Jump to content

Recommended Posts

Hej,

dobra to już ostatni z serii jaką ostatnio robiłem.

Model T-80UM1 od Trumpetera jest kompilacją 3 innych modeli Trumpetera T-80B, UD i U. Podejście takie spowodowało, że model ma wiele błędów w stosunku do pierwowzoru. Dlatego postanowiłem na ile to tylko możliwe wykonać w pełni zgodny z dostępną mi dokumentacją fotograficzną model. Na pewnym etapie dostałem od kolegi z Rosji linka z pełnym walkaroundem.

Błędy, które znalazłem w modelu Trumpetera:

- APU starego typu

- urządzenie oczyszczania powietrza tzw. ВЗУ, brak mechanizmu podnoszenia ВЗУ, mocno uproszczony

- zero okablowania wieży, Bars jest praktycznie cały pokryty okablowanemJ dlatego tak mi się podoba

- brak śrub/ spawów

- niepoprawne odwzorowanie uchwytów mocujących liny holownicze

- brak osłon okablowania systemu aktywnej ochrony Arena

- zbyt krótkie przednie gumowe błotniki

- dodatkowo geometria wieży jest moim zdaniem niepoprawna, wygląda jak by była "spuchnięta" :).

- niepoprawna geometria Kontakt-5 na korpusie wymaga drobnej zmiany w górnej części,

- brak kilku specyficznych dla T-80UM1 detali na korpusie i wieży (czujniki etc.)

- wydech silnika wersji B/BV

Z listy powyżej nie zmieniałem geometrii samej wieży. Zauważyłem to zbyt późno. Podczas pracy wykorzystałem tylko śruby od Masterclub. Poza tym to typowy out of the box.

Co zostało zrobione:

- zbudowany od nowa APU

- poprawiony ВЗУ

- dodane spawy, wymienione i dodane śruby na wieży

- rozdzielone DZ na bocznych ekranach, dodane śruby

- nowa osłona jarzma armaty zrobiona z lateksowej rękawiczki :D

- poprawiony wydech

- dodane kompletne okablowanie wszystkich systemów czołgu

- dodane/wymienione orurowanie systemu paliwowego

- dodane detale/ śruby/ kable na czujnikach systemu Shtora - opromieniowania wiązką laserową

- dodane prawidłowe okablowanie systemu Arena

- zbudowane z blachy mosiężnej mocowania beczek na paliwo- te trumpetera były masakryczne

- zbudowana imitacja urządzenia celowniczego dowódcy

- całkowicie przerobiony NSVT (karabin przeciwlotniczy), dodane linki, sprężyny mechanizmu, śruby mocowania przyrządu celowniczego

- antena z igieł od strzykawek

- wykonałem imitację wżerów odlewowych w osłonach ładunków systemu Arena.

- kosz wieży wykonany z drutu

- nowe przednie gumowe ekrany wykonane z polistyrenu

- poprawione łączenie wierzchniej płyty korpusu z przednią płytą korpusu czołgu

- włazy dowódcy i celowniczego ruchome (może kiedyś wstawię tam figurki:))

- poprawione detale obudowy celownika dowódcy

- część uchwytów i rączek wykonana z drutu

- wymiana pokryw do śruby koła pasowego gąsienicy

- poprawione detale błotników – zawiasy, zamki, klamry

- rama reflektorów wykonana z drutu

- i jak zwykle wiele linii podziału zostało pogłębionych dla lepszego efektu odcięcia powierzchni

- poprawiony śrubunek gąsienic- Trumpeter robi je słabo, wydaje mi się, że są trochę za wysokie-> może wymienię je kiedyś na Masterclub,

- inaczej też zacząłem robić urządzenia obserwacyjne- odszedłem od DVD. Wydaje mi się, że w rosyjskiej pancerce po II WŚ nie wyglądają zbyt przekonująco.

I chyba to tyle być może coś jeszcze było, ale już nie pamiętam ...

Malowanie:

Ze względu na to, że nie przepadam za kamo z wystawy w Omsku (zdjęcie poniżej)

T-80UM-1_at_VTTV-Omsk-2009_-01.jpg

postanowiłem pomalować go inaczej. Założyłem, że podczas wczesnych testów poligonowych mógł być pomalowany na standardowy zielony jakim malowane były czołgi w tamtym czasie. Poniżej T-80U (Obiekt 219 AM-2) z systemem Arena, ale bez pancerza reaktywnego.

foto1m_jpg_1396439646.jpg

- Tamiya XF61

- farby olejne

- pigmenty AK, Vallejo i Ammo

- wash AK, AmmoMIG, Tamiya

Tak jak z każdego modelu przy poświęceniu czasu można uzyskać zadawalający efekt, tak i z Trumpetera z rodziny T-80U też coś wyjdzie. Jednak jeśli miałbym komuś polecić to byłby to model od RPG. Mam wrażenie, że Trump tłucze wypraski na potęgę nie zważając na jakość. Stary T-80B/BV jest ok. nowych nie polecam – tyle z mojej strony.

Aha jak cos to tak samo zapraszam na-> https://www.scalemates.com/profiles/mate.php?id=65155&p=projects&project=69072

Tam znajdziecie więcej zdjęć z sesji po jak i w trakcie budowy.

Miłego oglądania.

Pozdrawiam

Kuba

DSC_0244.JPG

DSC_0240.JPG

DSC_0201.JPG

DSC_0209.JPG

DSC_0226.JPG

DSC_0227.JPG

DSC_0248.JPG

DSC_0256.JPG

DSC_0260.JPG

DSC_0258.JPG

DSC_0286.JPG

DSC_0293.JPG

DSC_0294.JPG

DSC_0307.JPG

IMG_20200307_195007.jpg

IMG_20200307_195026.jpg

IMG_20200307_195229.jpg

IMG_20200307_195337.jpg

IMG_20200307_195514.jpg

IMG_20200307_195411.jpg

IMG_20200307_195708.jpg

IMG_20200307_195728.jpg

IMG_20200307_200617.jpg

IMG_20200307_195631.jpg

MVIMG_20200218_213532.jpg

IMG_20200307_195903.jpg

IMG_20200218_212915.jpg

Edited by x_bandit
  • Like 5
38 minut temu, thor_ napisał:

Zaczynam mieć totalne kompleksy.. po co się pchałem na to forum... ?

:brawo:

Coś Ci się pomieszało bo ja zawsze myślałem, że z forami jest na odwrót ;) :D :piwo:

Bardzo fajny model :pokoj: , a w temacie

.....inaczej też zacząłem robić urządzenia obserwacyjne- odszedłem od DVD..... moglbys bardziej przyblizyc, opisac ta metode ?

Jasne. W pancerce rosyjskiej rzadko się zdarza żeby mocno widoczny był efekt lustra, dlatego DVD trochę mi nie pasowało i szukałem czegoś co da efekt większego realizmu. W większości peryskopów widać białą obwódkę osadzenia luster. Przykład poniżej. szkiełka w modelach są zazwyczaj już z tyłu wizjera ścięte pod kątem 45 stopni. Dlatego przyklejam sobie na tą powierzchnię z tyłu maskę z taśmy zostawiając odrobinę miejsca na krawędziach, maluję na biało nie zakryty maską brzeg. Później zdejmuję maskę i maluję wszystko na czarno. W efekcie dostaję białą ramkę pod kątem 45 stopni.

0224232640386_116_S8004718.jpg

Przechwytywanie.JPG