Jump to content
DeX

Zadajemy pytania, dostajemy odpowiedź

Recommended Posts

Posiadam taki zestaw tylko nie wiem do czego były używane skrzynie 1,2,3 może ktoś podpowie co się w nich znajdowało?

"Ammunition Transportational Containers, Allies - WWII PlusModel - Nr. 118 - 1:35"

2eb2d46ea27fe50e.jpg

A są jakieś książki albo strony które pokazują jakoś zbiorczo, patenty, ciekawostki, sposoby robienia modelu, które warto nabyć? Wiem ze modelarstwo to głównie tworzenie i kwestia wizualizowania tego co chce soe zrobić   ale muszę przyznać ze ja wrocilem do tego hobby przez Plasmo, oglądałem co robi i jakoś później łatwiej mi pierwszy model po tych latach robiło. 

Ja generalnie uważam, że książki są najmniej przydatnym żródłem do nauki, ponieważ są statyczne. 

Więcej się nauczysz oglądając filmiki, niż kartkując książkę. Dla początkującego modelarza zdecydowanie polecam płyty DVD JM Villalby RLM i USAF. To kopalnia technik, pokazanych w bardzo przystępny sposób i pokaz czystości pracy na poziomie stratosferycznym.

https://www.jmvillalba.com/product-category/dvds/

Hej, czy coś się „popsuje” gdy zmieszam surfacera 1200 (gunze) z jakąś farbką z serii H (także  gunze)?

1 minutę temu, mbrnnr napisał:

Ja generalnie uważam, że książki są najmniej przydatnym żródłem do nauki, ponieważ są statyczne. 

Więcej się nauczysz oglądając filmiki, niż kartkując książkę. Dla początkującego modelarza zdecydowanie polecam płyty DVD JM Villalby RLM i USAF. To kopalnia technik, pokazanych w bardzo przystępny sposób i pokaz czystości pracy na poziomie stratosferycznym.

https://www.jmvillalba.com/product-category/dvds/

także polecam - świetnie nakręcone i pokazane instruktaże

3 godziny temu, mbrnnr napisał:

Ładne zdjęcia są w nich. Przydatność przeciętna. 

Wspomniany zestaw Encyklopedii to chyba najbardziej dokładne i szczegółowe poradniki dotyczące modelarstwa lotniczego jakie są na rynku.
Mbrnnr jest bardzo dobrym modelarzem z dużą wiedzą i takimiż umiejętnościami, a więc te pozycje nie są skierowane do niego.
Encyklopedie to poradniki dla początkujących lub średniozaawansowanych modelarzy, którzy po prostu nie mają pewnej wiedzy dotyczącej technik i trików modelarskich, albo ją mają ale nie do końca potrafią je stosować w praktyce.
Naturalnie każdy sam musi zdecydować czy warto coś takiego kupować za ponad 500 zł (dla mnie to chora cena, no ale taki jest rynek...) i czy odniesie z tego jakieś korzyści.

Ja kupiłem te pozycje kilka lat temu i dla mnie były bezcenne. Owszem, znaczną część opisanych technik znałem z teorii, część potrafiłem stosować w praktyce, ale wiedza z książek bardzo mi usystematyzowała, uszczegółowiła i uporządkowała tę wiedzę, naturalnie dodając wiele rzeczy o których nie widziałem. Książki bardzo mądrze dzielą tematykę modelarstwa lotniczego na poszczególne części (techniki malarskie, weathering, montaż, malowanie uzbrojenia, malowanie kabiny i wiele innych) i są dobrymi samouczkami dla początkujących. Z mojej praktyki wiem też, że i bardziej doświadczeni modelarze z ciekawością do tych książek zaglądają, bo nie każdy wie wszystko.

Czy to warto kupić? Każdy sam musi sobie odpowiedzieć na to pytanie, patrząc na nie przez pryzmat własnej wiedzy i doświadczenia. Najciekawsze są moim zdaniem pozycje dotyczące malowania i weatheringu, czyli dwa tomy i przynajmniej te pozycje warto kupić. Ale jeśli kogoś stać i chciałby swoją niewielką wiedzę znacznie poszerzyć, to polecam całość. Ale to już każdy indywidualnie musi zdecydować.

Dokładnie jest tak jak Solo napisał.

Posiadam 6 Tomów encyklopedii tylko że Pojazdy pancerne. Są tam ciekawie opisane różne techniki itp.

Zapewne z encyklopedii samolotów, też można czegoś się nauczyć. Może nie tak jak z filmów, ale uważam że warto posiadać różne pomoce naukowe, przydatne do budowy modelu.

Os dłuższego czasu myślę nad zakupem 6 tomów encyklopedii samolotów.

Nity Archer czy HGW ? Zamierzam kupić , osobiście mam oko na HGW bo zostają tylko nity na modelu , bez filmu . Używał ktoś , jakieś pułapki mogą zaistnieć ? Nie będzie jakiś problemów z malowaniem , no wiecie - " jak to się je " ? Będę zadowolony ?

Druga sprawa , arkusze plastiku . Gdzie kupić i jakie są najmniejsze grubości ? Wiem , że nie w piekarni , chodzi mi o cenę , asortyment .

Pozdrawiam Hello

Archery to drukowana żywica, gruba. HGW to delikatne nity. 

Archer raczej do czołgów itp. HGW samoloty. 

Kupujesz na stronach producentów. HGW ma cześć oferty prosto na Allegro, ale wysyłka i tak z CZ. 

Arkusze polistyrenu kupisz w sklepach modelarskich, to chyba oczywiste. Najcieńsze jakie spotkałem to 0,1 Tamki, PlaPaper ale są też naturalnie inne.

Panowie, pomóżcie znaleźć.
Potrzebuję pręcików z przeźroczystego plastiku (takiego by można go termicznie wyginać).
średnica ok. 1mm max 2mm
długość mniej więcej 20mm

10 minut temu, Grzes napisał:

Panowie, pomóżcie znaleźć.
Potrzebuję pręcików z przeźroczystego plastiku (takiego by można go termicznie wyginać).
średnica ok. 1mm max 2mm
długość mniej więcej 20mm

Może być plexi, są pręty 2mm, możliwe że znajdziesz i 1mm. Łatwo się je wygina we wrzątku.

https://allegro.pl/oferta/pret-z-plexi-pleksi-pmma-bezbarwny-2-mm-1-mb-6578059908

Dzięki :piwo:
Oby Wasze wielbłądy były zawsze najedzone i znajdowały drogę do oazy.

Panowie. Mało się znam na czołgach to pytam. Co to jest ten reling na wieży?

T_26M33_2.jpg

5 minut temu, Constructor napisał:

Co to jest ten reling na wieży?

Antena poręczowa

10 minut temu, abtb napisał:

Antena poręczowa

OK, czyli antena z funkcją poręczy? :)

No nie tak do końca. Antena pozioma to antena poręczowa a antena pionowa to antena prętowa. Na jakimś forum była dyskusja w temacie ale ogólnie chyba biegało o zakres fal i ich rodzaj.

Ktoś ma pomysł jak wykonać efekt na zdjęciu bez wykorzystania aerografu? 

kh2r.png
A przy okazji ktoś może wie czemu nie ładują mi się zdjęcia na forum?

Edited by c1astekff