Jump to content

PP-2 Smialy (1:87 / H0) czyli (...) plan Przemka W.

Recommended Posts

„…
I spojrzał Modelarz na swoje ostatnie dzieło.
I uśmiechnął się, bo wiedział że było dobre.
A wtedy przystąpił do niego Kusiciel i rzekł :
Ty jeszcze nie wiesz, jaki ja PLAN, względem Ciebie, cichutko wykuwam
Ty blachę i duże ilości kulek BGA przygotuj
I spojrzał niewzruszony Modelarz na Kusiciela.
I odparł :
Niejeden model już zrobiłem.
I kulki BGA mi nie straszne.
Natenczas Kusiciel wręczył mu Xięgę.
I spojrzał Modelarz na Xięgę.
Na jej strony rozliczne
Na części tak małe, że ledwie widać je było.
I spojrzał z rozpaczą Modelarz na Kusiciela.
I jęknął : O żesz k….”

W tym miejscy starożytny manuskrypt się urywa…

Trzeba przyznać że wycinanka GPM 144 naprawdę robi wrażenie.

Cegła o grubości 1 cm a w niej dwa modele – jeden w skali 1-25 i drugi 1-87 (czyli H0). W tej „mniejszej” skali 5 arkuszy, na każdym 9 arkusików pomniejszonych ze skali „dużej”.

BTW - ciekawe, czy ktoś odważył się zrobić tą pomniejszoną wersję, bo niektóre części mają rozmiary porównywalne z grubością kartonu. Nawet wytrawione z blachy stanowią wyzwanie.

No dobra, koniec marudzenia.

PLAN to PLAN.

Kulki przygotowane, materiał na model jest już oczyszczony z piwa.

Znaczy – niech się dzieje…

Po wstępnym przejrzeniu wycinanki uznałem, że najtrudniejszym elementem do wykonania będą – co za niespodzianka – koła. Jednak ze względu na ich „szprychowość” postanowiłem zrezygnować z toczenia polistyrenowej kanapki i wszystkie elementy po prostu wytrawić. A potem skleić. Wyszło całkiem przyzwoicie. Jednak odlanie takiego koła to już wyższa szkoła jazdy – szczególnym problemem okazał się kołnierz. Mimo wykorzystania pompy próżniowej żywica nie chciała wpływać w wąską szczelinę formy. Skończyło się na doklejaniu od tyłu koła wytrawionego kołnierza i szpachlowaniu dziur. Bogatszy o to doświadczenie zdecydowałem, że koła do parowozu zostaną od razu odlane bez kołnierza.

PP-2_Smialy_2020-05-04_01.thumb.jpg.e8f8fae9bb706ee464a12c61cc03ddc9.jpg

W porównaniu do kół, płyta podłogowa okazała się spacerkiem. Proste geometryczne kształty - nic tylko giąć i sklejać.

PP-2_Smialy_2020-05-04_02.thumb.jpg.64b281de6ba1221da3ddf077818ca468.jpg

Na razie jakoś idzie. Zobaczymy co dalej.

Pozdrowionka

ZzB

• Like 1
  • ZzB changed the title to PP-2 Smialy (1:87 / H0) czyli szatański plan Przemka W.

Hej,

1. Proszę tytuł zmienić. Toż to żaden "szatański" pomysł jest 👿.

2. A czy to przypadkiem nie "72" miała być 🤔???

3. Poza tym kciuki trzymać będę. 

I bez tego model super będzie.

Pozdrawiam, Przemek

• ZzB changed the title to PP-2 Smialy (1:87 / H0) czyli (...) plan Przemka W.
Posted (edited)
4 godziny temu, PrzemekW napisał:

Hej,

1. Proszę tytuł zmienić. Toż to żaden "szatański" pomysł jest 👿.

2. A czy to przypadkiem nie "72" miała być 🤔???

3. Poza tym kciuki trzymać będę. 

I bez tego model super będzie.

Pozdrawiam, Przemek

Hej.

Kiedy ten PLAN zaiste szatański JEST.

Zamiast spokojnie dłubać jakieś pływadło, ślepię w te kuleczki, w obu rękach pensety, trzecią ręką kartkuję słownik wyrazów brzydkich. ... Dla czwartej ręki też bym znalazł zajęcie.

BTW - Naprawdę zastanawiam się co GPM miał na myśli wydając kartonówkę w H0 (bo ona rzeczywiście jest w H0 a nie w 1-72). Niektóre elementy mają rozmiary porównywalne z grubością kartonu. Jeżeli ja tą drobnicę wytrawiam a nie wycinam, no i z blachy 0.1 mm a nie z kartonu. I mimo tego muszę się czasami nieźle nagimnastykować, to co mają powiedzieć kartoniarze ?

Retoryczne pytanie - WIEM co powiedzą kartoniarze. :) 

IMG_9592_cut.thumb.JPG.1717a29f2b7bd38ea0738a8557a46561.JPG

Pozdrowienia od Harnasia

ZzB

@M.A.V.

Listopad 1918, z okresu walk pod Lwowem.

Edited by ZzB
uzupełnienie
  • Like 1

@Adams M1A1

Podstawowa wycinanka jest w 1:25, czyli typowej kartonowej skali. H0 jest dodatkiem - 4 arkusze A4 a na każdym z nich 9 miniaturek. We własnym zakresie bez problemu można by przeskalować model do 1:35.

Ale nie powiem - wtrysk albo żywica mogłaby być ciekawym wyzwaniem. :)

Kibicuję mocno i szacun za zmagania z kołami!

Cytat

Mimo wykorzystania pompy próżniowej żywica nie chciała wpływać w wąską szczelinę formy.

W takich przypadkach polecam jednak odlewanie pod ciśnieniem a nie podciśnieniem.  Przy 4 barach nie ma takiej szpary gdzie żywica nie wpłynie. 

Cytat

No właśnie a nie mogliby  tak opracować tego pancercuga w 1/35:mrgreen:

Jak się ma plany, to wagony to jeszcze dość prosta sprawa. Problem z bardzo "niszową" lokomotywą. tu jeszcze przydałyby się zdjęcia...

2 godziny temu, Merten napisał:

Jak się ma plany, to wagony to jeszcze dość prosta sprawa. Problem z bardzo "niszową" lokomotywą. tu jeszcze przydałyby się zdjęcia...

Z tym przeskalowywaniem do 1/35 znam i  czasem stosuję  :D(pierwszy był SU 57 ) tak na szybko usiłowałem znaleźć wygląd kabiny kierowcy do tej pruskiej lokomotywy G5 i raczej jest nędza, podobnie jak znalezienie oryginalnego egzemplarza. Pozdr. A.

19 godzin temu, ZzB napisał:

...BTW - Naprawdę zastanawiam się co GPM miał na myśli wydając kartonówkę w H0 (bo ona rzeczywiście jest w H0 a nie w 1-72)...

Toż właśnie miało być w 1:72.

Tak mówił Plan 💀💀💀!

Poszedłeś na łatwiznę Waszmości!

Znajdę ja Ci pływadło na przyszłość.

I to w Twojej skali 1:350.

Już mam na to PLAN 😁.

Pozdrawiam serdecznie, Przemek

• Super Moderator

Ad kół nie prościej w H0 nabyć od RB Model? Ma gotowe... oglądam  co się wykluje 😉

• 2 weeks later...

Hej.

W przerwie faszerowania wagonu szturmowego kulkami BCG spróbowałem wyrzeźbić sprzęg.

Element wydawał się prosty – części były płaskie, dało się je bez problemu wytrawić.

Skoro tak, pełen entuzjazmu zdecydowałem, że wszystkie elementy ruchome w oryginalnym sprzęgu będą również ruchome w modelu (no, poza samą śrubą :) )

No… nie była to przemyślana decyzja.

Okazało się że nawleczenie na drucianą ośkę pięciu ruchomych elementów (a tyle ich jest w najgrubszym miejscu) nie jest wcale takie trywialne. A takich osi - jak widać na zdjęciu – są trzy.

Dwie pierwsze próby zmontowania sprzęgu dały w efekcie plątaninę pogiętej blaszki i konieczność trawienia następnego zestawu.

Sprzęg zamieszczony na fotce jest efektem trzeciej próby, poprzedzonej przeprojektowaniem kilku elementów. Jak widać, nie wszystko co jest wykonalne w 1:25, da się łatwo - po zamianie papieru na blaszkę - polepić w 1:87. Przy założeniu oczywiście, że ruchomy sprzęg w 1:25 wykonać się dało....

Tak na marginesie - coś mi się zdaje, że będę musiał się przyzwyczaić do pracy z pensetami w obu dłoniach jednocześnie….

I na bezdechu…

PP-2_Smialy_2020-06-21_01.thumb.jpg.291e0103a765e0bb923c9642b1a841cd.jpg

Pozdrowionka

ZzB

@Greif

Masz rację - RB Model  produkuje dokładnie takie koła jakie rzeźbiłem. Z tym, że ... tylko do wagonów. Do parowozu i tak bym musiał dorobić własnoręcznie. Więc miałem trening

@PrzemekW

Jeżeli ten PLAN będzie ma sześć kominów to zamykam oczy i skaczę. :)

• Like 1
  • 1 month later...

Witam urlopowo-wakacyjnie

Jakoś ostatnio brakło mi czasu coby powstawiać fotki, ale model pomalutku się rzeźbił.

Tak więc dziś – remamenta, a więc mało gadania a samo „mięsko”

1) pług. Zabierałem się do niego jak pies do jeża. Bo odpowiednie wygięcie lemiesza w tej skali wydawało się wyzwaniem. Wyszło łatwiej niż myślałem.

PP-2_Smialy_2020-08-09_01.thumb.jpg.928763984333f6c5e7a2bd4634198132.jpg

2) sprzęgi. Po rozpracowaniu konstrukcji puściłem w ruch fabrykę. Tak samo bufory nie okazały się jakimś specjalnym problemem. Z pełną świadomością zrezygnowałem z wyrzeźbienia sprężyny, może zamarkuję ją malowaniem.

PP-2_Smialy_2020-08-09_02.thumb.jpg.b6b2c886d8ad7cce3608e99da4f068a4.jpg

3) wagon szturmowy. Konstrukcja prosta jak budowa cepa. Natomiast te nity….

PP-2_Smialy_2020-08-09_03.thumb.jpg.1ba112c33f2cdc1a91062067938d47f5.jpg

I na koniec cały wagonik, jeszcze bez drutologii i karabinów maszynowych ale już na własnych kołach (gościnnie na torowisku PIKO).

PP-2_Smialy_2020-08-09_04.thumb.jpg.ded6551911d40dd2ec3ec25a19a581e9.jpg PP-2_Smialy_2020-08-09_05.thumb.jpg.da623b9c6976ce229f64d5750898e7b9.jpg

I jeżeli myślicie że wagon szturmowy ma dużo nitów to się mylicie.

Też tak myślałem ...

… dopóki nie wziąłem się za wagon artyleryjski

Niech Wam urlopy lekkie będą...

ZzB

• Like 4