Jump to content
P-790

8,8 cm PaK 43/1 (L/71) auf Geschützwagen III/IV (Sf) „Hornisse-Nashorn“ Dragon 1/35

Recommended Posts

Posted (edited)

Witam ponownie w czasach Zarazy :)

Model przedstawia niszczyciel czołgów z 560 batalionu niszczycieli czołgów [s.H.Pz.Jg.Abt. 560] z pierwszego plutonu, 3 kompanii o numerze taktycznym 312. Jest to dość daleko idące przypuszczenie co do odtwarzanego wyglądu – tu popuściłem wodzę fantazji jeśli chodzi o kamuflaż armaty czy pozostałe, nie widoczne na zdjęciu referencyjnym powierzchnie. Zdjęć wozów trzeciej kompanii tego batalionu również niezwykle trudno wyszperać. Kamuflaż jest hipotetyczny co do barwy, co do kształtu natomiast – na wozie ze zdjęcia widoczny jedynie na lewej jego burcie. Ot taka interpretacja.

Jest to wczesny wariant tego wozu bojowego, wg instrukcji z zestawu Dragon tzw. Initial (koła napędowe z okrągłymi otworami wczesne z Panzer III, układ tłumika, błotniki tylne, uchwyt marszowy armaty oraz zaczepy liny holowniczej – na zdjęciu źródłowym widać też charakterystyczny typ tłumika z tyłu pojazdu stąd najprawdopodobniej jest to właśnie ta wersja.

Na wozie dokonano modyfikacji polowych w postaci dospawania uchwytów na zapasowe koła jezdne z przodu nadbudówki, dodatkowy stopień nad tłumikiem. Rama na drugi zestaw ogniw zapasowych gąsienic oraz stelaże na plandekę to już moje domniemanie. Zestawowy

Dragon #6459 wzbogacony o dwa kanistry paliwa i beczkę z zestawu Tamiya #186, żywiczną zrolowaną plandekę Eureki_XXL oraz splot liny holowniczej z innego zestawu Dragona (uszy były w zestawie) a także wykonane z drutu stelaże na plandekę oraz stopień z polistyrenu 0,5mm. 

Malowany Ammo_MJ (Dunkelgelb) oraz AK Real Color RAL 8017. 

Zachęcam do dyskusji a wszystkich Nashorno'logów i Panzerwaffe-Docentów szczególnie...

_20200406_161151.JPG

_20200406_161008.JPG

_20200406_161123.JPG

_20200406_161428.JPG

_20200406_161552.JPG

_20200406_161522.JPG

_20200406_145108.JPG

_20200406_161031.JPG

_20200406_161721.JPG

_20200406_161646.JPG

_20200406_161611.JPG

Zdjęcie referencyjne.jpg

Edited by P-790
  • Like 2

Pod względem odwzorowania kamuflażu to wyszło Ci idealnie! Model robi przeogromne pozytywne wrażenie. Zastanawiają mnie tylko przetarcia koloru - szczególnie na tyle po lewej stronie w połowie wysokości pojazdu tak tarłes, że wyszedł podkład.

Te initiale to nie było Hornisse?

Świetnie wyszły kolory. Mnie się podobuje :super:

• Thanks 1

Taaaak, czytałem o tym, że zmieniono nazwę z Hornisse na Nashorn, zdaje się w 1944 roku. Chipping robiłem dwa razy: oddzielnie na Dunkelgelb oraz potem na Rotbraun żeby uzyskać efekt zużycia powłoki podczas użytkowania jeszcze przed nałożeniem kamuflażu w warunkach polowych... Poza tym to nie ja tarłem, tylko stało się to w rejonie wyjściowym, w gęstym lesie przed wejściem do walki 🤣

Mnie się bardzo podoba, zauważyłem tylko szparę z tyłu kadłuba, choć możliwe, że ten typ tak miał.

Hehe, to nieźle się przedzierali chłopaki :mrgreen:

Zdradź jeszcze jak zmalowałeś brązowy kolor. Maskowałeś czy z ręki?

30 minut temu, mic43 napisał:

Mnie się bardzo podoba, zauważyłem tylko szparę z tyłu kadłuba, choć możliwe, że ten typ tak miał.

Nie, to ewidentny babol. Nadbudówka powinna być ściśle zespawana...

31 minut temu, enten napisał:

Hehe, to nieźle się przedzierali chłopaki :mrgreen:

Zdradź jeszcze jak zmalowałeś brązowy kolor. Maskowałeś czy z ręki?

Z ręki - kluczem do sukcesu dobry plan 😉

_20200406_202650.JPG

Podoba mi się. Zwróc uwagę na fotkę z epoki, jak się brzegi ogniw na gąsienicy świecą. U ciebie tego brak. Nie widzę tez czy masz przetarte kioła napinające na stryku z gąsienicą. No i na gąsienicy tez by się przydąło te przetarcia zrobić, w końcu to metal z metalem sie spotykał.

• Thanks 1

Aaaa, zwiększa zasięg operacyjny wozu 😉 

142843e0f0bf69a757b20b8ef28a0b64.jpg

• Haha 1

no racja... :mrgreen:

pytałem bo trochę mało miejsca się robi podczas walki i duże ryzyko przy ataku lotniczym

• Like 1

mic43  

zauważyłem tylko szparę z tyłu kadłuba, 

P-790

Nie, to ewidentny babol. Nadbudówka powinna być ściśle zespawana

jestes tego pewien? z tego co ja wiem to do plyt nadbudowki byly przyspawane katowniki ktore potem laczono nitami , kompletna nadbodowka byla laczona z kadlubem w dwojaki sposob spaw i nity ale tu sie moge mylic. Hornisse/Nashorn czy tez Hummel mialy podobna nadbudowke  (oprocz budki kierowcy ) i w interecie znajdziesz wiele zdjec z wnetrza tych pojazdow. Sam model podoba sie.:super:

• Thanks 1

Posted (edited)

Model bardzo fajny ale trochę mało na nim kontrastów i zróżnicowania przez co nie kusi oka może kiedyś go podrasujesz😉 Ta beczka wg mnie nie pasuje tam trochę.pozdro

Edited by jerzype
  • Thanks 1

25 minut temu, jerzype napisał:

Model bardzo fajny ale trochę mało na nim kontrastów i zróżnicowania przez co nie kusi oka może kiedyś go podrasujesz😉 Ta beczka wg mnie nie pasuje tam trochę.pozdro

Coś będzie robione :) szpary z tyłu nadbudówki są właśnie szpachlowane więc trzeba coś pomyśleć. Oby nie przedobrzyć...

Tył poprawiony. Ciężko było żeby to jakoś kolorystycznie ujednolicić... Dodatkowo "wygładzony" olejami przód i boki, wydaje się jaśniejszy.

_20200426_135234r.JPG

_20200426_135257r.JPG

_20200426_135339r.JPG

_20200426_135359r.JPG

• Like 2