Jump to content

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź

Recommended Posts

• Replies 6.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Podział na "akryle" i "lakiery" jest błędny. Praktycznie wszystkie farby modelarskie to akryle (nie licząc tzw. "olejnych" czyli ftalowych). Mogą różnić się rodzajem żywicy akrylowej, rozpuszczalnika

IBG

To zdaje się stare formy od Dragona, więc powinien być OK.

Posted Images

Kleję P51-D Mustang od Airfixa, z nowej serii. I trafiłem taki problem.

Podwozie wygląda tak: klik (na sucho oczywiście, malowanie też jeszcze nieskończone). W porównaniu z materiałem fotowidło (klik, klik i klik) wnęki podwozia wydają mi się dużo za płytkie (szczególnie, że będę tam pchał różne rurki, kabelki i inne duperele). Ale jak je pogłębić przy takiej a nie innej budowie skrzydła, złożonego z czterech części? Da się w ogóle? Jak myślicie?

Poza przerobieniem istniejącej wnęki na wióry, pocienieniem górnych części skrzydeł i zrobieniem wnęk od zera (lub wstawieniu jakiegoś zestawu) innego wyjścia nie widzę. Sam jednak, robiąc ten zestaw [klik], po prostu przymknąłem osłony kół (można je nawet całkiem zamknąć) i rzeźba wewnątrz nie miała sensu. Zresztą Airfix i tak ma całkiem niezłe te wnęki (chyba jedyny w 1/72 zauważył, że dźwigar płata jest prosty i tworzy "kieszeń" za wnęką goleni). Na Twoim miejscu bym zostawił tak jak jest.

Przy okazji, nie zaszkodzi zorientować się, jak były malowane (lub niemalowane) wnęki P-51D w czasie wojny.

Przy okazji, nie zaszkodzi zorientować się, jak były malowane (lub niemalowane) wnęki P-51D w czasie wojny.

Szukałem. Według tego, arcyciekawego zresztą, artykułu, cytuję: "Similarly to other aircraft types, the camouflaged P-51 most probably had wheel wells painted in Neutral Grey. On later-production natural metal aircraft, the wheel wells were Interior Green."

A ponieważ mój Mustang ma być srebrny, czyli "natural metal" (1944, dodajmy), chyba nie popełniam błędu, przynajmniej tak mi się wydaje? ;)

Artykuł Martina Waligórskiego to bardzo dobre opracowanie, ale z natury rzeczy zawiera uproszczenia i pomyłki (choćby ze względu na czas gdy był pisany i brak niektórych informacji, które pojawiły się później). Jeżeli chcesz rozkminić wnęki Mustanga pod konkretny egzemplarz, to licz się z mocno uciążliwymi studiami tematu.

Artykuł Martina Waligórskiego to bardzo dobre opracowanie, ale z natury rzeczy zawiera uproszczenia i pomyłki (choćby ze względu na czas gdy był pisany i brak niektórych informacji, które pojawiły się później). Jeżeli chcesz rozkminić wnęki Mustanga pod konkretny egzemplarz, to licz się z mocno uciążliwymi studiami tematu.

"Chcesz"... Ja tam bym zostawił interior green, ale teraz trochę głupio

Naprawdę Panowie nie macie pomysłu na to jak zrobić ta wyżej wspomniana siatkę tropikalną?

Będę dozgonnie wdzięczny za JAKIEKOLWIEK sugestie:)

Jak to zobaczyłem, to natychmiast stanęła mi przed oczami taka plastikowa siatka do pakowania owoców w supermarketach, ale na tym moja inwencja się skończyła. :P

Mam pytanie. Otóż, zakupiłem specyfik Vallejo water texture i planuję z jego użyciem wykonać podstawkę do okrętu. Jakie kolory użyć pod spód, by pasowało to do Bałtyku? Jak ogólnie zabrać się najlepiej do nakładania tego cuda i malowania?

Pozdrawiam

• 2 weeks later...

Witam, jestem początkującym.

Z dnia na dzień modelarstwo wciąga mnie bardziej. Mam pytanie, czytałem sporo, oglądałem sporo, znalazłem areograf http://allegro.pl/ultra-2w1-harder-steenbeck-hs-aerograf-i4094630548.html chyba jeden z lepszych areo tylko nie wiem jaką kupić pod niego sprężarkę? na wszystko łącznie chciałbym wydać coś kolo 800 zł.

Ja też używam tego AS185 tylko, że z H&S silverline 2w1 ;-) Wszystko sprawuje się znakomicie, jedyne co zauważyłem ostatnio, to więcej wody w odwadniaczu, ale to pewnie zmiana temperatur ;-) Tak czy inaczej działa bez problemu.

cześć

Potrzebuje szybką odpowiedz

Lakier połysk bezbarwny w puszcze Revlla rozcieńczać czy kłaść prosto z puchy ??? ( maluję pędzlem )

• Super Moderator
Panowie w kwestii zaginarek The Small Shop - warto ?

Cześć

Ja zdecydowanie polecam, mam ich zaginarkę 4" oraz Bending set z dodatkowymi rollerami oraz podkładkę do wycinania PE. Wszystko super działa - bardzo użyteczne narzędzia!

pozdrawiam

Christian

Za 200zl kupilem od kolegi z formu zaginarke, podkladke do wycinania sam zrobilem, tzn kupilem czarna 20-25 (poliweglan) tylko ciezko znalezc tansza alternatywe do zwijarki blaszek.

Witam serdecznie,

Czy ktoś z Was miał do czynienia z klejeniem elementów klocków Bionicle, jeśli tak, to jaki klej najlepiej może wiązać te tworzywo lub czy w ogóle daje się wiązać?. Zastanawiam się nad kupnem bitzów Bionicle do wykorzystania jako elementy do scratchbuilidu.

Ja mam pytanie dotyczace kalomanii do modelu F-16 w 1:48 Techmodu... Otoz po nasaczeniu woda i probie przeniesienia na model kalak jest tak cienka ze zwija sie odrazu jak zdejmie sie ja z papierowego podkladu... Czy mial juz ktos do czynienia z ta kalak i co mozna zrobic zeby sie nie zwijala?

Witam.

Potrzebuję 2 fotele kubełkowe Momo Lesmo One w skali 1:32. Raczej nigdzie takich nie kupię, więc muszę zrobić je samemu. Czy ktoś z Was wie, jak i z czego mogę je wykonać? Próbowałem już ze styrenem, ale mi nie wychodzi...