Skocz do zawartości

Rozpuszczalniki, cleanery, kleje. Nie przepłacaj.


HKK

Rekomendowane odpowiedzi

Daleki jestem od reklamowania ale z własnego, świeżego, doświadczenia. Warchem ma też własny sklep on-line. Dostawa: kurier, paczkomat, jak komu wygodniej. Deklarowany czas dostawy (przygotowanie, wysyłka) to ok. 5 dni - moje zamówienie z poniedziałku doszło do paczkomatu dzisiaj tj. czwartek.

Opakowania od 100 ml. Cen ze sklepu nie porównywałem z Allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie na allegro od 40 pln mamy wysyłkę za darmo, do paczkomatu. Nawet podstawową chemię opłaca się zamówić, lepiej niż latać po marketach.  

Ps. Przesyłka (aceton i octan butylu)  z Warchem  doszła do mnie w ciągu 48h. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.06.2020 o 14:30, kjp_a_man napisał:

W tym linku który podałeś jest napisane „1-methoxy-2-propanol, monopropylene glycol methyl ether”.
Czy o to chodzi?

Nie wiem.link ze sklepu internetowego cytujacego jakies tam opisy kopiowane na tony automatem to chyba nie do końca o to chodzi. Ktos widział gdzies karte do tego rozcieńczalnika? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 5 months later...
20 godzin temu, milczacy napisał:

Tylko IPA nie bardzo się nadaje na model potraktowany podkładem 🤷‍♂️

Ja kiedyś odtłuszczałem benzyną ekstrakcyjną, aczkolwiek szybko odparowuje. Pewnie są jeszcze lepsze środki.

Jak model jest już pomalowany podkładem to co tam jest do odtłuszczania ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, _OldMan_ napisał:

Jak model jest już pomalowany podkładem to co tam jest do odtłuszczania ?

Ja myję z odcisków palców  i kurzu/pyłu przed właściwym malowaniem. Ale to płyn do mycia naczyń i szczoteczka do zębów w zupełności wystarczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, _OldMan_ napisał:

Jak model jest już pomalowany podkładem to co tam jest do odtłuszczania ?

Mi się często zdarza nanosić podkład w kilku podejściach. Ale faktycznie na zatłuszczenie potem nie jest narażony, raczej muszę usuwać pył po ewentualnym szlifowaniu i tu jak Fixer pisze, płyn do naczyń „robi robotę”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli jedno a zapytałem o coś innego. 😞

Butanon (Methyl ethyl ketone - MEK). Bardzo powszechny rozpuszczalnik. Agresywnie rozpuszcza polistyren i żywice akrylowe. Ma dość intensywny zapach. Dość tani. Paruje w miarę szybko (80 st. C)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jarekk napisał:

Miałem na myśli jedno a zapytałem o coś innego. 😞

Butanon (Methyl ethyl ketone - MEK). Bardzo powszechny rozpuszczalnik. Agresywnie rozpuszcza polistyren i żywice akrylowe. Ma dość intensywny zapach. Dość tani. Paruje w miarę szybko (80 st. C)

Powąchaj jakąkolwiek farbę Mr Hobby/Gunze C, surfacer albo thinner (MLT) to sie dowiesz jaki zapach ma MEK lub MIBK :) A ponieważ szybko paruje, to zapach też roznosi się szybko.

Edytowane przez HKK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HKK napisał:

Powąchaj jakąkolwiek farbę Mr Hobby/Gunze C, surfacer albo thinner (MLT) to sie dowiesz jaki zapach ma MEK lub MIBK :) A ponieważ szybko paruje, to zapach też roznosi się szybko.

MEK moim zdaniem ma bardziej "rozpuszczalnikowy" zapach niż MLT.  Bez dobrej wentylacji odradzam, zwłaszcza rozpylanie z aerografu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Fixer napisał:

MEK moim zdaniem ma bardziej "rozpuszczalnikowy" zapach niż MLT.  Bez dobrej wentylacji odradzam, zwłaszcza rozpylanie z aerografu.

Owszem, bo w produktach Gunze jest MIBK, który nie jest tak lotny jak MEK a w dodatku mocno rozcieńczony. Chodziło mi o podobieństwo zapachu. Intensywność to inna sprawa. Czysty MEK wali jak diabli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
W dniu 5.05.2021 o 23:04, Mates napisał:

Pytanie a propo butanolu. Który konkretnie kupić? Bo tam po internecie pokazuje się 1-Butanol, 2-Butanol...

  • Nazwa odczynnika: 1-BUTANOL
  • Nazwa odczynnika (ang.): 1-Butanol
  • Synonimy: alkohol n-butylowy, alkohol butylowy, butan-1-ol, n-butanol, 1-hydroksybutan
  • Wzór sumaryczny: C4H10O
    Zakładam że chodziło o alkohol butylowy, opis powyżej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Ja z pytaniem o octan butylu. Widzę, że sklep przez was polecany podaje jego czystość. Chciałem od razu kupić większe opakowanie (5L), którego w ofercie akurat nie ma. Na allegro trafiłem na oferty https://allegro.pl/listing?string=octan butylu

Jednak mam wątpliwości czy jest to czysty octan butylu skoro w nazwie mamy rozpuszczalnik. Nada się taki do zmieszania płynu do czyszczenia aero czy jednak celować w czysty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, malvegil napisał:

Jednak mam wątpliwości czy jest to czysty octan butylu skoro w nazwie mamy rozpuszczalnik. Nada się taki do zmieszania płynu do czyszczenia aero czy jednak celować w czysty ?

Octan butylu to związek chemiczny więc jest jak najbardziej czysty, nierozcieńczony, bez dodatków. Jesli sprzedawca dodaje słowo "czysty" oznacza to zwykle brak nawet niewielkich zanieczyszczeń - czyli możliwość użycia do celów laboratoryjnych. Dla naszych potrzeb to zupełnie bez znaczenia.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2022 o 14:04, malvegil napisał:

Ja z pytaniem o octan butylu. Widzę, że sklep przez was polecany podaje jego czystość. Chciałem od razu kupić większe opakowanie (5L), którego w ofercie akurat nie ma. Na allegro trafiłem na oferty https://allegro.pl/listing?string=octan butylu

Jednak mam wątpliwości czy jest to czysty octan butylu skoro w nazwie mamy rozpuszczalnik. Nada się taki do zmieszania płynu do czyszczenia aero czy jednak celować w czysty ?

Można brać w ciemno -jak zmieszasz na pół z acetonem to wyjdzie:

 

Edytowane przez robertmodelarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Farby ftalowe są w modelarskim świecie zwane "emaliami".  White spirit to popularna w anglosaskim kręgu językowym nazwa dla rozcieńczalników do farb ftalowych. Istnieją takie mniej i bardziej intensywne w zapachu. Poszukaj. Te "bezzapachowe" można też dostać w sklepach dla plastyków.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy przykład z wyszukiwarki

https://www.tintadlaplastykow.pl/white-spirit

Tu zaś zwykły rozcieńczalnik wamodu, raczej mało aromatyczny, stosowałem kiedyś do humbrola i mm

https://www.mojehobby.pl/products/Rozcienczalnik-37049491.html

Edytowane przez giberes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.