Jump to content
Sign in to follow this  
Solo

Jaki klej do dużych powierzchni

Recommended Posts

Panowie, jakim klejem najlepiej kleić duże powierzchnie, tzn. takie na które nakłada się i rozprowadza klej, a potem spokojnie je łączy w całość, np. płaty skrzydeł w samolotach. Naturalnie Extra Thin Cement Tamki i podobne nie wchodzą w grę. Najfajniejszy byłby taki który torchę rozpuszcza plastik i w ten sposób go łączy, ale nie wiem czy coś takiego w ogóle istnieje.
Doradzicie?

Tego nie lubię, on trochę słabo klei, kruszy się po zaschnięciu, do tego słyszałem że potrafi uszkodzić plastik.

Ja poza standardowymi Tamki i Revell Contatca, jeszce używam od Gunze Mr Cement Deluxe i właśnie często kleje nim połówki skrzydeł.

Podejrzewam, że bardzo podobny do niego bęzie najzwyklejszy Tamiya Cement.

22 minuty temu, Mates napisał:

używam od Gunze Mr Cement Deluxe

To taki klej że go kładziesz kroplami na powierzchnię i dopiero potem spokojnie dopasowujesz drugą część? Nie paruje, nie znika zanim dopasujesz plastik?

Można też tak kłąść, punktowo, owszem. Ja kładę z reguły kilka warstw, bo fajnie rozprowadza się pędzelkem, który jest w zakrętce.

Tak czy owak, mi nie sprawia żadnych problemów i jak już chwyci, to trzyma dobrze.

Do dużych powierzchni od lat niezmiennie zwykły Tamiya Cement, Revell też mi zbytnio nie podchodzi.

Do dużych powierzchni używałem Tamiya cement, o taki

obrazek

chwilowo, używam innego bo tamka mi się skończyła.

Dużo zależy od tworzywa jakie oferuje dany producent. Revell contacta jest bardzo dobrym klejem do tego celu. Modele Tamiyi, Hasegawy, Revella ,AFV, Dragona, Trumpetera klei dobrze i bez problemu braku wytrzymałości spoiny. Jednak ostatnio miałem kłopot z modelem Zvezdy B 737. Pomimo odtłuszczenia części połówki kadłuba pękały na spoinach. Użyłem właśnie revellowskiego kleju. Próbowałem też ET od Tamki z podobnym skutkiem, a przecież to również bardzo dobry klej. Trochę mnie to zraziło do skądinąd dobrych ostatnio wypustów Zvezdy. Poratowałem się dwuskładnikowym klejem epoksydowym Technicoll i po kłopocie. Klej kupiłem w markecie budowlanym za ok. 12 pln. Konsystencję dobrą do nakładania zachowuje przez ok. 25 min. Tego typu kleje stosuję też od dawna do przeźroczystych elementów.

2 minuty temu, Marcin K. napisał:

Jednak ostatnio miałem kłopot z modelem Zvezdy B 737. Pomimo odtłuszczenia części połówki kadłuba pękały na spoinach. Użyłem właśnie revellowskiego kleju. Próbowałem też ET od Tamki z podobnym skutkiem, a przecież to również bardzo dobry klej

Bardzo dziwna sprawa. Skleiłem kilka modeli Zvezdy extra thinnem i nie miałem jakichkolwiek problemów 😱

23 godziny temu, milczacy napisał:

Bardzo dziwna sprawa. Skleiłem kilka modeli Zvezdy extra thinnem i nie miałem jakichkolwiek problemów 😱

Pierwszy raz spotkałem się z czymś takim. Być może to "sprawka" zwichrowanego kadłuba? Przed sklejeniem jednak udało mi się go wyprostować na tyle że nie powinien powodować takich problemów. Zobaczę jak będzie przy Dreamlinerze.