Jump to content

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź

Recommended Posts

• Replies 6.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Podział na "akryle" i "lakiery" jest błędny. Praktycznie wszystkie farby modelarskie to akryle (nie licząc tzw. "olejnych" czyli ftalowych). Mogą różnić się rodzajem żywicy akrylowej, rozpuszczalnika

IBG

To zdaje się stare formy od Dragona, więc powinien być OK.

Posted Images

Pytanka odnośnie podkładu i malowania.

1. Jaki podkład polecacie pod farby akrylowe Vallejo Model Color? Posiadam Tamiya Surface Primer w sprayu (szary). Nadaje się do tego czy użyć jakiegoś innego (lepszego) specyfiku?

2. Mam zamiar malować aerografem i pędzlem... Oczywiście farbami Vallejo Model Color. Nie chcę wydawać dużo na rozcieńczalniki majątku. Czy rozcieńczanie w wódce jest wystarczające? Czy kupować specjalny rozcieńczalnik z Vallejo ?

3. Ostatnie pytanie. Jaki najlepszy opóźniacz pod farby Vallejo Model Color pod aerograf?

1. Masz jeden z lepszych podkładów. Ale ten w spray'u wychodzi nieekonomicznie. Lepiej kup sobie w słoiczku i dawaj do aero (po rozcieńczeniu)

2. Vallejo ma swoje farby Air dedykowane do aero. Nie trzeba rozcieńczać. W innym wypadku polecam Ci farbki od Tamiya - świetnie się nadają do aero. Rozcieńczalnik dedykowany. Pod pędzel Vallejo Color jest ok, ale też sugeruję dedykowany rozcieńczalnik.

3. Jeżeli użyjesz Vallejo Air, to farba już posiada. Jeżeli inne farby, to sugeruję dedykowane.

1. Masz jeden z lepszych podkładów. Ale ten w spray'u wychodzi nieekonomicznie. Lepiej kup sobie w słoiczku i dawaj do aero (po rozcieńczeniu)

2. Vallejo ma swoje farby Air dedykowane do aero. Nie trzeba rozcieńczać. W innym wypadku polecam Ci farbki od Tamiya - świetnie się nadają do aero. Rozcieńczalnik dedykowany. Pod pędzel Vallejo Color jest ok, ale też sugeruję dedykowany rozcieńczalnik.

3. Jeżeli użyjesz Vallejo Air, to farba już posiada. Jeżeli inne farby, to sugeruję dedykowane.

Odnośnie farb Vallejo Model Color to już kupiłem dość spory zestaw do modelu i nie chce kupować kolejnego specjalnie pod aerograf. Dlatego chcę dość tanio ją rozcieńczyć. Opóźniacz który posiadam to Vallejo 73597 - Retarder Medium.

Potrzebuję dokupić zbiorniczek do aerografu HS Evolution. Mam standardowy 2ml, trochę mały jesli chodzi o malowanie kamo lub podkładem całego modelu. Następny co do wielkości jest 5ml, dalej 15ml. Który lepiej wziąć, wiadomo 15 ml będzie duży i na pewno starczy ale czy nie będzie za duży? Chciałbym uniknąć sytuacji gdzie kupię zbiorniczek zbyt duży do rzeczywistych potrzeb. Różnica w cenie to też ponad 30zł. Na dwa mnie nie stać

Pisałem ale coś mi wcięło posta.

Ja mam 2 i 5 ml do mojego Infinity.

5 ml do tej pory nigdy nie używałem, bo jest za duży (ale muszę spróbować).

15 ml to już nawet sobie nie wyobrażam.

Co będziesz malować że potrzebujesz kilkanaście mililitrów farby na raz?

Podkładem mam zamiar pomalować F-15. Po przerwie wracam do prac. Dziś trochę porobiłem goleni podwozia ale nie ma co pokazać na razie. Solo, 2ml wystarcza ci aby pomalować podkładem cały model? Czy po prostu 2-3 razy dolewasz do zbiorniczka farbkę?

No tak, maluję na kilka razy zawsze, ale ja nigdy nie maluję całości na raz, lubię sobie dzielić pracę, choć może faktycznie warto wtedy używać 5 ml.

Po prostu jakoś tak zawsze używałem tylko ten 2 ml.

Tak czy inaczej, 15 ml to musi być jakiś olbrzym.

Zbiorniczkiem 5 ml też raczej całego dużego modelu nie pomalujesz, na dwa razy to już prędzej.

Moim zdaniem 5 ml wystarczy.

Widziałem na forum przepis na rozcieńczalnik do akryli Tamiya z Izopropanolu, wody demineralizowanej i opóźniacza.

Jakie zadanie spełnia w nim izopropanol?

Farba akrylowa jest emulsją. Spoiwem jest żywica akrylowa. Rozpuszczalnikiem niezsieciowanej żywicy akrylowej jest izopropanol. Zrozumiałe?

P.S.

Izopropanol jest trujący, więc jego walory smakowe są dość kosztowne.

Witam serdecznie

Mam do Was kolejną prośbę o pomoc.

Czy ktoś z Was używa do lakierowania samolotów produktów Mr. Color 181 Semi Gloss Super Clear oraz Mr.Color GX100 Super Clear III?

Jeżeli tak to jak się to rozcieńcza i czy jesteście zadowoleni z efektów?

Do tej pory uzywałem Sidoluxa, ale zastanawiam się czy nie przesiąść się na coś innego (może lepszego)?

Proszę o Wasze opinie...

Ja mam GX100 Super Clear III na stanie, używałem raz i na razie cykam się użyć drugi raz. Rozcieńczałem go Lacquer Thinnerem Tamki, który jedyny nie robił mi z niego żel (nie mam Gunze Leveling Thinner, ale podobno są zamienne)

Widocznie nie do końca są zamienne. Ja od dawna używam GX100 z Levelling Thinnerem (i często kapką zmywacza Wamodu) i nigdy nie miałem problemów.

Atlis, jestem zaskoczony Twoimi problemami z tym lakierem.

Używam GX-100 od dawna, szczególnie często jako podkład pod kalkomanie i washa, a także na kalkomanie (ponoć je niszczy - ja niczego takiego nie zauważyłem).

To doskonały lakier bezbarwny, który u mnie zawsze daje bardzo błyszczącą i bardzo twardą powierzchnię.

Trzeba go tylko dość mocno rozcieńczać, ja to robię zawsze Leveling Thinnerem, gdzieś tak w proporcjach 1:4, może nawet 1:5.Lacquer Thinnera do tego lakieru nie używałem jeszcze, może on się z nim gryzie.

LT nie sprawia takich problemów.