Jump to content
HKK

Braki modeli, wzrost cen

Recommended Posts

1 minutę temu, WujekAlice napisał:

Poza tym  jest jeszcze możliwa jest taka opcja - będziesz miał do wyboru - kupić wypraski, albo sam program i sobie model na podstawie firmowego programu wydrukować. Kalkomanie doślemy panu pocztą. Czego nie?

Naprawdę chcesz znowu prowadzić tę dyskusję?
No to rodzi ona kilka pytań.
Po pierwsze, żeby była podaż, czyli projekty wyprasek modeli, albo dodatków (kosztowne projekty, bo o ile taką bombę czy rakietę to sobie może zaprojektować w sumie każdy kto zna oprogramowanie 3D, ma sporo czasu i ma dostęp do planów, to już opracowanie nowego modelu np. samolotu, podział technologiczny itp. to są już wymagane konkretne inwestycje i roboczogodziny) to musi być na to rynek. Czyli stosunkowo liczna grupa modelarzy którzy posiadają dostęp do tanich drukarek 3D, które potrafią drukować z jakością znacznie lepszą niż dzisiejsze tanie drukarki 3D.
No to teraz kolejne pytanie: skąd te drukarki? O ile drukarki drukujące z wysoką jakością zdaje się są już na rynku od kilku lat, to jednak nie są one tanie, a wręcz bardzo drogie, czyli takie które nie będą masowo kupowane przez modelarzy do domu. I drugie pytanie: dlaczego producenci drukarek mieliby wykładać duże pieniądze aby opracować tani produkt drukujący ze znacznie wyższą jakością niż to co jest teraz? Kto to kupi? Ta garstka modelarzy? Przecież my nie jesteśmy targetem, jesteśmy niszą. Moglibyśmy naturalnie skorzystać gdyby była inna grupa docelowa, dla której takie tanie drukarki by opracowano, ale czy ona istnieje? Chyba nie.

I tutaj problem się zapętla, nie ma drukarek bo nie ma na nie popytu i nie ma projektów, bo ich nikt nie kupi, bo nie ma na czym drukować. Wyjątki naturalnie były i będą bo już teraz są strony z darmowymi projektami 3D, ale to nie jest raczej to o co Ci chodziło, jak sądzę.
Do tego jeszcze dochodzi temat piractwa: trudno mi przypuszczać żeby taka Tamiya porzuciła produkcję plastikowych modeli tylko po to, żeby sprzedawać ich projekty 3D. I nie, zabezpieczenia antypirackie jeszcze nigdy niczego nie dały, bo każde zabezpieczenie czy to dotyczące muzyki, gier czy filmów niemal od razu było łamane przez piratów. Rozwiązaniem było tworzenie wszelkiej maści "klientów" na których można było np. odpalić grę (mówię o czymś takim jak Steam czy Origin), a poza którymi gry nie można było używać. Z muzyką jest nieco inaczej, z filmami też (Spotify czy Netflix), ale tutaj jest zupełnie inny model biznesowy. No i tutaj jest już masówka, więc nawet jak 50% spiraci, to drugie 50% które kupi sprawi że biznes się opłaca. Ale mówimy o setkach milionów klientów, a nie tysiącach jak w przypadku modelarstwa. Więc po prostu nie wierzę że ktokolwiek zainwestuje konkretne pieniądze w duży projekt modelu w 3D na sprzedaż, żeby sprzedać go śladowych ilościach, bo reszta spiraci. Po co kopać się z koniem skoro jest już biznes znany i bezepieczny, czyli plastik, po co wpływać na te nieznane wody i tak bardzo ryzykować. Szczególnie że rynku na to nie ma i moim zdaniem na serio raczej nie będzie. Dlaczego tacy producenci projektów 3D w ogóle mieliby się pojawić na rynku, nie mówiąc już że mieliby wyprzeć tradycyjnych producentów plastikowych. 
Tak to widzę i sądzę że druk 3D owszem, będzie, będzie niszą w niszy jaką jest modelarstwo i nie sądzę żeby się to rozwinęło na pełną skalę komercyjnie.

17 minut temu, WujekAlice napisał:

I jeszcze na koniec jedna rzecz - pamiętacie grę, która miał wprowadzić na rynek Airfix, a która miała polegać na wirtualnym "klejeniu" modeli?  A jeśli byly to przymiarki do  platformy modelarskiej, która by współpracowala z drukarką 3D?

Serio mylisz że ktoś sięgnie po grę żeby w niej zmontować model, zamiast sobie postrzelać do zombie w ciekawszej grze? Sądzę że wątpię.

3 minuty temu, HKK napisał:

Zlecę do firmy która będzie się w tym specjalizować. Wyślę projekt, albo wybiorę z katalogu a oni mi odeślą gotowy model wydrukowany na takiej maszynie, na jaką nigdy nie będzie mnie stać. Tak to sobie wyobrażam.

Czyli kupisz gotowe wypraski.:) No to może lepiej je sprzedawać bez pośredników...

38 minut temu, Solo napisał:

Na szczęście sytuacja się trochę uspokoiła, dolar nawet nieco staniał,

Że co? 4,2270 to jest staniał? Generalnie dolar jest w trendzie bocznym, lekko zwyżkowym. Wyskoczył 2 m-ce temu najpierw na 4,30 i szybko spadł do 4,10 jak to ma miejsce przy spekulacjach. Następnie wahał się w przedziale 4,10-4,20. Także Solo znowu się nie popisałeś. Albo popisałeś swoim brakiem wiedzy. 

2 minuty temu, Solo napisał:

Czyli kupisz gotowe wypraski.:) No to może lepiej je sprzedawać bez pośredników...

Po co kupować książki, jak samemu można je pisać?

Ok, jeśli potrafisz zrobić sam taki projekt to naturalnie ma sens. Tylko że takich którzy potrafią to jest promil, a reszta kupi gotowe.

4 minuty temu, Spotter napisał:

Że co? 4,2270 to jest staniał? Generalnie dolar jest w trendzie bocznym, lekko zwyżkowym. Wyskoczył 2 m-ce temu najpierw na 4,30 i szybko spadł do 4,10 jak to ma miejsce przy spekulacjach. Następnie wahał się w przedziale 4,10-4,20. Także Solo znowu się nie popisałeś. Albo popisałeś swoim brakiem wiedzy.

Gdybyś choć przez chwilę porzucił tę męczącą manierę czepiactwa tylko dla czepiactwa, zaczął myśleć i czytać, to może by dotarło że mówimy o ostatnich dwóch miesiącach, gdzie kurs dolara był nieco wyższy, w połowie marca wynosił ok. 4,27 zł. Od tego czasu lekko staniał choć jest dalej znacznie wyższy niż przed tąpnięciem. A znowu wczoraj był wyższy, dziś staniał.
Chcesz się czepiać słówek, tylko żeby się odgryźć za to że się ośmieszyłeś dzisiaj? Be my guest, ale mnie do tego nie wciągaj.
No ale ja kursy biorę z Money.pl, oni są własnością WP, więc pewnie nie tylko nie wiedzą czym jest inflacja, ale i kursy z sufitu biorą.

9 minut temu, Spotter napisał:

Także Solo

Tak że Solo. Nie kalecz ojczystego języka, po raz kolejny zresztą.
Nobel z literatury ci nie grozi, podobnie jak z ekonomii. :)

Nie mam zamiaru jakoś specjalnie kruszyć kopii o to czy druk 3d zrewolucjonizuje modelarstwo czy nie - czas pokaże. 

Na elektrodzie chłopaki domowymi sposobami cuda odstawiają - drukarki, frezarki i inne rzeczy - pasja nie zna ograniczeń.

Postępu technicznego się nie zatrzyma, gdzie jest pomysł jest i kasa, jak się da zarobić to jest coraz więcej chętnych...

Solo wiem że masz wysokie wymagania co jakości modeli czy  zestawów ale na ciebie przypada 100 amatorów których zadowoli model może nie hiper dokładny, ale taki se byle mniej więcej kształt utrzymał i mają w nosie linie podziału, szlifowanie bo nierówno - i wiesz co? to jest fajne bo popycha do przodu tę zabawę, jak wszyscy będą mieć ferrari to już nie będzie ferrari.

5 minut temu, Solo napisał:

Naprawdę chcesz znowu prowadzić tę dyskusję?

No! Zdecydowanie, bo zastanawianie się jakie może być modelarstwo w przyszłości jest o wiele bardziej ciekawe, niż wzdychanie - drogo i nie ma.

Opcji antypirackich można wymyślić sporo - to nie to samo co muzyka i gry, tutaj nie musisz mieć stałego dostępu, tylko np. czasowy, "znaki wodne" na kopiach, czyli kopie imienne - jeśli ja jestem w stanie coś takiego wymyślić ad hoc, to spokojna rozczochrana - fachowcy to lepiej opracują. co do przyszlosci druku 3D to zwykle tak jest z nowymi technologiami, ze wraz z upowszechnieniem spada ich koszt - znowu wrócę to do płyt CD - w połowie lat dziewięćdziesiątych płyta CDR kosztowała ok. 40 złotych - mój  kolega chciał sobie zrobić składaka The Animals i tyle za niego zapłacił. 5 lat później kosztowały od 3 do 7 złotych, teraz 60 groszy do 1 zloty.  A co sytuacji kiedy firma sprzedaje Ci sam projekt - im się to tez może opłacać - sam projekt to kilka- kilkanaście tysięcy złotych - wypraski - 10 razy tyle. plus granulat, plus pudełko, transport, magazynowanie. A taka Tamiya samych projektów to mają po kokardkę i jeszcze trochę - wystarczy scyfryzować to, co  mają w katalogu. Kalki tylko trzeba wysłać klientowi, bo instrukcję można dosłać w pdfie

21 minut temu, Solo napisał:

Serio mylisz że ktoś sięgnie po grę żeby w niej zmontować model, zamiast sobie postrzelać do zombie w ciekawszej grze? Sądzę że wątpię.

Nieee, to jako przymiarka do ewentualnej platformy. Poza tym nie lubię strzelać do zombie. tak łażą, machają głupio kończynami i robią "arrgh". Preferuję strzelanie do ludzi.

2 minuty temu, myszaty napisał:

Solo wiem że masz wysokie wymagania co jakości modeli czy  zestawów ale na ciebie przypada 100 amatorów których zadowoli model może nie hiper dokładny

Punkt dla Ciebie, ale czy na takich amatorach da się oprzeć jakiś biznes? Niby w tej chwili jest i Tamiya i MasterCraft na rynku, prawda? Wszystko jest więc możliwe, ale dalej zostają pytania które zadałem. Ja osobiście bardzo wątpię w taką przyszłość, gdzie wypraski będą głównie sprzedawane w postaci projektów 3D.

4 minuty temu, myszaty napisał:

Na elektrodzie chłopaki domowymi sposobami cuda odstawiają - drukarki, frezarki i inne rzeczy - pasja nie zna ograniczeń.

Ale pasja to za mało. Bo po pierwsze, w takim przypadku trzeba mieć wiedzę i umiejętności, po drugie trzeba mieć czas, trzeba mieć miejsce w domu żeby sprzęt postawić. Sporo jest "przeciw" w tym przypadku.

5 minut temu, myszaty napisał:

Postępu technicznego się nie zatrzyma, gdzie jest pomysł jest i kasa, jak się da zarobić to jest coraz więcej chętnych...

To prawda, ale na razie ten postęp to coraz ładniejsze wypraski, coraz lepiej zdetalowane, zestawy coraz bardziej multimedialne, obfitość chemii, dodatków i narzędzi. Ale chyba nikt nie idzie w kierunku szukania nowych technologii produkcji i przede wszystkim dystrybucji.

5 minut temu, WujekAlice napisał:

No! Zdecydowanie, bo zastanawianie się jakie może być modelarstwo w przyszłości jest o wiele bardziej ciekawe, niż wzdychanie - drogo i nie ma.

No bo jest drogo i nie ma. :D

5 minut temu, WujekAlice napisał:

A co sytuacji kiedy firma sprzedaje Ci sam projekt - im się to tez może opłacać - sam projekt to kilka- kilkanaście tysięcy złotych - wypraski - 10 razy tyle. plus granulat, plus pudełko, transport, magazynowanie. A taka Tamiya samych projektów to mają po kokardkę i jeszcze trochę - wystarczy scyfryzować to, co  mają w katalogu. Kalki tylko trzeba wysłać klientowi, bo instrukcję można dosłać w pdfie

Ale po co mają to robić ryzykując że im to ludzie spiracą i sprzedadzą niewiele, skoro mogą dalej produkować plastiki które im ludzie będą kupować?

6 minut temu, WujekAlice napisał:

jeśli ja jestem w stanie coś takiego wymyślić ad hoc, to spokojna rozczochrana - fachowcy to lepiej opracują

To podaj mi przykład zabezpieczeń masowo sprzedawanych produktów cyfrowych, które nie zostały złamane. Ja w ogóle nie wiem czy takie przypadki by się znalazły, a jeśli nawet, to raczej był to jakieś chwalebne wyjątki.

7 minut temu, WujekAlice napisał:

Preferuję strzelanie do ludzi.

Ja do Żniwiarzy. :)

Black Ops w jedną sobotę z wypiekami na uszach przeszedłem...

Co do zabezpieczeń - fachowcem nie jestem, ale myślę, że byłyby sposoby, żeby bardzo utrudnić taka działalność. Zapytam kolegi. poza tym można zadzialać tak, żeby się skorka za wyprawkę nie opłacała. po prostu niski koszt jednorazowej licencji na drukowanie modelu - stare Haśki chodzą po 30-40 zyli  - sprzedajmy taka licencję po 6-8 zlotych od sztuki, plus zlotówka za kalki. Właściwie sam zysk dla firmy, bo właściwie nic fizycznie klientowi nie dostarcza. Tylko bierze pieniądz i to za to, co się juz lata temu zamortyzowało. teraz to każde większe zakupy to finansowy ból odwłoka, a tak zamawiasz sobie z 5-6 modeli w cenie jednego, odpadaja koszta transportu, jako stary (stażem) modelarz materiał do drukarki kupiłeś hurtem z  do spółki kolegą jakieś dwa kwintale  w hurcie, żeby taniej, worki stoją w piwnicy, masz nocną taryfę i drukujesz w nocy, żeby na opłatach za prąd zaoszczędzić - co do samych kalkomanii - to coraz mniej robimy pudełkowych wersji,  zwykle coraz częściej wolimy sobie dokupić jakiś atrakcyjny zestaw osobno.

• Like 1

Teraz, WujekAlice napisał:

sprzedajmy taka licencję po 6-8 zlotych od sztuki, plus zlotówka za kalki.

To ile by tego musiało się sprzedać żeby na tym zarobić? Kaman, to nie jest dobry biznesplan jak dla mnie.

1 minutę temu, WujekAlice napisał:

Właściwie sam zysk dla firmy, bo właściwie nic fizycznie klientowi nie dostarcza.

Ale projekt, projekt kosztuje dużo. To tak jak z filmami, kupujesz je w iTunes i Apple "nie ponosi" kosztów bo fizycznie go nie dostarcza. Ale ponosi masę innych kosztów.
Ty do tego podchodzisz bardzo optymistycznie, że wszystko się dobrze ułoży dla sprzedawcy i kupującego. A w życiu z reguły jest odwrotnie...

Mam jeszcze pytanie do znających się: jak wygląda kwestia obróbki takich części z druku 3D? Jak się je szlifuje, klei, szpachluje, trasuje? Podobnie jak polistyren?

Posted (edited)

No Solo ale pasja prowadzi do tego że się nabywa wiedzę i umiejętności czyż nie?

Czasami od czapy i do wykorzystaniacw wąskim zakresie ale jednak.

Gdyby nie modelarska  pasja wielu ludzi to byś nie miał dodatków, waloryzacji - to musiał być pasjonat by wykombinować blaszki foto...do modeli

Ja to znam z produkcji płytek pcb  i w życiu bym jeszcze rok temu nie pomyślał że to tak się tworzy elementy modeli!!!

Ja mam doświadczenia ze swojego podwórka - elektryk/automatyk - 30 lat wystarczyło by cały mój świat wywrócił się na maxa - między latami 90 a teraz to jest przepaść...

Duże firmy rozwijają swoje portfolio, polepsza się jakość - ale nadal też klepią wzory co mają 30- 40 lat i one dalej się sprzedają.

Ztego co wiem można drukować nawet z  filamentu polistyrenowego - tylko styreny to cholerstwo rakotwórcze i trzeba mieć dobrą wentylację.

A reszta tworzyw też specjalnie upierdliwa nie jest.

Edited by myszaty
dopisek

Najdroższe są formy.  Projekt to ok. 15-20% ceny całego pomysłu od idei do pudełka. Poza tym scyfryzować stare projekty to nawet średnio zdolny szympans potrafi, zeby tylko trochę programować umiał.

5 minut temu, Solo napisał:

To ile by tego musiało się sprzedać żeby na tym zarobić? Kaman, to nie jest dobry biznesplan jak dla mnie.

Dokładnie tyle, ile sprzedaje wersji fizycznej. poza tym taki instynkt kupujacego - tanio, to wezmę więcej.

2 minuty temu, myszaty napisał:

No Solo ale pasja prowadzi do tego że się nabywa wiedzę i umiejętności czyż nie?

Niekoniecznie. Mogę mówić że jestem pasjonatem modelarstwa, ale sam skraczować nie umiem, a o projektowaniu 3D już nie wspomnę.
Po prostu w pewnym momencie mi się nie chce, skoro mogę kupić gotowe.

3 minuty temu, Solo napisał:

Mam jeszcze pytanie do znających się: jak wygląda kwestia obróbki takich części z druku 3D? Jak się je szlifuje, klei, szpachluje, trasuje? Podobnie jak polistyren?

Obecny druk 3D to jest średni... porowate, nierówne, sama obróbka to w zależności od materiału który używasz, a są różne, ponoć coraz lepsze. Na temat obróbki to kolega CINEQ by się pewnie bardziej szczegółowo wypowiedział, ale ponoć dość podobnie jest z tym jak z żywicą.Kumpel mówił, ze takie części prostu z drukarki warto wrzucić do czegoś w rodzaju "kąpieli" z bardzo drobnego śrutu, albo kamyczków, żeby się co większe chropowatości "starciły"

No to ja niekoniecznie bym chciał obrabiać cały model wykonany z czegoś podobnego do żywicy. Dla mnie minusy przesłaniają plusy.

To bardzo ogólnie tak wygląda - tam jest dużo zmiennych jeśli chodzi o jakość - no i cały czas jest niewiadomą jest klient i jego osobiste preferencje...

Ja bym irydę  czy bielika nawet z vacu przytulił....

59 minut temu, Solo napisał:

Gdybyś choć przez chwilę porzucił tę męczącą manierę czepiactwa tylko dla czepiactwa, zaczął myśleć i czytać,

Hmmm, i kto tu teraz jest niekulturalny?

Ty czytać ze zrozumieniem nie potrafisz, więc w sumie czego ja się po tobie spodziewam? Hehm, szkoda słów na ciebie mi już. Tobie się nic nie da wytłumaczyć. Mam czasami wrażenie jakbym rozmawiał z moją 5 letnią córką - ten sam poziom, to samo przekonanie o swojej mądrości i nieomylności.

Pomijając ciebie, to ta dyskusja jest trochę bez sensu. Modelarstwo ma się całkiem nieźle i żadna pandemia temu nie zaszkodziła. Przez wiele lat jeszcze będziemy kupować tradycyjne modele. Może zmieni się skład chemiczny plastiku i będzie bardzie eko, może zmienią się technologie produkcji i jakość wyprasek, ale moim zdaniem nadal będzie ładne (lub niekoniecznie) pudełko z wypraskami w środku  

2 minuty temu, Spotter napisał:

Hmmm, i kto tu teraz jest niekulturalny?

13811975cc066dbf175a816ab320a997194.gif

6 minut temu, Solo napisał:

13811975cc066dbf175a816ab320a997194.gif

O to to to, to idealnie obrazuje ciebie😂 No lepiej siebie opisać nie mogłeś. 

No to pasja i do dzieła, zaprojektuj, wydrukuj w 3D i masz. W czym problem?

@jawkersczemu tu gównoburza się rozpętała?