Skocz do zawartości

Czy aerograf po farbie vallejo air można myć tamiyą airbrush cleaner?


slepy

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie. Czy aerograf po farbie vallejo air można myć tamiyą airbrush cleaner? Wiem że nie można vallejo rozcieńczać przy pomocy np. LT ale czy można myć tamiyą airbrush cleaner(ten z różową nakrętką)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, PiotrL napisał:

Można . Godzinę temu to robiłem :)  Można też wodą / kiepsko/Cleanuxem czy Cleanerem Vallejo

No to zazdroszczę koledze, że się udało... U mnie nic nie „pierze” aerka tylko ich własny (od Vallejo) rozcieńczalnik... Zawsze najpierw tym daję, ze dwa razy. Następnie Mr.Tool Cleaner i dopiero wtedy daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli malujesz jakimikolwiek farbami akrylowymi to na szybko zaraz po skończeniu sama woda spokojnie załatwia sprawę. Gorzej, jak masz w farbie "kluchy" które przytkają kanał iglicy wtedy woda może nie dać rady. Wszystko zależy od tego "kiedy" będziesz czyścił aerograf. Jak zostawisz na kilka minut albo więcej to czym byś nie czyścił to będzie problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda nie jest dobrym medium do mycia po farbach akrylowych. Żywica akrylowa miesza się z wodą (o ile nie zastygła) ale nie rozpuszcza. To zresztą może każdy zaobserwować np. myjąc pędzel czy wałek po farbie emulsyjnej, która jest właśnie farbą akrylową wymieszaną (emulsja) z wodą. Trąc, mieszając i rozcieńczając taką farbę wodą, rozrzedzamy ją i spłukujemy, ale nie rozpuszczamy. I zawsze zostanie jakiś osad, lub zaschnięte drobiny któych woda nie ruszy. Agresywne rozpuszczalniki typu aceton czy octan butylu (składniki tool cleanera) dobrze sobie radzą z żywicą akrylową, ale już niekoniecznie z dodatkami znajdującymi się w farbach typu valllejo. Najlepiej działają rozpuszczalniki typu Wamod do akryli. One zawierają zdaje się ciężkie alkohole i ketony typu butanon. Rozpuszczają żywice akrylowe ale nie gryzą się z wodą i innymi składnikami  "wodnych" farb typu vallejo czy AK. Tak samo dobrze zadziałają na akryle alkoholowe typu Tamiya czy AK RC oraz na akryle rozpuszczalnikowe jak Gunze i MRP.

Tak w ogóle, to żywice alkrylowe rozpuszczają się dobrze w całej gamie przeróżnych związków chemicznych. Stąd m in. taka różnorodność farb akrylowych i rozcieńczalników do nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla ciekawych, to Revell Aqua Color Clean który ma właściwości analogiczne do zmywacza Wamod-u (i bardzo podobny zapach) to niemal czysty metoksydipropanol. Co ciekawe, rozcieńczalnik Hataka śmierdzi bardzo podobnie. Obstawiam, że ten sam związek chemiczny jest podstawą wszystkich tych produktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Thalgonis napisał:

No to zazdroszczę koledze, że się udało... U mnie nic nie „pierze” aerka tylko ich własny (od Vallejo) rozcieńczalnik... Zawsze najpierw tym daję, ze dwa razy. Następnie Mr.Tool Cleaner i dopiero wtedy daje radę.

Zaraz po malowaniu leję do zbiornika wodę z kranu, wypłukuję to co było, jak jest czysta to przepsikuję / system jest przeczulony i nie akceptuje  kreślenia przemieszczenia powietrza przez dyszę...:) /cały zbiornik z i bez igły, potem do mycia - szczerze - co wejdzie w rękę pierwsze - Tamiya, Vallejo, Cleanux, chyba tez jeszcze został Lifecolor. Tylko po Gunze i Tamiya używam albo thinnera albo cleaner tamiya. Igła tłuszczona czołem - i działa - z tym że purystą czystości absolutnej nie jestem - ale na oko jest czysto

Pozdrawiam

Piotr

Edytowane przez PiotrL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Solo napisał:

Ponoć nie ma farby której by nie ruszyło nitro. :)

"Nitro" to zwykle aceton + toluen. Nie ma zresztą nic wspólnego z nitrocelulozą. Nazwa wzięła się stąd, że tego typu rozcieńczalniki były etykietowane "do farb nitrocelulozowych" i stąd potocznie zwano je nitro. No i nie wszystkie farby rozpuści. Np olejne Abtailunga się z acetonem gryzą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.