Jump to content
Sign in to follow this  
Usul

Pe-8 / Пе-8 Zvezda 1/72

Recommended Posts

Kilka dni odsapnąłem po spicie i wracam do bombowców. Tym razem biorę pudło, które chyba najdłużej leży u mnie na półce. Mam takie 2, kupione dawno temu, jak jeszcze nie kleiłem, ale chciałem zacząć. To pierwsze z nich, a mianowicie PE-8 od zvezdy, czyli latająca forteca w radzieckim wydaniu. Będzie to największy model jaki sklejam (kolejne mniejsze to Mitchell i Sztukas). Do modelu mam tylko maski eduarda, innych dodatków nie znalazłem, ale model i tak jest dosyć złożony. 

Na razie skleiłem pierwsze elementy, póki co nie ma o czym mówić, muszę dobrać jakiś kolor do środka. 

pudlo.jpg

start.jpg

Zdaje się, że innych dodatków niż maski nie ma.Chyba, że są niedostępne w Polsce.

Będę obserwował.

4 godziny temu, Usul napisał:

Na razie skleiłem pierwsze elementy, póki co nie ma o czym mówić, muszę dobrać jakiś kolor do środka. 

Byle jaki - jakiś szary.  :D

4 godziny temu, mig napisał:

Zdaje się, że innych dodatków niż maski nie ma.Chyba, że są niedostępne w Polsce.

Z dodatków jest figurka Stalina, chociaż to do innej wersji 🙂

A tak na poważnie to są też blaszki firmy GoNzA, ale w PL nie widziałem tego producenta. Na modelsua.com powinny być.

9 minut temu, Fixer napisał:

Z dodatków jest figurka Stalina

Poważnie jest coś takiego?

6 godzin temu, Usul napisał:

… latająca forteca w radzieckim wydaniu. …

Gdy Letectví a kosmonautika napisało o Ту-4 to była sensacja.

Ciekawy warsztat się zapowiada. Popatrzę z przyjemnością 

Ciekawy i pewnie dłuugi. Też mam ten model, na razie daleko i głęboko w Szuflandii

• Haha 1

Posted (edited)

U mnie raczej nie ma szybkich 🙂 #zostanwdomu  nie uniemożliwia mi pracy, wiec niezmiennie mam ograniczony czas-  tylko to co wyrwę sobie pomiędzy położeniem dzieci i zony spać, a swoim snem :)

Ale, żeby nie było - wczoraj odrobinkę do przodu, posklejałem trochę te stanowiska strzeleckie z tyłu gondoli i przemalowałem XF-53 (neutral grey) - taki szary sobie wybrałem. Teraz będę mógł je składać w całość, zrobienie tego wcześniej uniemożliwiłoby (lub bardzo utrudniło) ich malowanie w środku.

start-2.jpg

Edited by Usul
  • Like 1

Posted (edited)

Na tyle na ile czas pozwala lecę dalej, ale jednak nowoczesny eduard czy tamiya to to nie jest, poćwiczę sobie szpachlówkę 🙂 A i takich nadlewek to dawno nie widziałem 😉

ubytki.jpgubytki-2.jpg

Ale się nie poddaje, kleje, kleje :)

kleje.jpg

Edited by Usul
  • Like 2

Szpachlowanie cyjanoakrylem, szlifowanie i odtwarzanie linii podziału, czyli to co wszyscy lubią najbardziej :]

linie.jpg

@hubert72 Szkoda, że tylko w zapowiedzi, jutro przedzwonię, spytam kiedy planują mieć.

Poskładałem trochę dalej, zacząłem sklejać układ podwozia/zawieszenia - bardzo fajnie się składa! Tylko wszystko trzeba czyścić z nadlewek, czasem jest kołek do ścięcia itp. No i skleiłem jedno skrzydło na próbę - tu muszę powiedzieć, że naprawdę jest dobrze, właściwie bez żadnych problemów, będzie mało poprawek na krawędziach natarcia.Generalnie powoli, ale do przodu. Plan dalej to skleić drugie skrzydło i dokleić gondole silników. Wtedy będę mógł przejść do kabiny. A tak to się prezentuje:

Najpierw początki budowy podwozia:

podwozie.jpg

podwozie2.jpg

A tak z drugiej strony:

skrzydlo1.jpg

A tak sklejone skrzydlo wyglada:

skrzydlo2.jpg

skrzydlo3.jpg

• Like 3

Posted (edited)

chyba pierwszy Pe-8 ...duże to :)..Powodzenia

Edited by dedrey

Walczę z materią, walczę.. Małe mam doświadczenie, ale to najgorzej spasowany model z jakim pracowałem. 80% pracy to szlifowanie. Nie chcę przesadzać, ale spasowanie jest słabawe, zreszą zobaczcie na zdjęciach, takie "szparki" zostały. I jest wiele wypychaczy, które widać i trzeba szlifować (np. pokazuje jednego, co mi uciekł i będę szlifował znów :).  Plus czasem są takie rozwiązania, że niezbędne jest ponowne trasowanie linii. Cóż ciekawy poligon doświadczalny. Ale samolot jest mega ciekawy, chcę już skończyć skrzydła i przejść dalej...

gondole1.jpg

gondole2.jpg

gondole3.jpg

• Like 1

Cóż per aspera ad astra... 😇😇 To Ty jeszcze short runów nie robiłeś. Niestety problem z sowieckimi i post sowieckimi modelami jest taki, że na ramkach wyglądają bardzo dobrze, ale z montażem jest już sporo gorzej. 

50 minut temu, WujekAlice napisał:

Niestety problem z sowieckimi i post sowieckimi modelami jest taki, że na ramkach wyglądają bardzo dobrze, ale z montażem jest już sporo gorzej. 

Nie tylko z tymi modelami tak bywa.Nawet tak chwalonym firmom japońskim się to potrafi przydarzyć.W większe szczeliny warto wkleić kawałki tworzywa i dopiero potem szpachlować.Jak jest dużo i grubo szpachli to lubi się zapadać.

54 minuty temu, WujekAlice napisał:

To Ty jeszcze short runów nie robiłeś

Short runy nie są takie straszne.:haha:

6 godzin temu, WujekAlice napisał:

Niestety problem z sowieckimi i post sowieckimi modelami jest taki, że na ramkach wyglądają bardzo dobrze, ale z montażem jest już sporo gorzej. 

nie ma co się dziwić, za "sojuza" wszystkie formy były przecież strugane sierpem i młotem, pewnie gdzieniegdzie dalej preferują tą sprawdzoną technologię  :haha:

Usul - świetna robota... z takimi warsztatami jest jak z produktami Amodel - przy robocie puszcza się soczyste wiązanki, ale jak już model stoi na półce to wspomina się go z dużą nostalgią :szczerbol:    Poza tym modele co się składa jak Lego w jeden wieczór to żadna frajda i satysfakcja (moje prywatne zdanie)

5 godzin temu, M.A.V. napisał:

z takimi warsztatami jest jak z produktami Amodel - przy robocie puszcza się soczyste wiązanki, ale jak już model stoi na półce to wspomina się go z dużą nostalgią :szczerbol:    

Koczergin Di-6 Sz

A ja bardzo lubię modele sklejane jak Lego - przynajmniej coś w życiu nie pod górkę :D

• Like 1

Posted (edited)

Dzięki za wsparcie, idę do przodu. Ale żeby trochę odpocząć od tych gondoli, to wziąłem się za środek i powiem, że tu jest znacznie lepiej. Może nie ma waloryzacji jak w nowoczesnych zestawach, ale naprawdę jest nieźle - spójrzcie sami. A potem, żeby trochę się powkurzać na koniec zacząłem maskowanie oszklenia, bo wiem, że na raz to nie przejdzie :)
Jutro może wrócę do tych gondoli, dziś tylko szpary pozalewałem cyjanoakrylem...

Z tego co widzę, to kolorem wnętrza jest wolna amerykanka, coś preferowane ?

kabina1.jpg

kabina2.jpg

kabina3.jpg

szklo1.jpg

Edited by Usul
  • Like 1