Skocz do zawartości

Tworzenie kopii elementów 1/2 - Tutorial


Peter_D

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Solo napisał:

Czemu nie, ale podawaj dokładnie jakich preparatów używasz, bo to w tym jest w zasadzie najbardziej istotne.

w 20 sekund na allegro

https://allegro.pl/kategoria/modelarstwo-1061?string=SILIKON FORMIERSKI&order=d&bmatch=baseline-product-nbn-eyesa2-engag-dict43-col-1-1-0513

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silikonów jest milion różnych na samym allegro do kupienia w różnej pojemności pojemnikach. Istotne co najwyżej są katalizatory czy ktos chce czekać "ruski rok" na "związanie" formy czy zależy mu na czasie i chce "'zamknąć temat" w np 10-30 minut. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym poprosił ze sprawdzonymi nazwami produktów.

O ile silikon ciężko kupić niedobry (trzeba pilnować aby miał jak najmniejszy skurcz), to z żywicą jest już gorzej - więc w II odcinku podaj proszę czego używasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Solo napisał:

To po co poradnik skoro temat trzeba "zgłębiać po swojemu".

:super::super::super:

46 minut temu, Zamir napisał:

w 20 sekund na allegro

Co tym wpisem udowodniłeś?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Grzes napisał:

Co tym wpisem udowodniłeś?

@Zamir udowodnił swoją wiedzę na temat tego, że trzeba szukać silikonu formierskiego jak i to, że nie ma żadnego znaczenia czy użyjemy silikonu MM922, MM928, MM940 z niebieskim czy czerwonym katalizatorem. Bo przecież różnicy nie ma, prawda? :mrgreen:

Edytowane przez Ananasik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując: byłoby szybciej i łatwiej, gdyby takie informacje były od razu w "poradniku", bez dociekania, dopytywania, szukania po Allegro i "zgłębiania tematu na własną rękę". No ale to raczej za bardzo poradnikiem nie jest, przynajmniej dla mnie. W ogóle argument że ktoś nie chce robić kryptoreklamy jest dla mnie kuriozalny na forum które służy w dużej mierze do udzielania porad i szukania konkretnych informacji.
Równie dobrze można robić warsztaty bez podawania jaki model się robi i jakiego producenta, żeby mu kryptoreklamy aby przypadkiem nie robić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, martinello napisał:

O ile silikon ciężko kupić niedobry (trzeba pilnować aby miał jak najmniejszy skurcz), to z żywicą jest już gorzej - więc w II odcinku podaj proszę czego używasz.

Jak ktoś jest w temacie zielony - jak ja - to właśnie takich informacji szuka w poradniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ananasik Kiedyś lałem silikon w połączeniu z niebieskim utwardzaczem. Dla mnie różnicy nie było.

@Solo nie masz racji niestety. Celem poradnika było pokazanie jak lać silikon, jak zrobić formy bez używania komory próżniowej w prosty sposób. Dla osób doświadczonych i zaawansowanych taki poradnik rzeczywiście jest jeszcze mniej wart co dla Ciebie jak robić washa.

Nie podałem nazw również z dwóch innych powodów. Po pierwsze materiał tez został puszczony na zachodnie fora, a takiemu zagraniczniakowi na nic są potrzebne nazwy bo on ma swoje odpowiedniki. Dwa, że ja nie jestem pewien, czy ten silikon to najlepsze co można dostać na rynku, a pewnie nie jest. Zaraz ktoś by wywalił tekstem, że po co robisz taki poradnik skoro używasz badziewnych materiałów. Taki artykuł jest nic nie wart itd.

Jest w tekście informacja, że to jest silikon formerski, a nie do uszczelniania rur ? To już jest wskazówka by szukać takiego, a nie innego, np do płytek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Solo napisał:

Równie dobrze można robić warsztaty bez podawania jaki model się robi i jakiego producenta, żeby mu kryptoreklamy aby przypadkiem nie robić.

Już się niestety takie zaczynają pojawiać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
2 minuty temu, Solo napisał:

Ja myślę że z góry na dół, bez czytania poradnika. Trafiłem?

Prawie tak, ale nie. Jak przeczytasz tekst to będziesz wiedział coś więcej ?

Edit. Przy okazji,widzę, że jesteś dobry w ucinaniu wypowiedzi. Doczytaj zdanie lub nawet cały wpis, to nie będziesz wyciągał pochopnych wniosków.

Edytowane przez Peter_D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Peter_D napisał:

Dwa, że ja nie jestem pewien, czy ten silikon to najlepsze co można dostać na rynku, a pewnie nie jest.

A kto Ci każe podawać czy to najlepszy silikon czy nie? Masz podać jaki silikon użyłeś do form które zrobiłeś i pokazałeś, wtedy ludzie sami ocenią czy taki silikon się nadaje czy raczej trzeba szukać czegoś innego.

3 minuty temu, Peter_D napisał:

Dla osób doświadczonych i zaawansowanych taki poradnik rzeczywiście jest jeszcze mniej wart co dla Ciebie jak robić washa.

Nie wyobrażam sobie żeby zrobić poradnik o kładzeniu washa żeby w nim nie napisać co to jest ten wash i z czego się go robi. W ogóle po co taki poradnik? Ci co potrafią to dla nich taki poradnik raczej jest zbędny. Ci którzy nie mają o tym pojęcia, też wiele więcej go nie będą mieć po przeczytaniu, bo nie ma w nim podstawowych informacji.
Bronisz ewidentnego błędu zamiast przyznać że wystarczyło kilka słów i wszystko byłoby jasne: "użyłem silikonu X marki X, ale naturalnie można użyć innego typu Y" - i sprawa byłaby jasna i klarowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, _OldMan_ napisał:

I to jest właśnie kryptoreklama.

A kryptoreklamą się brzydzimy, bo zła ona jest.
To pisałem Ja, ale nicku nie podam, żeby nikt nie pomyślał że się reklamuję, tak po cichu.

Edytowane przez Solo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Solo Nie bronię błędu bo specjalnie nie podawałem nazw. Ja jak zaczynałem kombinować z takimi zabawami to wszedłem na allegro, poszukałem "silikon formerski", pomyślałem ile mniej więcej może mi go zejść i po zabiegu. Nikt mi nie mówił, że musi być taki czy siaki. Możemy ludzi zwalniać z myślenia, ale to oni będa=ą mieli do mnie pretensje, że mimo iż kupili coś co polecałem to im nie wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Peter_D napisał:

Doczytaj zdanie lub nawet cały wpis, to nie będziesz wyciągał pochopnych wniosków.

Jak mam nie wyciągać pochopnych wniosków skoro i tak muszę zgłębiać temat na własną rękę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość potrzebnego silikonu można bardzo łatwo policzyć.
Szerokość * długość * wysokość naczynia. I mamy ile mililitrów.
Jeśli elementy są małe to możemy je pominąć i nie odejmować i objętości.
Przy większych można mniej więcej oszacować ich objętość i odjać od objętości potrzebnego silikonu.

Jeśli mamy wagę - do kupienia na allegro wagi jubilerskie do 500g  są po 110-15zł - wtedy objętość mnożymy przez masę własną silikonu (około 1,25g na 1cm3) i mamy dokładniejszy pogląd na to ile silikonu a ile katalizatora dodać. Producent zawsze podaje 100:5 wagowo albo 100:3. Katalizatory czerwony i niebieski można mieszać ze sobą.
Waga bardzo ułatwia otrzymanie optymalnej mieszanki - ważne ze względu na czerwony katalizator, żeby nie związał silikon za szybko albo niebieskiego żeby nie wiązał tydzień.

IMHO, przydaje się i to bardzo nawet, film w spraju który ułatwia oddzielanie elementów od silikonu - ja używam Ambersil Formula 5.



To tak słowem uzupełnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Peter_D napisał:

Możemy ludzi zwalniać z myślenia, ale to oni będa=ą mieli do mnie pretensje, że mimo iż kupili coś co polecałem to im nie wyszło.

No to teraz też mają pretensje.
W ogóle ten poradnik to tak średnio Ci wyszedł: szybka pękła, silikonu zabrakło w połowie, marek nie podajesz żeby nie robić kryptoreklamy - nie wzbudzasz zaufania jako radzący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • jawkers locked, unlocked i locked this temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.