Jump to content
DarkWing

GFLF Simba 8x8 - Revell - 1:24

Recommended Posts

Witam

Wóz pożarniczy GFLF Simba 8x8 - pojazd którego rejonem działania jest lotnisko.
Zupełnie nie wiem po co mi ten model :)… Nadarzyła się jednak okazja nabycia go za 100,00 zł grzechem więc byłoby go nie kupić, a pewnie po zbudowaniu pójdzie "pod młotek". Zresztą w tych ciężkich czasach kiedy trzeba i warto siedzieć w domu (a od poniedziałku zaczynam 2 tyg. pracy zdalnej) postanowiłem coś w tym czasie ulepić. 
Tytułowy model jest dość rzadki i na forum znalazłem tylko jedną relacje z 2013 roku i to chyba nawet nie dokończoną... no chyba, że nie potrafię szukać. Postanowiłem więc zrobić mini warsztat aby przybliżyć ten bądź co bądź ciekawy model. 
A jest to dobry kawał pojazdu, skala 1:24 i prawie 1/2 meta długości - na koniec pokażę go w porównaniu z ciągnikiem Scanii. 
Producentem jest Revell i mimo, że na pudełku (pudle) stoi PREMIUM EDITION to tyczy się to chyba tylko ilości elementów, bo jakość jest typowa dla tej marki. Każdego kto się za niego zabierze czeka go przede wszystkim skrobanie, szlifowanie i po jako takim wyprowadzeniu części dopiero sklejanie. Wokół stanowiska pracy robi się syf w postaci plastikowych wiórów i ścinek w zastraszającym tempie  :evil:, praktycznie po każdej skończonej sesji trzeba włączyć odkurzacz...

No dobrze, z czym w końcu przyjdzie się zmierzyć:
uhKEGYW.jpg


Model zacząłem zaraz po zakupie czyli wczoraj - w sobotę. Przez dwa dni udało mi się zrobić podwozie.
wPOtcH8.jpg


Na pierwszy rzut oka wygląda jak podwozie wagonu kolejowego ! ! !
fQjk0As.jpg


Całość malowana farbami Tamiya spray. Czarny na ramie to TS-6 black matt. Poduszki zawieszenia to Tamiya XF-69 Nato Black.
Połączenie gwintowe pomiędzy drążkiem, a przegubem zaznaczyłem ModelMaster Stell-Non Buff - to tak dla dodania "kolorytu".
Yjk7yPq.jpg


gpqXJie.jpg


Przednie zawieszenie podwójnie skrętne - działająca. System drążków jest ruchomy więc będzie można skręcać koła przednich osi.
z5NcW6w.jpg

Model z założenia ma odzwierciedlać prototyp wozu pożarniczego więc powinien być jak nówka, zastanawiam się jednak nad drobnymi śladami eksploatacyjnym. Polegać miałoby to na przykurzeniu ramy, zrobieniu rdzawego nalotu przy połączeniach nitowych itp... Tylko czy warto, lotnisko cywilne to jednak nie teren - piach, błoto itp...
 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, to ten jedyny wątek, który tu widziałem... dzięki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mnie Simba już kilka lat czeka w szafie. Jedyne co, to udało mi się znaleźć kilka zdjęć. Jeśli chcesz mogę Ci je podesłać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) poproszę... może coś się przyda

Share this post


Link to post
Share on other sites

zapowiada się ciekawie - będę zaglądał^^ :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miało być tak pięknie.... praca zdalna, w domu wiec sobie posklejam :)…. okazuje się, że z czasem gorzej niż bym chodził normalnie...
Powoli ale jednak coś tam powstaje.
Podwozie w zasadzie gotowe i stoi na kołach, jest nawet silnik

Hkef7ez.jpg


Z kołami miałem troszkę kłopotu. Pierwsze malowanie spray czarny na środek, jednak za mocno mi zalało :(.
Po zmyciu postanowiłem najpierw wymalować obrzeże na biało (biały wiadomo, słabo kryje - szczególnie na czarnym więc pierwsza warstwa to aluminium i dopiero na to dwie białego -oczywiście Tamiya spray). Środki felg malowane pędzelkiem, czarnym połyskiem ModelMastera.
cpxRl2z.jpg


9LUkw2f.jpg

Silnik w tej skali i w tym wozie wygląda jak okrętowy :D...
1o5IBjY.jpg


Niestety jakość szczegółów mizerna, wszystko wygląda jakby było stopione - szkoda ale i tak będzie to praktycznie zasłonięte.
bPInFb9.jpg


gb1lqyd.jpg


24YZm3R.jpg

Teraz przyjdzie powalczyć z budą. 
Póki co siedzę i myślę jak do tego podejść.
Sklejenie w całość i malowanie odpada, malowanie poszczególnych elementów przed montażem wymaga dobrego rozplanowania prac. Będzie dobrze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaczątki kabiny
Póki co przednia część, z deską rozdzielczą, przyłożona na sucho.
Brak też tylnej ścianki, co prawda instrukcja przewiduje już jej wklejenie ale cała kabina będzie składana z poszczególnych paneli (osobno boki, przód, dach) i aby dobrze ją spasować warto najpierw wkleić boki.
W ogóle coraz gorzej jest ze spasowaniem poszczególnych części oraz z ich jakością. Budowa całości wydaje się też mało przemyślana, a dodatkowo jest utrudnienie w postaci braku jakichkolwiek elementów stabilizujących/umiejscowiających poszczególne elementy kabiny. 
Niestety przed montażem trzeba będzie również najpierw pomalować poszczególne elementy a dopiero potem je sklejać ze sobą (trzeba będzie to robić bardzo czysto). Malowanie na gotowo, po złożeniu byłoby niesamowicie trudne i pracochłonne, dlatego wybrałem pierwszą metodę. 

zIjdBxR.jpg


QJ0KIyh.jpg


Kolor deski to AS-14 Olive Green (USAF)
OWgFdbu.jpg


Widoczny kolor czerwony to docelowy kolor karoserii.
Oczywiście można by malować gotową, odpowiednio dobraną farbą. Ja jednak całość maluję sprayami i nie mam odpowiedniego koloru ale wybrnąłem z tego w następujący sposób.
Na biały plastik jako baza idzie TS-31 Bright Orange, a po wyschnięciu TS-85 Bright Mica Red.
Docelowo kolorek wychodzi idealny - strażacka czerwień, lekko fluo :)…
Trzeba jednak uważać i dać bardzo dobrze wyschnąć pomarańczy, bo zbyt wczesne pryskanie czerwienią może spowodować miejscowe rozpuszczanie tej pierwszej i występowanie efekty "warzenia się" oraz plamiaste zastyganie lakieru.
XtIMjWK.jpg


Urządzenia gaśnicze w przednim pasie są ruchome, można je schować i zasłonić przednim pasem.
yvhSG0E.jpg


i przymiarka "na sucho" do ramy...
58rzzhp.jpg

No cóż... miał być szybki model na 2 tyg. a tu się zaczyna mocno wlec...
Niestety dużo czasu zajmuje przygotowanie każdej części, malowanie poszczególnych elementów przed ich montażem również nie pomaga.
Ważne jednak aby wszystko jakoś się udało doprowadzić do końca, w końcu może ktoś to będzie chciał kupić :).

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od kiedy pokazałeś skręcone przednie koła zastanawia mnie jedna rzecz - jak jest rozwiązane jednoczesne skręcanie obu osi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest tam masa drążków i dźwigni połączonych ze sobą, jak wrócę do budowy Simby to zrobię szczegółowe zdjęcie na którym mam nadzieję będzie to widać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.