Jump to content

Recommended Posts

Cóż, kwestie zdrowotne dotyczące wdychania szeroko rozumianej chemii modelarskiej są tematem dość kontrowersyjnym na forach modelarskich.
Najczęstsze opinie są takie, że nie jest to zbytnio szkodliwe dla zdrowia, co bardziej ostrożni zakładają maseczki przeciwpyłowe czy półmaski lakiernicze - na pewno to nie zaszkodzi.
Ja przez kilka lat malowałem modele bez żadnych masek i jakoś żyję, ale nie znaczy to że jest to bezpieczne na 100%. Tego po prostu nie wiem, nie jestem lekarzem. Wydaje mi się że jeśli nie inhalujesz się rozpylonymi farbami przez kilka godzin dziennie to raczej nie jest to groźne, ale to tylko moja opinia oparta na... w zasadzie na niczym, może na przeczuciach.
Na pewno nie zaszkodzi założyć do malowania choćby najprostszej maseczki przeciwpyłowej, albo wspomnianej półmaski lakierniczej. Wtedy raczej możesz czuć się zupełnie bezpiecznie.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kwestie zdrowotne to jedno, ale jeśli będziesz malować w mieszkaniu to licz się z tym że całe najbliższe otoczenie będzie opylone farbą. Nawet jak sobie rozłożysz jakiś karton to i tak odkurz od sprayu jest olbrzymi. Nie warto.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Anteq00 napisał:

Czuję się przekonany aby tego nie używać w mieszkaniu

W mieszkaniu nie polecam... nad sprejami jest nieporównywalnie mniejsza kontrola niż nad aerografem.

Ja teraz tylko podkładu używam czasem spreyo'wego bo dobry jest na duże powierzchnie i wygodny (nie trzeba czyścić aero). Jak mieszkasz w bloku to ja jeszcze w czasach studenckich z powodzeniem psikałem na balkonie, używałem patentu z pudłem po telewizorze (starego typu) - taka komora lakiernicza wersja "bieda". Nigdy nie było problemów i nic nie ubrudziłem. Ale to były dość stare czasy i farby z marketu budowlanego nie przeznaczone docelowo do modeli.  A co do zdrowia to jakąś maseczkę zawsze warto mieć  :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Spraye Tamiya mają dość agresywny zapach, który długo utrzymuje się w powietrzu jeśli pomieszczenie nie ma dobrej wentylacji, więc co wrażliwsi domownicy mogą narzekać.
Nieco łagodniejsze są Humbrole, ale i w tym przypadku wietrzenie to podstawa.
Resztę Koledzy napisali

Edited by Grzes

Share this post


Link to post
Share on other sites

W mieszkaniu musisz odizolować pomieszczenie, a po robocie wietrzenie kilka do kilkunastu minut. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.