Skocz do zawartości

Problem z pactrą


kramczak

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, w pierwszej kolejności zaznaczam że to mój pierwszy post i jestem początkujący.

 

Zakupiłem ostatnio model Corsair II od hasegawy i farbki akrylowe z pactry (matt). I z farbkami mam poważny problem (aktualnie z białą). Przy zbyt małym rozcieńczeniu (rozcieńczam wodą) pozostają bardzo wyraźne ślady po pędzlu, widać je nawet po położeniu paru warstw. Ponad to muszę kłaść bardzo grubą warstwę żeby kryła. Przy próbach rozcieńczenia 1:3-1:5 (próbowałem każdego po kolei) farba jest lejąca i również nie mogę uzyskać efektu jednolitej warstwy. Wszystkie próby przeprowadzałem najpierw na gołym plastiku (poprzedni model również malowałem bez podkładu i wyszedł dobrze) oraz na lakierze matowym (też z pactry). Czy jest w ogóle jakaś szansa na uzyskanie gładkiej i jednolitej warstwy z tą farbą używając pędzla? Myślałem też o zrobieniu podkładu farbą tamiya metalicznej (bo mi została z poprzedniego modelu). Czytałem też gdzieś o dodaniu mydła do farby w celu zmniejszenia napięcia powierzchniowego. Czy to ma sens? JAkieś inne porady?

 

Załączam również zdjęcia, kolejno:

-pierwsze: 

górna część: rozcieńczenie 1:4, 4 warstwy 

dolna część: rozcieńczenie 1:3, po drugiej warstwie odpuściłem

-drugie: na lakierze bezbarwnym z pactry

-trzecie: na gołym platiku, rozcieńczenie 1:4

 

Nie zjedzcie mnie, wiem że tragicznie to wygląda ale tak jak mówiłem jestem początkujący :c No i oczywiście wszystkie te "próby" przeprowadzałem w miejscach, które potem nie będą widoczne.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kramczak napisał:

Czy jest w ogóle jakaś szansa na uzyskanie gładkiej i jednolitej warstwy z tą farbą używając pędzla?

Z mojego (bardzo dawnego) doświadczenia z białą Pactrą powiem, że nie bardzo. Ona po prostu słabo kryje. Ja musiałem kłąść aerografem ok 4 warstw na szary plastik, żeby uzyskać właściwy efekt. Surfacera wtedy nie używałem. Pewnie dzisiaj, położona na biały surfacer wystarczyła by jedna warstwa tylko po co? Są znacznie lepsze farby.
Co do pędzla, to właściwą techniką jest krycie cienkimi warstwami mocno rozrzedzonej farby. Kiedyś, w czasach Humbroli kładłem pędzlem 5-6 warstw białej rozrzedzonej niemal do konsystencji wody. I to dawało  ładną, jednolitą powierzchnię. Ale Humbrol w porównaniu z Pactrą znacznie lepiej zwilża podłoże.
Aby w końcu odpowiedzieć na pytanie. Ja bym sobie z białą Pactrą dał spokój. Co wybrać pod pędzel? Może Vallejo lub niebieską Hatakę. Nie używałem, więc się nie wypowiem, ale obstawiam, że będą znacznie lepsze.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi pod pędzel bardzo dobrze się sprawdzały olejne.

Ale to były lata 1997–1999, a tutaj krążą legendy, że od tego czasu zmieniono ich właściwości.

Rzeczywiście pamiętam, że w okolicach 2000–2001 malowałem „pasażera” białą pactrą aerografem i miałem bardzo podobne wrażenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, przede wszystkim kolega nie dał podkładu i tutaj jest źródło całego problemu. @kramczak zakup sobie podkład do farb akrylowych (polecam Tamiya lub z marketowych DenBraven), najlepiej w sprayu. Przed nałożeniem podkładu najlepiej odtłuść cały model żeby dobrze się trzymał powierzchni. Zobaczysz jaka jest różnica. Farby akrylowe muszą mieć punkt zaczepienie krótko mówiąc i do tego służy podkład, goły plastik niestety im nie służy. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z modelarstwem to polecam obejrzeć na YouTube poradniki na kanale Agtom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okey, zgodnie z sugestiami kupię farbę innej firmy. Mam jeszcze jedno pytanie, ale powiązane. Drugim kolorem na modelu ma być jasnoszary. Kupiłem pactrę Light gray (A44). Czy z nią sytuacja wygląda tak samo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.05.2020 o 21:23, hampel08 napisał:

Jeszcze raz, bo widzę kolega nie czyta ze zrozumieniem - to nie wina farby, tylko braku podkładu. Bez niego żadną farbą czy to białą, czy czarną nie pokryjesz dobrze modelu.

Twierdzisz, że pokolenia modelarzy nie stosujących podkładu nie były w stanie dobrze malować?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, HKK napisał:

Twierdzisz, że pokolenia modelarzy nie stosujących podkładu nie były w stanie dobrze malować?

Pokolenia modelarzy nie malowały Pactrą i innymi farbami wodorozcieńczalnymi. Prawdziwie olejno-ołowiane humbrole, które wtedy królowały, kładły się na plastik bez problemu. Dla mnie Pactra (wbrew powszechnej opinii) to bardzo fajna farba do pędzla, ale bez podkładu malowanie jest dosyć uciążliwe. Dużo zależy też od plastiku. Teraz kleiłem dla wnuka model Mi-28 jakiejś dziwnej chińskiej firmy. Plastik był tak zatłuszczony, że nic mu nie pomogło, ani mycie, ani podkład, ani stosowanie farb olejnych, czy celulozowych. Na końcu musiałem paski na łopatach malować "od ręki", bo po przyklejeniu i zerwaniu najsłabszej taśmy maskującej jaką posiadam, wszystko zeszło.

PS. Pod białą farbę możesz dać metalizer z drobnym pigmentem. Farba będzie lepiej kryć.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, HKK napisał:

Twierdzisz, że pokolenia modelarzy nie stosujących podkładu nie były w stanie dobrze malować?

Oczywiście, że tak nie twierdzę. Polecam przeczytać dokładniej mój pierwszy post w tym temacie - mowa tam o farbach akrylowych. Tak jak napisał @Marak farby olejne nie potrzebowały podkładu - sam tak malowałem jakieś 15 lat temu. Czy teraz ktoś używa podkładów do nich to kwestia wyboru.

Drugi ważny aspekt to metoda malowania - akryle o wiele łatwiej kładzie się na powierzchnię bez podkładu, za pomocą aero,  ale po zdjęciach @kramczak chyba ślepy by nie zauważył że to pędzel.

P.S. Nie chcę być niemiły ale czytanie ze zrozumieniem w ostatnim czasie to chyba spory problem... Post o problemie z farbą akrylową, a rozpisujemy się o zasadności podkładów do emalii ? ;/

Edytowane przez hampel08
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, hampel08 napisał:

Oczywiście, że tak nie twierdzę.

Ale napisałeś: "to nie wina farby, tylko braku podkładu. Bez niego żadną farbą czy to białą, czy czarną nie pokryjesz dobrze modelu."

10 godzin temu, hampel08 napisał:

P.S. Nie chcę być niemiły ale czytanie ze zrozumieniem w ostatnim czasie to chyba spory problem... Post o problemie z farbą akrylową, a rozpisujemy się o zasadności podkładów do emalii ? ;/

Wybacz, ale nie możesz żądać ode mnie, ani żadnego innego czytelnika forum, żeby w całym wątku budował sobie całościowy obraz czyichś poglądów kojarząc wszystkie wypowiedzi z ich autorami. Napisałeś co napisałeś - żadną farbą nie da się dobrze malować bez podkładu. Śmiem twierdzić, że sporo ludzi w przyszłości wejdzie w ten wątek i weźmie Twą wypowiedź za dobrą monetę i dosłownie. Tak jak ja. WIęc uznałem za stosowne zapytać (choć nieco sarkastycznie przyznaję) co masz dokładnie na myśli.

Zresztą malując czarną (czy inną ciemną) Pactrą bez podkładu też można uzyskać dobre i gładkie pokrycie podłoża. A że podkład niemal zawsze pomaga a niemal nigdy nie przeszkadza to inna kwestia. 

Edit: Naprawdę nie chodzi mi o to, aby rozkręcać g...burzę albo czepiać się słówek. Po prostu uznałem, że ta wypowiedź może kogoś wprowadzić w błąd. A za sarkazm przepraszam, jeśli został źle odebrany. 

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem białego akryla pod pędzel był przezemnie wałkowany (hmm może mały modelarski wałek;) ) no więc był wałkowany dość długo, aż skończyło się na przejścu na aerograf:)

Moje wnioski po latach:

1) Biała Valleo na duże powierzchnie wcale nie przyniosła dużej poprawy:)

2) Farby Mr Hobby serii H nakładają się również ładnie płaskim pędzlem, więc przy odrobinie wprawy można farbę białą rozcieńczoną Mr. Hobby położyć pędzlem i będzie to lepsze niż Pactrą, tudziez Valleo. 

3) Zauważyłem, że ten biały po washach itp. i tak przestaje być białym, więc proponuje eksperyment(nie sprawdzany organoleptycznie), położyć szarą pactre 36270, a na nią białą pactre, ta szara bardzo ładnie kryje (po ok 3 warstwie jest ok - sprawdzone w praktyce), moze wtedy ta biala ladnie siadzie, a nawet jak beda jakies przeswity bialej to mozna powiedziec, ze to jest zabrudzenie powierzchni:)

4) na upartego pod pedzele mozna użyc rowniez podkladow  - z tym ze z pedzlem bedzie troche zabawy - plaski pedzel + rozcienczony podklad Gunze (szary lub bialy), i tak polozony musi byc dobrze przeszlifowany, bo beda nierownosci od pedzla (nie sprawdzone na calym modelu, tylko na jego czesci)

5) W moim przypadku (brak dobrego miejsca warsztatowego, modele 1:72 ) podklady w spray-u sa dobre tylko na krotka mete - malo wydajne i malo wygodne.

6) Trzeba pogodzic sie z faktem, ze pierwsza warstawa nigdy nie bedzie miala dobrego pokrycia, szczegolnie malujac pedzlem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, pepociufakers napisał:

4) na upartego pod pedzele mozna użyc rowniez podkladow  - z tym ze z pedzlem bedzie troche zabawy - plaski pedzel + rozcienczony podklad Gunze (szary lub bialy), i tak polozony musi byc dobrze przeszlifowany, bo beda nierownosci od pedzla (nie sprawdzone na calym modelu, tylko na jego czesci)

kiedyś próbowałem kłaść podkład z pędzla i wyglądało to tak jak na zdjęciu z białą farbą od kolegi - tzn podkład zachowywał się dokładnie jak farba akrylowa kładziona na goły plastik.

5 godzin temu, pepociufakers napisał:

6) Trzeba pogodzic sie z faktem, ze pierwsza warstawa nigdy nie bedzie miala dobrego pokrycia, szczegolnie malujac pedzlem.

Dokładnie, a co więcej nawet jest wskazane tak malowac aby uzyskac jak najlepsza powierzchnię. Czasami zdarza mi się kłaść kolor bazowy w 4 warstwach tak jak tutaj, 1 zdjęcie po jednej warstwie farby:

DSCF9893 (Medium).jpg

a tutaj już po 4 warstwie:

91582704_3237061376328280_8583751286497738752_o.jpg?_nc_cat=105&_nc_sid=dbeb18&_nc_ohc=p-ZKOj1kEMAAX_DPuKj&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&_nc_tp=6&oh=11b09ed50c5e5de0a61337d9ebf5400e&oe=5EB06305

Jak zaczynasz swoją przygode to może warto zastanowić się nad farbami olejnymi - nimi też się da super malować:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z niektórymi kolegami - Pactra to nie farba, to produkt farbopodobny. Kiedy zaczynałem przygodę z modelarstwem to miałem z nią ten sam problem. Nie pomogło odtłuszczenie i nałożenie podkładu. Na szczęście, zmiana na emalie Humbrol/Revell oraz farby Vallejo pomogła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedlugo Pactra zniknie ze sklepow, wiec problem z glowy:)

https://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/235072469-pactra-aztek-and-model-master-the-end/

ps. i tylko bedziemy wspominac, jaka to dobra farba byla, bo nie smiedziala i mozna bylo wodka rozcienczac, a ze czasami slabo kryla to juz inna bajka:)

pps. ja juz jej nauczylem sie uzywac, takze juz widze w niej farbe:)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie pomagało delikatne zmatowienie wodnym papierem nawet na sucho - potem odkryłem podkład ale też przecieram papierkiem.

Zauważyłem że niektóre modele mają tak gładkie powierzchnie że nawet się zastanawiałem czy nie psiknąć powierzchni jakimś szybkoschnącym nitro typu tri albo aceton żeby troszku wżarło w powierzchnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psikanie modelu tak agresywnymi rozpuszczalnikami jak nitro, tri czy aceton to nienajlepszy pomysł. Można na robić wiele szkód albo utracić model.
Kiedyś Pactrą można było ,malować gołą żywicę i wszystko ładnie się trzymało. A dziś Pactra kula się po modelu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja, wracam do Was żeby pokazać efekty walki z tą nieszczęsną białą pactrą.

 

Generalnie póki co pomalowałem tylko fragment (to co na zdjęciach) bo już nie mam nerwów malować dziś dalej.

Tak jak koledzy pisali wyżej- to głównie kwestia podkładu, zdecydowanie odradzam na goły plastik. Ja z braku takiego położyłem 2 warstwy lakieru matowego z pactry (rozcieńczony 3:1 z wodą) a następnie 3 warstwy koloru light grey (takie samo rozcieńczenie).Na to z kolei położyłem białą pactrę (też 3:1), jednak dopiero po 6 warstwie uzyskałem jako takie krycie. Czyli w sumie 11 warstw- strasznie dużo.

Jeśli mógłbym od siebie coś doradzić, to tak:

-nie kupujcie białej pactry, ta farba to jakaś kpina

Jak jednak kupicie i jesteście równie skąpi co ja i szkoda wam 20 zł albo nie chcecie czekać na przesyłkę:

-pomalujcie plastik jakimś lakierem bezbarwnym

-nie kładźcie na zbyt ciemny kolor, bo krycie tej farby wg mnie jest słabe

-rozcieńczenie 1:3-1:4, bo jest strasznie gęsta

-miękki pędzelek, po zbyt twardym zostają smugi. nawet przy takim rozcieńczeniu.

 

Nie wiem, być może to ja jestem jakiś nieudolny, ale malowałem wcześniej innymi akrylówkami z pactry i było spoko. Nawet ten light grey matt, którym pomalowałem cały samolot jest ok, po 3 warstwach uzyskałem prawie całkowite krycie.

Czy jestem zadowolony z efektu? Totalnie nie, wg. mnie wygląda to tragicznie, a jak pomyślę że mam pomalować jeszcze całą dolną część kadłuba to mam ochotę rzucić tym modelem przez okno xd

4.jpg

5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kramczak napisał:

a jak pomyślę że mam pomalować jeszcze całą dolną część kadłuba to mam ochotę rzucić tym modelem przez okno xd

 

nie zapomnij go przy tym podpalić!!! :woot:(powracają wspomnienia z dzieciństwa) :wojo:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.