Jump to content

Recommended Posts

Nie jest to od wyciora ? - przy wkładaniu od czoła lufy takie ślady zostaną. Nie jest możliwe aby na hamulcu wylotowym nie odkladały się ślady spalania gazów prochowych

Wydaje mi się że wycior nie powinien ścierać farby do gołego metalu, szczególnie na zewnątrz po bokach hamulca. Jedyne co mi przychodzi do głowy to to że musiały się te czołgi przebijać przez "bocage", aczkolwiek ciężko mi uwierzyć że krzewy tak by wytarły akurat ten element. Pewnie wysoka temperatura też miała swój wpływ ¯\_(ツ)_/¯

Jeśli chodzi o sam model to bawię się ze stosunkowo niedawno wydanym przez Das Werk modelem:

https://www.scalemates.com/pl/kits/das-werk-dw-35009-panther-ausf-a--1227070

20200519_121545.thumb.jpg.92a7bfc435254e8ae56b9908a34c6543.jpg

Przyznam że byłem sceptyczny do tego modelu po doświadczeniach z T29. Tutaj jednak jest zdecydowanie wyższy poziom. Co prawda wiele elementów ma okrutne ślady po łączeniu form, ale zwykle są to mniej widoczne elementy. Natomiast jeśli chodzi o spasowanie większości elementów które dotychczas skleiłem to jest to poziom Tamiya. Górę kadłuba z wanną po prostu przyłożyłem do siebie bez żadnej obróbki ani klejenia i trzymają się ze sobą idealnie w każdym miejscu. Po przygodach ze Stummelem AFV to było naprawdę niesamowite doświadczenie =P

Z rozpędu postanowiłem spróbować sił mierząc się z zimmeritem który według Ammo był na nr. 233.

20200519_121643.thumb.jpg.9fd46c057e148a91753597ae2405051f.jpg

Jako że potwierdzenia istnienia 233 nie znalazłem to muszę go albo całkowicie usunąć albo przerobić na kwadraciki Daimler Benz. Szkoda bo chyba jestem jedną z niewielu osób której robienie go sprawia przyjemność ._.

Swoją drogą z ciekawości chciałem znaleźć zdjęcia pozostałych pojazdów których malowania dla tego zestawu opracowało Ammo, bez sukcesów. Może trzeba się bezpośrednio zapytać ich o źródła :x

4 godziny temu, Irgr napisał:

Wydaje mi się że wycior nie powinien ścierać farby do gołego metalu, szczególnie na zewnątrz po bokach hamulca. Jedyne co mi przychodzi do głowy to to że musiały się te czołgi przebijać przez "bocage", aczkolwiek ciężko mi uwierzyć że krzewy tak by wytarły akurat ten element. Pewnie wysoka temperatura też miała swój wpływ ¯\_(ツ)_/¯

Musiałby się ktoś z praktyków artyleryjsko-czołgowych wypowiedzieć.  .- z czego są czołgowe wyciory, czy hamulca nie czyści sie też w poprzek - przez analogię do luf karabinowych szczotki mosiężne czy stalowe potrafią wytrzeć oksydę i nagar do gołej stali przy normalnym użytkowaniu - farbę tym bardziej.. 

Zresztą - do odwzorowania mechanizm powstawania niekoniecznie potrzebny :)

tej jednostki to Christel i Elna. W wypadku tej pierwszej nie znany jest chyba też numer boczny .....

tu masz numer przecierz - Hamulec wylotowy ktory należy do '232' "Christel" (wczesna Ausf.A),

Niestety to raczej błąd. Chyba że mieli w jednej jednostce dwa czołgi o tych samych numerach:

2724100_17fea9c413e142eedfe2053d3489e6d0

232 i 244 zostały zabrane przez amerykanów na testy i dobrze obfotografowane. Nie dopatrzyłem się na nich imion, ale obie są późniejszymi modelami, a w wypadku 232 jest też inny zimmerit.

nie twierdze ze mam 100% racje , gdyz te info mam tez z drugiej reki , moze sie wypowiedza ci ktorzy podobne info w jednym malutkim palcu :mrgreen:

• 2 weeks later...

Znalazłem zdjęcia lepszej jakości tego sd.kfz-ta co dłubiesz. 
Te już znasz:
gPxBRJE.jpg
A to drugie, zrobione juz po przewiezieniu pojazdu do Stanów. Widać napisane USA na burcie silnika i pancerzu działa.
dDYnMcR.jpg

Oba są w ksiażce Davida Doyle'a "251 Half-track".

• Thanks 1
W dniu 18.05.2020 o 17:25, bulik58 napisał:

Hamulec wylotowy ktory należy do '232' "Christel" (wczesna Ausf.A), ... .

Pantera No.232 to nie jest - "Christel". To zupełnie inne Pantery.

Pozdrawiam

Krzysztof

Dzięki za powyższe zdjęcia. Miałem odchudzać zestawowe błotniki aby je powyginać ale jednak będzie trzeba dokupić Aberowe dla tak charakterystycznych uszkodzeń.

Żeby nie było smutno część niezbędnych dodatków dotarła:

20200605_161023.thumb.jpg.0686ef5233d042798c286805fca14544.jpg

Wyzwaniem będzie przerobienie tych czołgistów na stosunkowo charakterystycznych żołnierzy Pz Lehr i mam nadzieje że starczy mi na to siły woli i wiedzy. Zestaw Tamki jest fantastyczny ale dłonie i drobniejsze detale jak dystynkcje do wymiany więc pewnie spróbuję zestawu RADO. Grenadier z Alpine żebym wiedział do czego dążyć =P

O ile nie przepadam za kupowaniem dodatków do modeli, to jak się przekonałem toczone lufy są niestety "must have" zakupem dla Takomowej Panthery. W Dragonowych z czystym sumieniem mogłem na tym zaoszczędzić =P

Co gorsza do Takoma nie pasuje lufa RB i trzeba Abera -.-

Z pozytywów w końcu znalazłem zdjęcie wnętrza Stummela, niestety radiostacji na nim nie dostrzegam:

stummel_opened.jpg.5ed6805390240f35d6ddfe962f26c457.jpg`

Prawdopodobnie też znalazłem nieszczęsną 233, a przynajmniej będę sobie wmawiał że tak jest:

48873500_npzlehr233AWRECKED_GERMAN_TANKS_PANTHER_V_IN_CHERBOURG_FRANCE.jpg.dbb62f1cef59b13c3106ff58e2db3ede.jpg

Tylko żeby jeszcze mieć na to czas ;_;

• 3 weeks later...
W dniu 5.06.2020 o 18:44, Irgr napisał:

Prawdopodobnie też znalazłem nieszczęsną 233, a przynajmniej będę sobie wmawiał że tak jest:

Tak na tej fotce jest Pantera No.233. Potwierdzenie jest na stronie 46 - tu 1052223839_WW2photobookseriesVol.21Panzerwaffeonthebattlefield2(16).thumb.jpg.28650601b663162e2eac29d245f17a19.jpg

Pozdrawiam

Krzysztof

Przepraszam, jesli robie zamieszanie w watku, ale chcialem wrocic do zdjecia z koncz pierwszej strony. Pantera A bez zimmerytu, ma ktos jeszcze jej jakies fotki, a moze i plansze kolorystyczne? Wydaje mi sie, ze to jest wczesna wersja (gniazdo km)?

Edited by michal0281
3 godziny temu, meser262 napisał:

Tak na tej fotce jest Pantera No.233.

Wow, super. Dzięki za dobrą wiadomość.

To teraz muszę ogarnąć jakiej mogła być produkcji i zastanowić się nad wzorem zimmeritu. Połowe modelu pokryłem wzorem MANa po czym zorientowałem się że chyba każda wczesna ausf. A z Normandii ma kwadraciki DB ;/

7 minut temu, michal0281 napisał:

Pantera A bez zimmerytu, ma ktos jeszcze jej jakies fotki, a moze i plansze kolorystyczne?

Jest świetnie udokumentowana:

Panther "4", aka "Elna", of Stab I/Pz.Rgt.6 served with Panzer-Lehr Division, knocked out near Le Dézert, Normandie on 11 July 1944

W google znajdziesz pewnie wszystkie te zdjęcia w lepszej jakości.

Ale szukając zdjęć 233 dowiedziałem się że jednak udokumentowano więcej ausf. A bez zimmeritu więc nie jest to taki unikat jak myślałem na początku^^

• Thanks 1

Moim zdaniem „233” ze zdjęcia jest produkcji Daimlera-Benza, a więc z zimmeritem kratkowym. Ale jeśli to jedyne zdjęcie tego pojazdu, będzie nie do ustalenia, czy przypadkiem nie miał jarzma kulowego MG. Czołg mógł pochodzić równie dobrze z produkcji 11.43., jak np. 1. 44., gdy to jarzmo już tam montowano. 

Nie jestem pewien ale ten czołg chyba został sfotografowany w jednym z punktów zbiorczych wraków gdzie musiały trafić inne Panthery - 232 i 244 które zostały zabrane na testy w Aberdeen. 232 i 244 zostały świetnie obfotografowane ale jest też jedno zdjęcie z testów z mocno zmaltretowaną wczesną ausf.A:

2584901_717d3bf15a51b8b742c57a8c629d1d98

W tle niby potwierdzono że stoi 244. Na wieży są ślady które przypominają numer który sugerowałby inną jednostkę. Z drugiej strony wygląda to jakby cały pojazd na skutek amerykańskich testów stracił zimmerit więc to chyba nie mogłyby być żadne oznaczenia. Chyba że jak przystano na wczesną ausf. A pojazd miał dłuższa historie zanim trafił do Panzer Lehr w Normandii walczyła na innym froncie w innych oznaczeniach zanim wprowadzono zimmerit. Jeśli dobrze kojarzę to potwierdzono że przynajmniej Ursula przed swoim przykrym końcem we Francji walczyła na Węgrzech.

Ta pantera ma w osłonie otwór dla jednoobiektywowego celownika, więc wedle panterologii ogólnej zbudowano ją nie wcześniej, niż na przełomie 11/12.43. - w tym czasie raczej zimmerit był używany bez wyjątków, po wstępnych opóźnieniach w D-B i MNH. Co innego ta „Elna”, która mogla być dosłownie jedną z pierwszych w którejś z tych dwu firm.