Jump to content
DeX

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź

Recommended Posts

Tak na marginesie - skoro to model do uczenia się, to po co Ci dodatki?

Postaraj się zrobić czysto i schludnie sklejony model i pobaw się w malowanie. To już będzie coś na początek.

Z dodatkami to głównie kłopot.

dodatkowo też chciałym się zapytać jaka szerokość taśmy maskującej jest najbardziej wygodna w użyciu?

Nikt Ci nie odpowiada, bo pytanie jest żenująca laickie.

Ja używam

• 1 mm by Aizu bo jest dość precyzyjna abym potrafił nią wylepić granicę owiewki
  • 6 mm by Tamiya bo w wielu miejscach daje się wpasować
  • 12 mm by Tamiya bo jest szersza niż 6mm i pokrywa większy obszar
  • 18 mm by Tamiya bo jest szersza …
  • 30 mm by noname form Leroy & Merlin bo jest szersza … ale to w wyjątkowych przypadkach i głównie do klejenia papierowych masek ze sobą
  • Maskol bo przybiera dowolny kształt
  • BlueTack ≅PataFix bo można z nim wiele zdziałać, ale głównie jako „tymczasowego uchwytu” do malowania

Niedoschnięty sidolux obstawiam? Czasem jak zostawisz dużą kroplę softera w jednym miejscu to może się przeżreć, nawet przez zwykły clear gunze.

Heja, od baaaardzo dawna nie sklejałem i teraz mam szybkie pytania - chcę zacząć Piranię (LAV-25) z trumpka w 1:35, dokładnie LAV-25 SLEP.

1. Malowanie podwozia - chcę robić malowanie 3 kolorowe - czy podwozie również powinno być "łaciate", czy może jednolite ?

2. Zawieszenie, układ napędowy i kierowniczy - czy najpierw maluję podwozie i potem toto przyklejam oddzielnie pomalowane ? czy przykleić całość, aerografem całość i potem pędzelkiem te elementy ?

3. Gadżety typu plecaki itd. - najpierw sklejam wszystko, a potem maluję wszystko (odpowiednio maskując) czy może część elementów przed klejeniem pomalować ?

Mam nadzieję, że pytania są na miejscu Z góry dziękuję za podpowiedzi

Cześć

1. Podwozie jest jednolite.

2. Sklejasz wannę z zawieszeniem, następnie wklejasz elementy w środku pojazdu (jeśli takowe są). Malujesz wnętrze, zamykasz kadłub górną częścią poszycia, przyklejasz wszystkie elementy na poszyciu i malujesz tak sklejony model (maskując wloty pozostałe po oknach oraz wieży). Na koniec naklejasz osobno wymalowane koła, wieżę, plecaki i inne (figurki etc)

3. Wszystko składasz do kupy i dopiero wtedy malujesz.

jeśli chcesz podpatrzeć kolejność działań w stosunku do podobnego pojazdu - zerknij do mojego warsztatu BTR-70

pozdrawiam

Christian

Szanowni Panowie,

Problem dotyczy masy zwanej Green Stuff. Zapragnąłem wykonać brezentowy dach do humvee i...wpadłem w czarną dziurę.

1. Rozwałkowałem używając talku do grubości prawie mnie zadowalającej- cieniej sie nie dało, albo coś źle robiłem

2. Wycięty odpowiednio kształt próbowałem nałożyć na ramę dachu...klops. Pasek zwiększa wymiar rozciągając się delikatnie, ale 2-3 mm to już gigantyczna różnica. Nie chce kleić sie do ramy- pewnie przez talk. Ogólnie wyglada jak stary koc gaśniczy, a nie coś, co można sobie fantazyjnie ukształtować.

3. Ma straszne zwisy pomiędzy elementami stelaża dachu.

O CO TU CHODZI????? Jak to ustrojstwo ogarnąć?

Widziałem na Forum kilka fajnych rzeczy zrobionych z GS ( niestety nie moge znaleźć tych warsztatów). Na YouTube tylko figurki z GS...

Ktoś pomoże?

Problem dotyczy masy zwanej Green Stuff. Zapragnąłem wykonać brezentowy dach do humvee i… wpadłem w czarną dziurę.

Ktoś pomoże?

Widziałem, że w innym wątku już podjęliście jakieś działania.

Tu nieśmiało zapytam. A gdyby na tą konstrukcję położyć folię „stretch” przed położeniem tego wyrobu dachopodobnego a po jego zastygnięciu folię usunąć?

Olej GS, jest zbyt ciężki, by go jako brezent rozpiąć Użyj barwionego batystu, będzie w sam raz

Takie moje pytanko, czy miał już ktoś kontakt z pędzlami tej firmy, oraz farbkami, których są dystrybutorem?:

http://lootpile.eu/

a co do tego blu tack

widziałem w temacie ze to jest masa maskująca a to widnieje pod nazwa masa klejąca dlatego na wszelki wypadek wole sie spytać czy to o ową klejąca mase chodzi?

a co do tego blu tack

widziałem w temacie ze to jest masa maskująca a to widnieje pod nazwa masa klejąca dlatego na wszelki wypadek wole sie spytać czy to o ową klejąca mase chodzi?

Dokładnie

Kurczę chyba założę pierwszą w świecie relację, bo widzę, że będę miał masę pytań (chodź moje umiejętności raczej nie napawają do sklejania - to w sumie mój drugi model - po Mig'u 3 Zvezdy - od jakichś 5-10 lat, jakiś czas temu zacząłem warhounda, ale podczas przeprowadzki niestety trochę żonka mi go zniszczyła, a potem tysiąc innych spraw i modelarstwo poszło na bok ).

Ale do rzeczy - poniżej zdjęcie poglądowe mojego podwozia w tym LAV'ie - nic nie klejone jeszcze, wszystko na razie na wcisk.

Czy jak teraz wszystko pokleję nie będę miał problemu potem z malowaniem aerografem? Bo to będzie mój pierwszy model malowany w ten sposób Chodzi mi głównie czy farba wszędzie "dojdzie" ?

I zapytam - czy mógłby ktoś pokazać w jaki sposób ma pomalowaną dolną część jakiegoś transporteraa ? najlepiej zdjęcie od dołu pod kątem (by było widać też boki "za kołami" - tam ma być jednolicie ) ? Bo jak kolega wyżej podpowiadal kołyska i spód ma być jednolity ?

IMG_0497.jpg

Witam.

Znalazłem ostatnio model auta metalowy i chce go przemalować. I właśnie. Jak pozbyć się org farby? DOT3 też się przy tym sprawdzi?

Witam

Panowie zwracam się z pytaniem czym rozcieńczacie podkład Tamiya "LIQUID SURFACE PRIMER"? Użyłem dzisiaj rozcieńczalnika X-20A i powstaje jeden wielki kluch i za nic nie można tego rozmieszać. ;/

Rozcieńczalnik do akryli - firmy Dragon kupiony w Leroy-Merlin za jakieś 5-6 pln. Świetnie rozcieńcza a podkład bardzo dobrze się trzyma. No i później bardzo ciężko go zmyć, więc w przypadku gdybyś coś spieprzył w malowaniu i musiał myć model, to nie powinien Ci się rozlecieć na kawałki, bo podkład chroni łączenia i cały model.

Witam wszystkich. Stałem się szczęśliwym posiadaczem następującego zestawu: aerograf harden&steenbeck ultra i kompresora AS186. W instrukcji do aerografu jest napisane, że optymalne ciśnienie do pracy urządzenia to 2 bary. I pytanie, jak ustawić dokładnie te dwa bary na manometrze? Uruchamiam kompresor, zaczyna działać a wskazówka wędruje do liczby 4 bary. Po napełnieniu się zbiornika powietrzem kompresor przestaje pracować. Po wciśnięciu spustu aerografu powietrze leci ( próbowałem kręcić pokrętłem regulującym ciśnienie na kompresorze i faktycznie zmienia się ilość wydmuchiwanego powietrza), ale w miarę "dmuchania" ciśnienie pokazywane na manometrze spada do zera (czyli do opróżnienia całego zbiornika). Instrukcja jest zbyt ogólna i niestety nie są w niej wyjaśnione takie niuanse, a ja jestem niestety kompletnym laikiem w tej kwestii.

Na pokrętle masz zaznaczone w którą stronę zwiększasz ciśnienie w którą zmniejszasz. Nanometr pokazuje Ci z jakim ciśnieniem będzie podawane powietrze do aero, a nie jakie panuje w zbiorniku (tam jest zawsze takie samo: 3-4 bar). Żeby poprawnie działało - włącz kompresor i poczekaj aż się naładuje (sam wyłączy). Następnie pokręć nanometrem i zobacz co się dzieje. Powinno być tak, że kręcąc w stronę, gdzie chcesz zwiększyć ciśnienie robocze (podawane do aero) to strzałka od razu pójdzie w górę. Natomiast jeżeli chcesz zmniejszyć, to nic się nie stanie - dopiero jak zaczniesz spuszczać powietrze przez aero, wskaźnik powinien spadać, ale tylko do ustawionego ciśnienia. Jeżeli ciśnienie w zbiorniku spadnie poniżej ustawionego roboczego, to na nanometrze strzałka również spadnie - bo pokazuje jakie ciśnienie robocze może podać. Po ponownym włączeniu się kompresora i jego napełnieniu, wskaźnik powinien pokazywać wcześniej ustawione ciśnienie.

Dzięki za odpowiedź. Mam w związku z tym jeszcze jedno pytanie - czy ktoś używał farb AMMO od Miga? A jeśli tak to jak sprawdzają się w aerografie.

Witam

Pytanie od syna marnotrawnego po latach wracającego do tego pięknego hobby. Zacząłem od modelu P 11 i analizując instrukcje mam pytanie:

z jakiego powodu nie ma w ramkach następujących elementów do zmontowania, lub też z czego należało by je wykonać (skoro w pudełku ich nie ma :( )

http://wyslijto.pl/plik/nunolnlczd

Podobnie jest w przypadku kalkomanii imitującej zegary pokładowe (wyglądają raczej jak rozmazane nie wiadomo co ale to skala 1:72) - w zestawie jest tylko fotel pilota bez kokpitu ...

Dziękuje za odpowiedź

Witam

Mam pytanie o modele Yamato z Tamiji:

w sprzedarzy są dwa modele nr kat. 31544 i 31113.

Jakie są między nimi różnice (poza pudełkiem i ceną)

Po obejżeniu zdjęć zawartości różnic nie widzę.

Witam, Panowie mam pytanie miał ktoś do czynienia z niżej wymienionymi komorami ? przymierzam się do kupna ale nie chciał bym żeby za szybko trafiła do kosza:

http://skleptechniczny.pl/komora-lakiernicza-kabina-malarska-aerograf-odciag-bd-510-p5364.html

http://skleptechniczny.pl/kabina-malarska-komora-lakiernicza-przenosna-z-oswietleniem-bd-512-p5363.html

chyba że ma ktoś inną w podobnej kasie wartą polecenia, obecnie mam samoróbkę z szafki daje rade ale niestety wygląda jak wygląda... wolał bym coś mniejszego i składanego.