Jump to content

Jakowlew Jak-3 (Zvezda 1/72)

Recommended Posts

Jak-3 "Podwójne zero" z pułku Normandie-Niemen. Pilot: Cdt. Louis Delfino (16 zwycięstw powietrznych + 5 prawdopodobnych), dowódca pułku od 12 grudnia 1944 do 20 czerwca 1945. Prusy Wschodnie, przełom 1944/45.

Zestaw: Zvezda (1/72). Kalkomanie: Montex.

4913.jpg
4914.jpg
4915.jpg
4916.jpg
4917.jpg
4918.jpg
4919.jpg
4920.jpg
4921.jpg
4922.jpg
4923.jpg
4924.jpg
4925.jpg
4926.jpg
4927.jpg
4928.jpg
4929.jpg
4930.jpg
4931.jpg
4932.jpg
4933.jpg
4934.jpg
4935.jpg
4936.jpg
4937.jpg
4938.jpg
4939.jpg

• Like 5
7 minut temu, myszaty napisał:

super! to jest ten zestaw klik- klak?

Tak, ale ja go posklejałem. W kilku miejscach pościnałem elementy zahaczające o siebie, żeby dało się wielokrotnie przymierzać części, bo inaczej było problem z ich rozłączaniem.

W tym miejscu muszę pochwalić łączenie płata z kadłubem po górnej stronie. Linia łączenia części przebiega "zygzakiem" pomiędzy wytrasowanymi liniami podziału płatowca. Dzięki temu można ją zaszpachlować i oszlifować na gładko, nie czyniąc pożądanym liniom większej krzywdy. W większości modeli takie łączenia przebiegają wzdłuż linii, które potem trzeba ryć na nowo, a trasowanie, zwłaszcza w szpachlówce, nie jest fajne.

Z kolei problematyczne jest łączenie płata z kadłubem od spodu. Kadłub za mocno "obejmuje" od przodu i tyłu zespół płata, więc trzeba nim nieco na siłę manipulować, co dodatkowo utrudnia wyposażenie wnętrza kabiny, zamocowane do płata, a wchodzące jednocześnie na swoje miejsce w kadłubie. Za dużo kolizji między elementami naraz.

A jak wyglądała powierzchnia płata? Pytam, bo we wszystkich egzemplarzach, które widziałem był "schodek, tzn, płat zmieniał swoją grubość na zewnątrz od gniazd podwozia.

Niestety, mój egzemplarz nie był wyjątkiem. Zapadliny wypełniłem glutowatą szpachlówką Gunze Dissolved Putty i dało się to wyrównać.

Szacun, panie. Pięknie wygląda, wręcz perfekcyjnie, na niektórych zdjęciach jakbym widział screeny z War Thunder albo innej wysokiej klasy symulacji. W jakim programie obrabiałeś zdjęcia? Choćby ten efekt rozmazanych łopat śmigieł.

3 minuty temu, GreGG24 napisał:

W jakim programie obrabiałeś zdjęcia? Choćby ten efekt rozmazanych łopat śmigieł.

Zdjęcia obrabiam w Lightroomie (korekty ekspozycji, barw, lekkie wyostrzanie - standard). W Photoshopie tylko usuwam "trzecią rękę", trzymającą model za ogon na zdjęciach w locie. Śmigło kręci się od dmuchnięcia i nie wymaga trików w obróbce zdjęć.

Posted (edited)

Ładny model :super: .Lepiej pomalowany niż Morane.Widać moda na Jaki trwa w najlepsze .Sam jej też uległem bo kończę dwa na raz .Zresztą ten też na mnie czeka w składziku.

Edited by Xmen

Ładny model. Najlepsze ostatnie zdjęcie.?

Co ciekawe ten snap-kit Zwiezdy to najlepszy Jak 3 na rynku. Jest jeszcze stareńki Heller, który jest jeszcze całkiem, całkiem