Skocz do zawartości

1/35 T-80 i jego modyfikacje (BV, UK, UD (Kontakt-1) ...)


x_bandit

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

ze względu na to, że trochę mi sie wiecej robi 80tek w parku maszynowym to stwierdziłem, że wygodniej mi będzie posegregować sobie kolejne projekty. W rosyjskiej pancerce królują jak pewnie wiecie 3 rodziny - 64,72 i 80. Ten wątek będzie u mnie zbiorczym dla rodziny T-80. Żeby łatwiej sie wszystkim nawigowało wrzucam linki. do poszczególnych wersji :) z czasem mam nadzieję, że będzie wiecej...

 

T-80BV (Trumpeter)

 

T-80UK (podstawka RPG)

 

T-80UD z pancerzem Kontakt-1 (podstawka Trumpeter)

 

Cześć,

zaczynam kolejny model. Przez to, że nie udało mi się skompletować wszystkiego do budowy konwersji ze zvezdowskiej MSki do T-90M -> brakuje mi odpowiednich kół. To siadłem przy kolejnym T-80 tym razem w wersji BV. To co mogę już teraz powiedzieć, to że model jest bardzo fajny w przeciwieństwie do wszystkich innych nowych 80tek trumpetera bazujących na wersjach U/UD. 

Odwzorowanie poszczególnych detali jest dużo lepsze a same detale bardziej wyraziste. Mam wrażenie, że kiedyś Trumpeter bardziej się starał. Teraz wygląda, że idą na ilość, szczególnie widać to było przy T-80UM-1 Bars. Tak jak w poprzednich będę starał się na ile to możliwe zrobić model out of the box dorabiając samemu części. To czego nie mogę zrobić to śruby (masterclub różne wielkości) no i to chyba tyle. Reszta to druciki, blaszki mosiężne różnej grubości i różne pierdoły jakie tylko wpadną mi w ręce w domu ?

* dokupiłem jeszcze zestaw kostek Kontakt-1 z Mikrodisign.

 

DSC_0340.JPG

IMG_20200421_094407.jpg

Edytowane przez x_bandit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to na początek poszły u mnie przednie gumowe błotniki. Standardowo w tych wersjach są mocno "kwadratowe" tak jak na obrazku z pudełka, co niby jest zgodne z rzeczywistością bo akurat t-80B i BV w swoich pierwszych wersjach właśnie tak miały ukształtowane gumy, ale mi się one nie podobają i trochę je "pogiąłem". Nie chciało mi się ich robić z polistyrenu dlatego, że musiałbym kombinować z szablonem. A tak efekt mnie zadowala i powiedzmy jest zgodny z kształtem błotników trochę późniejszych wersji BVki.

DSC_0327.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogłębiłem wręgi tak by było było wrażenie, że poszczególne elementy nie są ze sobą zespolone. Załączyłem zdjęcia ze zrobionym pogłębianiem i bez. Dodatkowo parę elementów już jest dołożonych bo trumpeter zrobił je marnie. No i dodałem już kilka śrub tych które nie będą przesłonięte zasobnikami na narzędzia.

DSC_0331.JPG

DSC_0333.JPG

DSC_0332.JPG

DSC_0344.JPG

DSC_0345.JPG

Przechwytywanie.JPG

Edytowane przez x_bandit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę też z tyłu już zacząłem:) dodane metalowe uchwyty na zapasowych gąsienicach i przerobiona spodnia część wanny, miejscowo dokładana tekstura. Uzupełnione i poprawione niektóre śruby, niektóre dodane bo ich brakowało. Wszędzie gdzie to było możliwe dodawałem lub poprawiałem spawy.

Zmieniłem też fartuchy przednie bo ich kształt wołał o pomstę do nieba. Dodana klamra

I to by było na tyle póki co...

 

DSC_0347.JPG

DSC_0348.JPG

DSC_0346.JPG

DSC_0349.JPG

Edytowane przez x_bandit
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) nie no co Ty. Pewnie rzucę jakieś pyły czy trochę zacieków. Rdzawych zacieków też nie mam zamiaru za dużo rzucać. Wbrew ogólnemu przekonaniu ruscy dbają o sprzęt i nie stoi on pod chmurką :D Co ciekawe nawet swoje rezerwy począwszy od T-72, a jest ich przecież dziesiątki tysięcy, stoją na polach w miarę szczelnie poprzykrywane  i zimą pompują w nie cieple powietrze.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, bulik58 napisał:

Dobrze ze mam urlop i mam mozliwosc poswiecic wiecej czasu na modelarstwo, z ciekawoscia podgladam jak budujesz swoja 80 BV i mam pytanie - czy pisowania BV jest wlasciwa czy powinno byc BW gdyz spotkalem sie rownierz z ta druga. Drugie pytanie dotyczy juz bezposrednio modelu - Pogłębiłem wręgi tak by było wrażenie, .....a na zdjeciach  2, 3, 4 sa tylko blotniki z poglebionymi liniami (wy/przetloczen, tak sie chyba to nazywa) ktore o ile sie nie myle maja na celu wzmocnienie konstrukcji, a wrega to poprzeczny element . Pisales rownierz o nowej metodzie wykonywania optyki czolgowej zamiast poprzednie z DVD, moglbys ja pokazac,opisac? Dzieki ,zasiadam w drugim rzedzie, gdyz pierweszy to VIP-ski :lol: i ogladam dalej

1. BV czy BW. Też się z tym spotkałem i to jest raczej problem z tłumaczeniem z cyrylicy bo w oryginale jest tak: Т-80БВ «Объект 219РВ» B jest od, o ile mnie pamięć nie myli, взрывная защита (czyt. wzrywnaja zaścita) czyli w wolnym tłumaczeniu "wybuchowy (reaktywny) pancerz". Moim zdaniem i BV i BW jest ok. natomiast jak chcesz uniknąć wątpliwości to możesz w cyrylicy:)

2. Zerknij jeszcze na załączone zdjęcie, może teraz zobaczysz różnicę. Ogólnie zamówiłem sobie kilka chińskich igieł do aerografu i świetnie spisują się jako pogłębiacze linii. robie to z powodzeniem już od kilku modeli bo jak później na etapie malowania używam różnych panel linerów to efekt jest duuużo lepszy.

3. A o optyce jest tu:

 

DSC_0333.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzegorz Grabowski napisał:

Też go kiedyś budowałem, fajny model, ale ma kilka fauli

Masz rację, jest kilka rzeczy. To jednak moim zdaniem są naprawdę drobiazgi w porównaniu do tego czego nie ma i co jest zrobione nie tak 80U/UD/UM-1/UE-1 trumpetera. Każdy kolejny bazujący na nich będzie powielał błędy. Problemy związane są z geometrią wieży i marnej jakości detali. Dodatkowo w UD należy jak się chce w miarę wiernego odwzorowania to trzeba od podstaw zbudować pokrywę silnika, serio tego jest cała litania... i o ile jestem w stanie przerobić płytę silnika to wieży już mi się nie chce:D

Dlatego jak dla mnie BV (i B również) jest bardzo ok. Ciekaw jestem teraz jak zrobią modernizację BVM bo Trumpeter zapowiedział go na 2020. Jeśli utrzyma poziom BV to pewnie sobie go nabędę :)

 

a sam modelik spoko widzę, że mocno go podoświadczałeś. Tak one wyglądały w latach 90 jak mieli gospodarczą zapaść :D

02e2578526c6e39e7f22ff16d78511d4.jpg

Edytowane przez x_bandit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, M.A.V. napisał:

niezły filmik !

swoją drogą widzę że otworzyłeś prawdziwą koneserską manufakturę "konserw z sojuza"  :super:  :szczerbol:  

trochę tak :). Rosyjska pancerka ma mnóstwo detali i jak się już taki model odpowiednio potraktuje to odpłaca się całkiem fajnym realizmem. Dlatego tak  mi się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, x_bandit napisał:

trochę tak :). Rosyjska pancerka ma mnóstwo detali i jak się już taki model odpowiednio potraktuje to odpłaca się całkiem fajnym realizmem. Dlatego tak  mi się podoba.

:super:  a będziesz robił tylko pojazdy seryjne czy jakieś dziwolągi (np Obiekt 279) też ?

PS: sorry ze offtop, już nie będę spamował  :szczerbol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, M.A.V. napisał:

:super:  a będziesz robił tylko pojazdy seryjne czy jakieś dziwolągi (np Obiekt 279) też ?

PS: sorry ze offtop, już nie będę spamował  :szczerbol:

Może kiedyś, póki co jestem mocno w czołgach średnich. Mam kilka pomysłów na seryjne, ale i takich o których nie wiele osób słyszało bo nie weszły do seryjnej produkcji a są z linii 64/72. Są w pewnym sensie dziwolągami bo są demonstratorami technologii. Na razie planuję park maszynowy  zaczynając od T-64 w górę.

Jeśli masz ochotę trochę sobie poszperać w sowiecko-rosyjskiej pancerce to mogę polecić to forum na początek: http://www.russianarms.ru/forum/index.php/board,49.0.html

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.04.2020 o 13:35, bulik58 napisał:

 czy w tych chinskich iglach jest cos szczegolnego czy tylko cena zadecydowala

Z tymi igłami to jest tak, że po prostu kiedyś zostały mi zużyte. A że są one dość twarde i bardzo cienkie to idealnie nadały się do pogłębiania. Ostatnio domówiłem sobie w różnych grubościach z Chin. Cena tez jest przystępna(kilka PLN) tylko trzeba poczekać na dostawę.

Edytowane przez x_bandit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ok. Mały update.

Powoli zbliżam się do zakończenia przeróbek wanny. Kilka rzeczy jeszcze mam do zmontowania, ale powiedzmy poprawki bo błędach trampka plus kilka detali ode mnie zrobione. Ogólnie trampek wrzucił wannę wprost od T-80B w BV jest trochę inna. Chodzi o płytę czołową, trochę inaczej wygląda dlatego wymaga poprawki. Możecie porównać sobie kształt z moich wcześniejszych zdjęć. Dodałem lub poprawiłem spawy. Wymieniłem/dodałem śruby. Kilka detali na zasobnikach zostało dodanych bo trampek też tego nie uwzględnił (m.in. chodzi o wspawane kątowniki wzmacniające). poprawiony właz kierowcy- trzeba było trochę poprawić kształt i go obniżyć Wymienione kabelki- dodane pierdołki przy optyce śruby druciki etc. Podobnie z tyłu czyli też spawy też śrubki i druciki. Tu też jest kilka baboli:)

Na jednym ze zdjęć (kostki kontakt-1) widać jakie efekty daje pogłębianie. Niemniej jednak trochę się wkręciłem i dlatego zamówiłem sobie z Mikrodisign blaszki z kostami Kontakt-1. Dlatego pewnie nie zamontuje tego wcale.

Można powiedzieć, że korpus jest prawie gotowy do montażu pancerza reaktywnego. Pewnie trochę mi zajmie zabawa z blaszkami ...:)

DSC_0351.JPG

DSC_0352.JPG

DSC_0354.JPG

DSC_0355.JPG

DSC_0358.JPG

DSC_0359.JPG

DSC_0360.JPG

DSC_0361.JPG

DSC_0363.JPG

DSC_0366.JPG

Edytowane przez x_bandit
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Dobra trochę aktualizacji w temacie bo udało mi się w końcu zebrać się i porobić zdjęcia. Dokupiłem sobie kostki kontakt-1 bo jednak nie za bardzo podobały mi się trumpeterowskie. Reszta rzeczy dorabiana z blachy miedzianej i drutu. Ogólnie zrobiona wanna i zaczęta wieża (wrzuciłem też zdjęcie wieży przed modyfikacjami). Zrobiona optyka częściowo wieży.

DSC_0376.JPG

DSC_0380.JPG

DSC_0381.JPG

DSC_0383.JPG

DSC_0390.JPG

DSC_0372.JPG

IMG_20200522_210012.jpg

DSC_0387.JPG

DSC_0386.JPG

IMG_20200527_200135.jpg

DSC_0388.JPG

Edytowane przez x_bandit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, michal0281 napisał:

Super sa te metalowe kostki, az szkoda bedzie to malowac.

... wpadł mi kiedyś taki pomysł żeby zrobić model z kontakt -1 bez malowania, tylko trzeba wtedy naprawdę "czysto" obchodzić się z modelem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • x_bandit changed the title to 1/35 T-80 i jego modyfikacje (BV, UK, UD (Kontakt-1) ...)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.