Jump to content

T-72M1 - Tamyia vs. Trumpeter w skali 1:35

Recommended Posts

• Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Hej, dziś doszedł do mnie nowy nabytek w postaci modelu 09546 Trumpetera czyli T-72A z modyfikacji z 1979 roku. Czyli prościej mówiąc, radziecki T-72A to eksportowy T-72M1. Nie będę bawił się w histor

Występuje, tylko wszystkie mają zakryte to brezentem. PS. Tak, w Polsce też są w użytku koła 5 śrubowe

Może zabrzmi głupio ale mam jedno pytanie, chodzi mi o jakoś plastiku użytego w modelu Trumpetera. Czy jest tak samo miękki i elastyczny jak plastik użyty, np w Rosomaku z IBG czy Miniartoych T-55. ?

Posted Images

nie umie ci odpowiedziec ja mam wieze zywiczna z fancuskiej firmy,Blast .... nie porownywalem z oryginalem ale wyglada dobrze

Ja planuję dwa modele i czuję, że i Tamiyę i Trumpetera trzeba będzie "wyciagać"...

na razie czekam na Trumpetera i zbieram dodatki. Mam już zestaw CMK, lufę RB i blaszkę Voyagera, czekam na wieżę SBS, blaszkę do błotników i lufę.

Tylko co zrobić z tych modeli - jeden na pewno polski a drugi - może PT-91, może malezyjski ?

39 minut temu, martinello napisał:

Tylko co zrobić z tych modeli - jeden na pewno polski a drugi - może PT-91, może malezyjski ?

Ja bym zrobił jednego przed, a drugiego po ostatniej modernizacji tj. Z dodatkowym koszem na wieży i paroma innymi dodatkowymi szpejami. Oczywiście obydwa w różnych malowaniach. 

Godzinę temu, martinello napisał:

Ten garb w trumpeterze jest za długi. Na zdjęciu dochodzi tylko do spawu, a w modelu sięga dalej...

Kabel biegnący po wieży też zachodzi za daleko

43 minuty temu, bulik58 napisał:

mandrivecs - jak wyglada ta wieza z SBS

Może to pomoże ? - http://www.karaya.pl/pl/sbs/23/t-72-m1-a-turret-for-tamiya-kit-sbs35012.html?ref=%2Fpl%2Fsbs%2F23%2F3%2F1%2Fitems.html

Zdjęcia da się powiększyć.

15 minut temu, mandrivecs napisał:

Ja bym zrobił jednego przed, a drugiego po ostatniej modernizacji tj. Z dodatkowym koszem na wieży i paroma innymi dodatkowymi szpejami. Oczywiście obydwa w różnych malowaniach. 

I to jest dobra koncepcja. Trzeba zacząć kombinować kalki :)

a czy ta blacha z X , pod kolnierzem wystepuje w polskich 72

martinello -

Gotowego zestawu AEF lub Modelkraka niestety nie mam.... czyli istnieje gotowy zestaw do P-91, dobrze zrozumialem? Nie mam zdolnosci ani dojscia do oryginalu jak Flacha dlatego chetnie bym nabyl taki zestaw,  A pro po Twardego , w kwietniowym nr.Techniki Wojskowej na okladce jest zdjecie Twardego , zaciekawily mnie jego traki przypominaja troche rosyjskie uzwane w T-80,72.

Posted (edited)

Ja widziałem te zestawy tylko na scalemates:

https://www.scalemates.com/kits/aef-designs-kt-102-polish-pt-91-twardy--1006902

https://www.scalemates.com/kits/modelkrak-35-501-pt-91-twardy--941012

Ten drugi to nawet z recenzją -> https://armorama.kitmaker.net/modules.php?op=modload&name=Reviews&file=index&req=showcontent&id=688

Przy okazji - gąsienice do twardego to któreś z poniższych ?

large_atl-159-767x1023.jpg?lm=1583761232   large_atl_141.jpg?lm=1587376240

Edited by martinello

Wysłałem swoich szpiegów do Bumaru po fotki modernizowanego T-72. Dziś prawdziwych szpiegów już niema, cytując klasyków.  Jak wrócą z towarem to coś może bliżej będzie do zrobienia polskiego Abramsa na modelworku.  Nadmieniam, że im się nie śpieszy.   Z pierwszych informacji, które przekazują , to sporo czołgów, które dostają jest tak zużyte, że nie nadają się do remontu. Poza tym Bumar nie ma fachowców od T-72,  jak zakończono produkcje czołgów to ludzie poszli w świat. Szukają ślusarzy, spawaczy,  tokarzy , frezerów....Jak kto chętny to do Gliwic.........

Pozdrawiamy wszystkie trzyliterowe służby!!!!!

W dniu 15.05.2020 o 21:38, martinello napisał:

Przy okazji - gąsienice do twardego to któreś z poniższych ?

large_atl-159-767x1023.jpg?lm=1583761232   large_atl_141.jpg?lm=1587376240

Żadne z wyżej wymienionych. 

Miałem okazje sędziować PT-91 Twardy, made by Flachenty. I znam magiczny sekret, które "dżdżownice" pasują ? 

A że w planach jest WZT-3 i MID to trzeba znać wiedzę tajemną. 

MID  posiada takie same gąsienice, co Twardy w wykonaniu Andrzeja, trzeba sobie sprawić gąsienice typu Diehl do Panzerhaubitze 2000 z Friullmodel. Trzeba tylko zmienić/przerobić wieniec koła napędowego.

• Thanks 1
  • 1 month later...
Posted (edited)

Moim zdaniem Tamiya pomimo swojej "ostrości" detali jest słaba pod względem zgodności z oryginałem. Złożyłem T-72B od Trumpetera prosto z pudła bez wielu przeróbek i wiem co sobą prezentuje. Tamiyi nie składałem, to fakt, ale widzę ogrom uproszczeń i niezgodności. Wieża Tamki jest słaba, teksturę sami wiecie, że łatwo jest nałożyć. Kolejna rzecz to pokrywa silnika i cały tył gdzie mnogość detali Tamka sprowadziła do minimum. Mógłbym tak mnożyć... Model Tamiyi był super w '92 jak porównywaliśmy go z modelami Dragona  (obecnie tłucze je jeszcze Zvezda), jednak od tamtego czasu już trochę wody w Wiśle upłynęło. Trumpek nie jest idealny też jest kilka rzeczy do poprawki. Może nie składa się sam jak Tamka o czym każdy pisze, ale jest najlepiej odwzorowaną wersją T-72A.

Dlatego wg. mnie Trumpek w tej konkurencji wygrywa z Tamką w przedbiegach.

Edited by x_bandit
Posted (edited)

Mamy też już te nowe wypusty Trumpka w modelarni, za chwilę ruszamy z projektem grupowym- śledzić będzie można na profilu facebookowym Valkyrii- facebook.com/grupamodelarskavalkyria . Pierwsze wrażenie z oględzin pozytywne, duży karton wypełniony częściami ( pierwsza zaleta, części bardziej rozczłonkowanie niż w Tamce ). Wieża wygląda ok, ale są widoczne ślady łączenia form więc faktura i tak do poprawy. Osłony jarzma słabe, do zrobienia od nowa, do rozwiązania problem mocowania lufy, oryginalnie plastikowa, lekka lufa jest mocowana w osłonie jarzma z miękkiego plastiku. Ja zamierzam zamocować metalową Abera- o wiele cięższą..  Dużo spawów do poprawki ( szczególnie tył wozu ). Gąski w zestawie ogniwkowe, niby ok, ale nie widać mocowania sworznia... Przyjrzeć trzeba się też dodatkowej płycie pancernej  na przodzie wozu. Zamierzam też dodać blaszki Voyagera (czeka mnie rzeźbienie starych zamknięć skrzynek na błotnikach, ech).

Podsumowując- porównanie modelu Tamki z nowym Trumpkiem mija się z celem, Trumpek wygrywa w przedbiegach. Jedynie w przypadku posiadania wieży SBS, blaszek i ogniwkowych gąsek można bawić się starym modelem, pytanie po co :D

Edited by axel1st
Posted (edited)
36 minut temu, axel1st napisał:

Mamy też już te nowe wypusty Trumpka w modelarni, za chwilę ruszamy z projektem grupowym- śledzić będzie można na profilu facebookowym Valkyrii- facebook.com/grupamodelarskavalkyria . Pierwsze wrażenie z oględzin pozytywne, duży karton wypełniony częściami ( pierwsza zaleta, części bardziej rozczłonkowanie niż w Tamce ). Wieża wygląda ok, ale są widoczne ślady łączenia form więc faktura i tak do poprawy. Osłony jarzma słabe, do zrobienia od nowa, do rozwiązania problem mocowania lufy, oryginalnie plastikowa, lekka lufa jest mocowana w osłonie jarzma z miękkiego plastiku. Ja zamierzam zamocować metalową Abera- o wiele cięższą..  Dużo spawów do poprawki ( szczególnie tył wozu ). Gąski w zestawie ogniwkowe, niby ok, ale nie widać mocowania sworznia... Przyjrzeć trzeba się też dodatkowej płycie pancernej  na przodzie wozu. Zamierzam też dodać blaszki Voyagera (czeka mnie rzeźbienie starych zamknięć skrzynek na błotnikach, ech).

Podsumowując- porównanie modelu Tamki z nowym Trumpkiem mija się z celem, Trumpek wygrywa w przedbiegach. Jedynie w przypadku posiadania wieży SBS, blaszek i ogniwkowych gąsek można bawić się starym modelem, pytanie po co :D

Zgadzam się w 100% z tym co napisałeś. Co do problemów jarzmo, ogniwka, lufa (bo reszta to w sumie standard w każdym modelu :)).

Osłona jarzma- palec od rękawiczki lateksowej plus drucik :) lub tamiya epoxy putty i trochę rzeźby

Ogniwka- igła 1-1,2mm (trzeba dopasować do sworznia), ucięta. Do uwypuklenia sworzni plus skalpel - nie trzeba od razu iść we friule czy masterclub. Efekt jest ok- testowałem na T-80UM-1

Lufę metalową możesz pokleić na cyjanoakryl. Ja waloryzuje zwykle to co mam w pudle.

Ogólnie wszystko do zrobienia w miarę samemu :) Niestety klamry do zasobników trzeba sobie sprawić bo słabo wyglądają w plasticu :)

Powodzenia w budowie! Czy będziesz pokazywał warsztat na forum czy tylko fb? Bo widzę, że bojowo do tematu podchodzisz :) 

Edited by x_bandit