Jump to content

HMS Belleisle (Le Superbe) 1/150 Heller


Recommended Posts

Dawno nic tutaj nie budowałem, czas najwyższy! Na warsztat trafiła 'Le Superbe' z Hellera, stareńki, ale jakże urokliwy, model. Muszę przyznać, że dawniej Heller nie bawił się specjalnie w poprawność polityczną, wystarczy spojrzeć, jakimi flagami udekorowali model na okładce :haha:

Ja jednak postanowiłem nadać wypustowi Hellera nieco splendoru najwspanialszej floty świata. Budować będę tytułową HMS 'Belleisle', czyli 74-działowy francuski okręt liniowy 'Lion', którego nazwę jeszcze w trakcie budowy zmieniono na 'Marat' (brzmi znajomo - niespokojne czasy lubią się powtarzać...). Po kilku miesiącach służby w maju 1795 roku, 'Marat' stał się 'Formidable' (Potężny), by już niecały miesiąc później, w pobliżu portu Lorient, wywiesić na maszcie Białe Gacie Kapitana, pokazując stosunek do swojej nazwy i francuskiej tradycji :haha:

Anglicy ochrzcili okręt 'Belleisle', jako że pochrzaniły im się nazwy francuskich wysepek, i sądzili, że zdobyli ją koło tej wyspy - w rzeczywistości miało to miejsce koło wyspy Groix. W sumie może i dobrze, jakoś 'Belleisle' lepiej brzmi :glupek:

Pod nową nazwą brał udział w bitwie pod Trafalgarem, będąc drugim okrętem w linii wiceadmirała Collingwooda, gdzie wdał się w walkę z siedmioma (sic!) okrętami sojuszu franko-hiszpańskiego, i jako jedyny z angielskiej floty stracił wszystkie maszty, ale nie poddał się, i po 45 minutach walki na pomoc przyszły mu pozostałe okręty z linii. Po bitwie 'Belleisle' została odholowana do Gibraltaru przez fregatę HMS Naiad. 

Dwa lata później, wraz z pięcioma innymi okrętami, brała udział w zajęciu duńskich okrętów w Indiach Zachodnich, oraz późniejszej okupacji duńskich posiadłości w tychże. 

Od 1811 HMS 'Belleisle' była w składzie Floty Kanału, stacjonując w Portsmouth, gdzie w 1814 roku podjęto decyzję o  jej rozebraniu. 

To tyle w temacie wstępu historycznego, i mniej więcej tyle właśnie można znaleźć na Wikipedii :haha:

Jakby ktoś był zainteresowany pełnym inboxem, można go znaleźć pod tym linkiem:

https://www.mojehobby.pl/products/Le-Superbe.html

Ja natomiast od siebie dorzucę kilka zbliżeń :piwo: Po modelu niestety widać jego wiek (formy są z 1977 roku, ja kupiłem wznowienie z lat 80-tych). Sporo szczegółów jest rozmytych, nadlewki są dosłownie wszędzie, gretingi to jakieś potworki... Sporo roboty będzie z doprowadzeniem tego do odpowiedniego poziomu. Z drugiej jednak strony, bardzo fajnie wyszło deskowanie pokładów, faktura drewna na wszystkich widocznych elementach to również miły dodatek. Szkoda tylko, że całkowicie pominięto deskowanie burt - chyba, że Francuzi pod koniec XVIII wieku opanowali budowanie kadłubów z ogromnych połaci sklejki :haha:

Minusem jest też sposób, w jaki przedstawiono w modelu miedzianą okładzinę dna, sięga do dolnego pokładu działowego, co jest sporą przesadą... 

Dobra, koniec pitolenia, czas na trochę zdjęć, wkrótce postaram się zaprezentować pierwsze zdjęcia z warsztatu :tancze:

 

IMG_20200609_170707.jpg

IMG_20200609_170401.jpg

IMG_20200609_170330.jpg

IMG_20200609_170117.jpg

IMG_20200609_170103.jpg

IMG_20200609_165458.jpg

IMG_20200609_190430.jpg

Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Na zdjęciu niestety nie widać za dobrze, ale na tle bezana powiewa... Biała Flaga :haha:

Przeróbek będzie sporo na Anglika, ale i tak są nieuniknione, więc czemu nie? :tancze:

Edited by Forest
Link to post
Share on other sites
6 minut temu, Forest napisał:

Na zdjęciu niestety nie widać za dobrze, ale na tle bezana powiewa... Biała Flaga :haha:

Chyba grota.

Link to post
Share on other sites
32 minuty temu, lesio-69 napisał:

Chyba grota.

Nope, bezana, jak pisalem, tutaj lepiej widać :piwo:

IMG_20200609_224743.jpg

Link to post
Share on other sites

Wiem, ale nie mogłem sobie odmówić małego żartu na temat francuskiej tradycji... Tym bardziej, że na moim pudełku nie ma nawet cienia lilii :haha: :haha: :haha:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.