie w tej kwestii ale chciałbym jednak posiadać swój wzornik. Coś takiego tutaj znalazłem:

http://www.torques.webd.pl/Warsztat/malowanie/images/vallejo.jpg

Chciałbym takie coś jednak mieć w rękach a nie na ekranie monitora. Gdzie to można kupić?

W tej chwili nie potrzebuję konkretnych kolorów. Wiem i doceniam, że zawsze ktoś mi podpowie w tej kwestii ale chciałbym jednak posiadać swój wzornik. Coś takiego tutaj znalazłem:

http://www.torques.webd.pl/Warsztat/malowanie/images/vallejo.jpg

Chciałbym takie coś jednak mieć w rękach a nie na ekranie monitora. Gdzie to można kupić?

Ja poprosiłem w sklepie i dostałem gratis paletę Humbrola. Z tym, że nie "malowaną" oryginalnymi farbami, a wydruk (czy nie jest identycznie z tym co dałeś w linku?). Te oryginalne wzorniki są dosyć drogie i nie wiem czy warto w to inwestować, bo z czym będziesz porównywał te oryginalne kolory? Dostęp do konkretnych egzemplarzy w "skali 1:1" jest zazwyczaj utrudniony i korzysta się ze zdjęć, które też przecież przekłamują. Moim zdaniem lepiej zaopatrzyć się w tabele przeliczników. Np. coś takiego:

http://www.mojehobby.pl/products/Przelicznik-farb-wszystko-na-wszystko.html

http://www.mojehobby.pl/products/Przelicznik-standardow-Modeller-s-Manual.html

Dokumentację idzie znaleźć w sieci, zawsze można zapytać tu na forum lub ewentualnie skorzystać z instrukcji modelu. Jeżeli będziesz miał już kolory wg. innych producentów farb czy wg. jakiś standardów (np. FS, RAL czy RLM) to po prostu z tabeli weźmiesz odpowiednik Vallejo.

Mam takie pytanie.

przeszukując internet natrafiłem na to

"Wg [4]- w 1940 r. piloci Polskich Sił Powietrznych we Francji zetknęli się się z samolotami I-16 na terenie francuskiej bazy Istres, w której mechanicy polscy wyremontowali jeden z internowanych samolotów I-16. Brak jest niestety dokładniejszych danych na temat ewentualnego użytkowania samolotu przez polskich pilotów. (Informacja na podstawie relacji płk. W. Urbanowicza zawartej w książce Ogień nad Chinami.)"

z tej strony http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/2136/126/Polikarpow-I-162

Czy ktoś mógłby rzucić cytat z książki lub może ktoś ma inne informacje lub może (baj bóg) zdjęcie?

Witam - chciałbym prosić kolegow którzy posiadają doświadczenie w malowaniu Messerschmitt-ów Bf 109(różne wersje) areografem - jak wykonać kamuflarz nanoszony na boki wielu wersji tego samolotu w postaciu rożnego rodzaju centek - interesują mnie porady z podaniem skali w jakich wykonywaliście te modele ponieważ domniemywam że przy 1:32 niektóre te kamo można zrobić "z ręki"

d7b38a463977640c.jpg

fe331640c6ff5160med.jpg

32268845fbff8b93.jpg

Mam takie pytanie.

"Wg [4]- w 1940 r. piloci Polskich Sił Powietrznych we Francji zetknęli się się z samolotami I-16 na terenie francuskiej bazy Istres, w której mechanicy polscy wyremontowali jeden z internowanych samolotów I-16. Brak jest niestety dokładniejszych danych na temat ewentualnego użytkowania samolotu przez polskich pilotów. (Informacja na podstawie relacji płk. W. Urbanowicza zawartej w książce Ogień nad Chinami.)"

Czy ktoś mógłby rzucić cytat z książki lub może ktoś ma inne informacje lub może (baj bóg) zdjęcie?

Kolego,

Jeśli chodzi o Twoją prośbę to mogę tylko "rzucić cytatem" z książki, innymi informacjami ani zdjęciem póki co nie dysponuję.

"...W listopadzie 1940 odnaleźliśmy się we francuskiej bazie lotniczej Istres. Była to duża baza, tylko samolotów bojowych nie było - z wyjątkiem kilkunastu przestarzałych gratów, niesamowicie brudnych i zapuszczonych. Był między nimi także i rosyjski myśliwiec I-16, weteran jeszcze z wojny hiszpańskiej, podziurawiony pociskami. Bardzo się ucieszyliśmy tymi gratami; polscy mechanicy w parę dni doprowadzili ten złom do stanu błyszczącej używalności. I dopiero wtedy im serca odtajały naprawdę z tego zamrozu, co szedł za nimi od Września poprzez węgierskie, rumuńskie i wszelkie inne lagry. ..."

Pozdrawiam

Mam takie pytanie.

Kolego,

Jeśli chodzi o Twoją prośbę to mogę tylko "rzucić cytatem" z książki, innymi informacjami ani zdjęciem póki co nie dysponuję.

"...W listopadzie 1940 odnaleźliśmy się we francuskiej bazie lotniczej Istres. Była to duża baza, tylko samolotów bojowych nie było - z wyjątkiem kilkunastu przestarzałych gratów, niesamowicie brudnych i zapuszczonych. Był między nimi także i rosyjski myśliwiec I-16, weteran jeszcze z wojny hiszpańskiej, podziurawiony pociskami. Bardzo się ucieszyliśmy tymi gratami; polscy mechanicy w parę dni doprowadzili ten złom do stanu błyszczącej używalności. I dopiero wtedy im serca odtajały naprawdę z tego zamrozu, co szedł za nimi od Września poprzez węgierskie, rumuńskie i wszelkie inne lagry. ..."

Pozdrawiam

?. Chyba pomyliłeś tematy.

Co do tematu to chyba kwestia dobrego aero,umiejętności odpowiedniej gęstości i ciśnienia.

Zobacz ostatni post na poprzedniej stronie.

Dzięki!

Myślałem że może jest tam więcej informacji na ten temat.

?. Chyba pomyliłeś tematy.

A w jakim miałem dać to pytanie?

Witam, mam pytanie ponieważ chciałbym stworzyć model samochodu , bez skali bez jakiś mocnych szczegółowych detali po prostu bryłę z kilkoma większymi detalami,ale nie wiem czy użyć jakiejś masy modelarskiej czy czegoś innego. Pomoże ktoś ?

Witam, mam pytanie ponieważ chciałbym stworzyć model samochodu , bez skali bez jakiś mocnych szczegółowych detali po prostu bryłę z kilkoma większymi detalami,ale nie wiem czy użyć jakiejś masy modelarskiej czy czegoś innego. Pomoże ktoś ?

Karton, tym bardziej ze skala nie wazna.

Hej, nie wiem jak zrobić chrom nie chodzi mi o chrom w sprayu ale np. nanoszony aerografem lub zamaczany w czymś.

polecam mr. metal corol --- wiele do wyboru (metalizery)