Skocz do zawartości

Rozpuszczalniki, cleanery, kleje. Nie przepłacaj.


HKK

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Wojtek80 napisał:

Ostatni skończył mi się klej Tamki i zrobiłem sobie swoją mieszankę na bazie Mr Cement S.

Butan-2-on - 40%

Jakby co, to butan-2-on jest tym samym co 2-butanon, a w handlu zwany po prostu butanon lub MEK. Jest tani ale trzeba poszukać, bo w Polsce wielu sprzedawców zawyża ceny. Za litr butanonu często żądają więcej niż w UK. A przy większych ilościach potrafi być nawet gorzej. Np 10l butanonu w UK można kupić w sieci za równowartość 200 PLN. Na polskich stronach są oferty po 700 PLN!
To samo dotyczy innych odczynników, więc warto trochę poszperać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.05.2020 o 18:11, Solo napisał:

No jużbez przesady żeby szukać zamiennika dla kleju Tamki. Ja rozumiem taki tani zamiennik Tool Cleanera żeby nie żałować go do czyszczenia aerka to ma głębszy sens, ale klej... Ileż to butelek się zużywa do budowy modelu? :) 

 

W dniu 31.05.2020 o 18:22, HKK napisał:

Nie chodzi tylko o sam klej, ale o to do czego on jeszcze służy. Tamiya ET jest często bazą dla własnych klejów i szpachli na bazie styrenu. O różnej gęstości, potencji i kolorze. Ja sobie zrobiłem kilka takich. Kupowanie za każdym razem buteleczki ET żeby poeksperymentować to przesada. 

HKK ma rację, kupuję kilka odczynników w cenie jednego kleju i Tool cleanera a zastosowań mam o wiele więcej. Mogę sobie zrobić mniej lub bardziej agresywny, czy wolniej albo szybciej parujący. Sky is the limit.
A poza tym u mnie klej idzie jak woda (no prawie) tylko w tym roku zużyłem już chyba 3 albo 4 buteleczki, więc rachunek ekonomiczny jest prosty. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.05.2020 o 14:47, Solo napisał:

Brakuje Leveling Thinnera Gunze.

Jest MSDS dla Mr Hobby Thinner który wymienia 5-10% zawartość alkoholu diacetonowego. Alkohol diacetonowy to 4-hydroxy-4-methylpentan-2-one. Jest używany jako retarder do farb, ze względu na dużą temperaturę wrzenia (166 st. C) Sądzę więc, że Leveling Thinner różni się zwiększoną ilością alkoholu diacetonowego.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientuje się ktoś, czy jest jakaś różnica w składzie Tamyia Airbrush Cleaner i Wamod Airbrush Tools Cleaner. Zapach jak dla mnie jest ten sam i nie zauważyłem różnicy w użytkowaniu. Za to cena 17/18 zł za Wamod i 32/34 za Tamke, to już jest delikatna różnica 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, chudyhunter napisał:

Orientuje się ktoś, czy jest jakaś różnica w składzie Tamyia Airbrush Cleaner i Wamod Airbrush Tools Cleaner. Zapach jak dla mnie jest ten sam i nie zauważyłem różnicy w użytkowaniu. Za to cena 17/18 zł za Wamod i 32/34 za Tamke, to już jest delikatna różnica 

Jak w użytkowaniu nie ma różnicy (a to powinien być najważniejszy wyznacznik) to myślę że różnica cenowa wynika wyłącznie z dopłaty za "szyld" :szczerbol:

   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, chudyhunter napisał:

Orientuje się ktoś, czy jest jakaś różnica w składzie Tamyia Airbrush Cleaner i Wamod Airbrush Tools Cleaner. Zapach jak dla mnie jest ten sam i nie zauważyłem różnicy w użytkowaniu. Za to cena 17/18 zł za Wamod i 32/34 za Tamke, to już jest delikatna różnica 

Podobnie jak w Levell Thinner Wamoda żadnej praktycznie różnicy porównując z Mr hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wamod od kilku ładnych lat kojarzy mi się jedynie z produktami bardzo niskiej jakości. Niestety jakiś czas temu, jak chciałem kupić cleaner Tamki okazało się że nie mieli w sklepie i jedyną opcją był Wamod. Powoli jestem na wykończeniu wanodowskiego cleanera i doszedłem do wniosku, że nie ma co płacić połowę więcej za Tamke 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, erkamo napisał:

I faktycznie można kleić tym Cleaneren jak klejem Extra Thin?

Cenowo wypada to znacznie na korzyść Cleanera. Może jednak czymś jeszcze się różnią?

Ja kleję. I póki co połączone części jeszcze się nie porozklejały ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wątek mógłby nazywać się Odkrył jeden prosty trik! Producenci chemii do modeli go NIENAWIDZĄ [ZOBACZ]

Piękne dzięki za ten wpis i wątek, na pewno się przydadzą. Brakuje mi tylko jednego kryterium - matowienia przezroczystego poliystyrenu :D Czyżby spirytus mógł się okazać panaceum dla samolociarzy?

W dniu 31.05.2020 o 15:27, HKK napisał:
  • Alkohol etylowy. Podobny we właściwościach do IPA ale smaczniejszy :). Za to relatywnie drogi.

A tu się nie zgodzę, jak ktoś lubi mocno chmielowe smaki to IPA lepsza, ale już zupełnie droga :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.06.2020 o 12:51, HKK napisał:

Jest MSDS dla Mr Hobby Thinner który wymienia 5-10% zawartość alkoholu diacetonowego. Alkohol diacetonowy to 4-hydroxy-4-methylpentan-2-one. Jest używany jako retarder do farb, ze względu na dużą temperaturę wrzenia (166 st. C) Sądzę więc, że Leveling Thinner różni się zwiększoną ilością alkoholu diacetonowego.

Może warto byloby aktualizować pierwszy post, o produkty który wyplynęły w trakcie dyskusji. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ butelka MLT mi się powoli kończy, postanowiłem spróbować z własną produkcją. Zmieszałem coś takiego:

30% IPA (jak w oryginale)
30% spirytus etylowy. W sumie nie wiem po co, bo różnica względem IPA żadna. Powinien być butanol który wolniej paruje, ale nie miałem.
20% mieszanka MEK i MIBK. Taką miałem, w oryginale jest tylko MIBK.
20% Mr Color retarder mild. Z braku dowanolu lub alkoholu diacetonowego.

Pomimo, że MEK i MIBK nie są obojętne wobec polistyrenu, mieszanka nie powoduje zmatowienia czy zmiękczenia plastiku, podobnie jak oryginalny MLT.

Zrobiłem próby z malowaniem. Użyłem Tamiya X-1 oraz AK RC Olive Drab. Nie odczułem żadnej negatywnej różnicy w stosunku do rozcieńczania oryginałem. Błyszcząca Tamiya kładła się bardzo ładnie, zarówno lekkim jak i mokrym strumieniem. Odprność warstwy po wyschnięciu taka sama jak z MLT. AK RC może nawet wyszła nieco lepiej, bo miała ciut mniej matową powierzchnię niż przy MLT. Póki co jestem zadowolony i chyba przestanę kupować firmowy MLT.
Koszty. W zasadzie wszystkie potrzebne składniki są w podobnej cenie, czyli ok 30-50 zł/l przy zakupie 1 litra. Czyli przyjmijmy, że możemy mieć 1l mieszanki za 40 zł. MLT kosztuje w najlepszej opcji ok 60 zł za 400 ml czyli 150 zł/l. No ale żeby zrobić mieszankę trzeba kupić od razu wszystkie składniki. Więc albo wydamy od razu ok 200 zł na kilka litrów(!) specyfiku lub litr będzie nas kosztował ok 50-60 zł przy zakupie mniejszych opakowań. Czy to się opłaca, to już każdy musi sobie sam ocenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, kjp_a_man napisał:

W tym linku który podałeś jest napisane „1-methoxy-2-propanol, monopropylene glycol methyl ether”.
Czy o to chodzi?

Czyli metoksypropanol. To samo co Revell Color Clean. I prawdopodobnie Hataka thinner (pomarańczowy) oraz  zmywacz Wamod-u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @Qz9 na razie nie pofatygował się z odpowiedzią. Cóż …

Skoro kolega @HKK poczuł się wywołany do tablicy to jeszcze proszę o objaśnienie, czy „monopropylene glycol methyl ether” to jedna substancja, czy ktoś nie wstawił przecinka i to dwie substancje? Jeśli mozna to poproszę od razu o polską nazwę lub nazwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, kjp_a_man napisał:

Kolega @Qz9 na razie nie pofatygował się z odpowiedzią. Cóż …

Skoro kolega @HKK poczuł się wywołany do tablicy to jeszcze proszę o objaśnienie, czy „monopropylene glycol methyl ether” to jedna substancja, czy ktoś nie wstawił przecinka i to dwie substancje? Jeśli mozna to poproszę od razu o polską nazwę lub nazwy.

To jedna substancja.

Z angielskiej Wiki: (https://en.wikipedia.org/wiki/Propylene_glycol_methyl_ether)

Zalecana nazwa: 1-Methoxypropan-2-ol

Inne nazwy:

  • (mono)propylene glycol methyl ether
  • PGME
  • 1-Methoxy-2-propanol
  • Methoxypropanol
  • α-Propylene glycol monomethyl ether
  • Dowanol PM

Po polsku:

metoksypropanol (https://esoll.pl/metoksypropanol)

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietny temat, dzieki HKK. 
Z mojej strony pytanie - czy tą chemię spokojnie można kupić w sieci w sprzedaży wysyłkowej(wkońcu to chemia)? (chodzi mi tutaj o tą bardziej wyśrubowaną niż izopropanol dostępny w elektronicznym:)

A może znacie jakiś sklep chemiczny na terenie 3miasta?

Pzdr.

Jaro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, kjp_a_man napisał:

W warchem.pl sprzedadzą na pewno bez pytania wymogi formalne, ale to jeden z największych zdzierców na rynku.

W detalu cięźko kupić tanio chemię. W UK jest jeszcze gorzej. Niektórych odczynników np. tego głupiego dowanolu powyżej nie można nawet na ebayu znaleźć, a jak się uda wyszukać detalistę, to ceny za opakowanie 1l są zupełnie od czapy. Kika razy większe niż w Warchemie.

Paradoksalnie, czysty aceton 1l kupuję w sklepie dla kosmetyczek. Jest taniej niż na ebay-u. Z kolei IPA mocno podrożał w czasie pandemii (środek do dyzenfejkcji).

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.