Jump to content

7,5cm PaK 40/4 RSO / Dragon 1:35

Recommended Posts

Spotter- fotki z epoki mnie nie przekonują- odzwierciedlają tylko jedną chwilę z życia pojazdu. Przekonuje mnie za to praktyka i trochę wyobraźni i sorry, absurdem jest twierdzić, że po nawet kilku strzałach z armaty, na wylocie lufy nie było śladu gazów. Może i zdjęcie pokolorowane, ale wrzuć filtr i zobaczysz, że ślad okopcenia jest faktycznie, jakie ma znaczenie, czy fotka pokolorowana czy też nie. Innym archiwalnym fotkom też można zarzucić, że są po retuszu. Modelarstwo dla mnie jest fajne z powodu, że można pobawić się wyobraźnią, wyobrazić sobie jak ten pojazd mógł wyglądać np. po bitwie, albo po brodzeniu w płytkiej rzece, albo co szwejki mogły zepsuć lub uszkodzić- liczy się bardziej inwencja, niż odtwarzanie pojazdu ze zdjęcia. Biorąc pod uwagę stosowane techniki modelarskie np. modulacja pojazdy nie wyglądają realnie- wyglądają za to ładnie. Nikt tego tutaj nie krytykuje, a próbujecie mnie zjeść, bo lufa nie ma prawa się ubrudzić produktami powstałymi ze spalania. Dla mnie to niepojęta magia. Kto jaką szkołę lubi, jego decyzja. Macie swoje zdanie, ja mam swoje- podparte praktyką.

Co do moich gąsek, to Spotter chyba uciekł Ci fakt, że to są "surowe" gąski- bez brudzenia, jednak nawet po brudzeniu pewne miejsca będą się nadal świecić. W swoich zastosowałeś masę specyfików, jak piszesz, tylko... na fotkach tego nie widać.

Co do Kraba, wiesz Spotter, chętnie bym Cię zapoznał z realiami Wojska Polskiego i mocno byś się zdziwił. Tak się składa, że miałem okazję też służyć w przygranicznym pułku artylerii i wiem, jak tam sprzęt jest eksploatowany, zresztą nie ma o czym mówić- nie można porównywać sprzętu biorącego udziału w wojnie, ze sprzętem co strzela raz do roku na poligonie. Cały rok stoi i jest pucowany, aby raz w roku oddać kilka strzałów. Więc jak już porównujemy to realnie, nie pokazujcie mi fotek pojazdów z depozytu, ze szrotu, czy też z defilady.

Irgr- pokazałeś gąski T-72. Znam te czołgi, raczej znałem i tak właśnie wyglądają gąski pojazdu, który trochę postał w garażu, czy na wolnym powietrzu. I wystarczy puścić go w teren, aby po jednym dniu gąski w pewnych miejscach świeciły się jak.... no nie napiszę co.

Krytyka jest wskazana, Spotter zapraszam Cię to moich wątków i nigdy nie posądzę Cię o złośliwość, chociaż nie z każdą krytyką czy radą będę się oczywiście zgadzał- każdy ma swoją wizję na wygląd modelu.

5 godzin temu, Pan_na_Zulawach napisał:

Na koniec- model świetnie zmalowany i chociaż nie jestem zwolennikiem modulacji, to za malowanie należy się 6+, jednak jeśli chodzi o ślady eksploatacji, brudzenie, to wg mnie wypada to już gorzej.

Mam tak samo jak Ty - ale, że lepiej nie umiem i to bardzo mi się podoba!

Mi się tam gąski podobają tak jak pisałem wcześniej. Widać brud i metalowe wytarcia - efekt jest delikatny i nieprzesadzony ale zauważalny. Pisałem o brudzie na podłodze i wytarciach do metalu. Oczywiście można było bardziej poszaleć. Napisałeś Spotter, że zrobiłeś te wytarcia ale się nie podobało i zaniechałeś... I bardzo dobrze zrobiłeś, bo to Twój model, Twój gust i pomysł na wykonanie i Ty będziesz z nim żył, więc Tobie przede wszystkim ma się podobać. Ja jedynie napisałem co można by dodać by było bardziej rozmaicie bo  o ile przód i działo jak zwykle w Twoich modelach światłem malowane, to na podłodze dzieje się już o wiele mniej, a tam jest wręcz nieograniczony potencjał. Tak czy siak pojazdowi nie można odmówić spójności. Jest lekko zużyty, lekko ubrudzony i lekko przestrzelany, więc wszędzie zastosowany weathering w wersji light:cool:  Jedynie tłumik miał cięższe życie no i widać nad nim jakieś splasze, a on sam czysty i zardzewiały 🤪 Wydaje mi się, że dalsza dyskusja nt weatheringu będzie podyktowana gustem oglądających i tym co każdy z nas zrobiłby jakby miał ten model na warsztacie i w jakim stanie zużycia by go widział. Także panowie nie spinajcie się za mocno bo o gustach...:)

Edited by TAW
  • Like 1
37 minut temu, Pan_na_Zulawach napisał:

fotki z epoki mnie nie przekonują- odzwierciedlają tylko jedną chwilę z życia pojazdu. Przekonuje mnie za to praktyka i trochę wyobraźni i sorry, absurdem jest twierdzić, że po nawet kilku strzałach z armaty, na wylocie lufy nie było śladu gazów. Może i zdjęcie pokolorowane, ale wrzuć filtr i zobaczysz, że ślad okopcenia jest faktycznie, jakie ma znaczenie, czy fotka pokolorowana czy też nie. Innym archiwalnym fotkom też można zarzucić, że są po retuszu. Modelarstwo dla mnie jest fajne z powodu, że można pobawić się wyobraźnią, wyobrazić sobie jak ten pojazd mógł wyglądać np. po bitwie, albo po brodzeniu w płytkiej rzece, albo co szwejki mogły zepsuć lub uszkodzić- liczy się bardziej inwencja, niż odtwarzanie pojazdu ze zdjęcia.

Dokładnie, każdy podchodzi do tego hobby na swój sposób i tak powinno być.  Sugerujesz że w modelarstwie można bawić się inwencją i wyobraźnią gdybając co mogłoby wyglądać jak i dlaczego... no i super, popieram. Nie rozumiem tylko jak możesz zarzucać nierealistyczne wykonanie czegoś co znajduje potwierdzenie na praktycznie niezliczonej ilości zdjęć. W jaki sposób gdybanie i wyobrażanie sobie różnych efektów jak na przykład tego gołego metalu itp. mogłoby spowodować że model byłby bardziej realistyczny od odtwarzanego na podstawie zdjęć? 🙄

No i jak ma się do tego wszystkie doświadczenie z wojska, bo już zupełnie się gubię? 

To co na zdjęciach jest nierealistyczne bo nie widziałem tego na żywo w wojsku ale realistyczna blacha to musi być przetarta jak lustro bo inwencja podpowiada mi że wtedy to jest dopiero realizm.

Sorry, ale tak to teraz rozumiem.

Wracając do tych nieszczęsnych okopceń to żeby chociaż Spotter zostawił ten hamulec rzeczywiście jakiś czysty i bez śladów użytkowania...

StugIVmuzzle.png.0a75dd6c6af26834af50491a78bf9e50.png

Pak.png.73a46be33709760249546c131e7498b5.png

Pak40muzzle.png.12ab47a59e4cd369e7078bd4066efcce.png

KTmuzzle.png.7c8f1b67d01c9eb6ed72429917d97894.png

75mmuzzles.png.2db6826b1a4097135821fe4698d37896.png

Można by tak podawać przykłady w nieskończoność. Model idealnie komponuje się z tym co można znaleźć na zdjęciach.

Ale to tylko zdjęcia, a one...

45 minut temu, Pan_na_Zulawach napisał:

odzwierciedlają tylko jedną chwilę z życia pojazdu

Eee... to w sumie zupełnie jak model?

46 minut temu, Pan_na_Zulawach napisał:

Irgr- pokazałeś gąski T-72. Znam te czołgi, raczej znałem i tak właśnie wyglądają gąski pojazdu, który trochę postał w garażu, czy na wolnym powietrzu. I wystarczy puścić go w teren, aby po jednym dniu gąski w pewnych miejscach świeciły się jak.... no nie napiszę co.

To był wycinek pojazdu który walczy/ył na jednym z licznych frontów w Afryce Północnej. Nie wiem czy można znaleźć przykłady pojazdów które mają trudniejszy żywot i lepszy przykład jak mogą wyglądać stalowe gąsienice czołgu biorącego udział w walce =P

Irgr, wybacz, ale ja Ciebie nie rozumiem- wyciągasz coś z kontekstu, mylisz wypowiedzi forumowiczów- może warto wrzucić trochę na luz i ochłonąć? Myśl logicznie- może ta Twoja 72- ka walczyła w Afryce, ale zanim wyjechała z garażu stała tam dosyć długo. No co Cię przekona? ja widziałem te gąski w realu, nie na jakiejś fotce- czy to nie jest wystarczający argument??? Z Twoimi dziwnymi argumentami aż strach dyskutować i dyskusja z Tobą polega tylko na zagadaniu rozmówcy- nie idź tą drogą kolego. Spotter robi swoje modele jak chce, ja mam prawo komentować, Ty widocznie masz prawo być jego adwokatem 😃Zobacz sobie w portfolio Spottera- czy coś Cię tam zachwyca- mnie jedynie 2 modele. Reszta to przeciętne wykonanie jak na modelarza, który siedzi w tym od lat i jest to zasługa takich jak Ty. Z modelarskim pozdrowieniem.

Marek

1 godzinę temu, Pan_na_Zulawach napisał:

Spotter- fotki z epoki mnie nie przekonują- odzwierciedlają tylko jedną chwilę z życia pojazdu.

Twoje teorie mnie rozbawiają. A przepraszam, robiąc model mam robić taki, co to przeżył całą wojnę i ani razu nie był czyszczony? Ty sam sobie przeczysz w swoich wypowiedziach. Z jednej strony piszesz o wyobraźni i dowolności wykonywania modelu, z drugiej jak jest nie po twojej myśli to się irytujesz i ci się nie podoba. Owszem, nie wszystko ci się musi podobać i masz do tego prawo. Ale daj już sobie czopa w udowadnianiu że twoja racja jest lepsza niż racja innych. Można zrobić sobie hamulec i tak, i tak, co zostało udowodnione w tym wątku. I to modelarz,  w tym wypadku ja, decyduje jak chce go zrobić. Mógłbyś się przypieprzać o wykonanie czegoś totalnie odwalonego i wziętego z kosmosu. Ale w tym wypadku powinieneś się ograniczyć do wydania swojej opinii i nie próbowania za wszelką cenę przekonania do swojej racji innych, skoro na potwierdzenie tez są dowody w postaci zdjęć. 

Proponuję na tym zakończyć tą jałową dyskusję. Dziękuje za miłe słowa wszystkim. Cieszę się, że mój model się podoba. Nie ustrzegłem się błędów i mam nadzieję na przyszłość o nich pamiętać, chociażby tłumik, który spartoliłem - to fakt. 

18 minut temu, Adamo722 napisał:

Niedlugo to strach bedzie model pokazac bo od razu :lama:

Fajnych modeli zycze wszystkim i nie czekam na komentarz :stop:

NIeee, czemu? Przecież chodzi o to aby sobie podyskutować i się powymieniać opiniami. Zdecydowanie bardziej tak wolę, niż monologi prowadzone w warsztatach. 

Tu nie chodzi czy modele Spottera mnie zachwycają czy nie. Są na Tym forum modelarze których pracę bardziej trafiają w moje gusta, nie używający takiej modulacji. Ale bawi mnie zarzucanie komuś braku realizmu, negowanie realnych dowodów i twierdzenie że u mnie w wojsku to było inaczej 😆

Jeśli widzę tak kuriozalne stwierdzenia to mam prawo je komentować i kwestionować, aczkolwiek coraz bardziej mam wrażenie że się dałem ztrollować.

To T72 to jedno z setek zdjęć które można na szybko znaleźć w internecie i podawać jako przykłady tego że gąsienice w tym modelu nie są nierealistyczne. Tak samo jak powyższe zdjęcia Panter w żadne sposób nie znaczą że brak osmolenia na hamulcu wylotowym jest wadą modelu, co też sugerowałeś.

Dla mnie już pass.

• Like 1

Spotter, a widziałeś fotki panter powyżej? Przypominam, że to ja zostałem wywołany do tablicy, że nie ja wywołałem dyskusję.  Nie irytuję się, tylko trochę dziwi mnie fakt, że podpieracie się fotkami wbrew logice i doświadczeniu. Zresztą rób sobie modele jak chcesz, ucinasz dyskusję ok- wykonałeś świetny model. Nie mam do niego żadnych uwag.

Edit:

Nie jest wadą, bo stał do końca wojny w stodole. Zmykam do malowania trójki- bawcie się dalej beze mnie.

Edited by Pan_na_Zulawach
  • Haha 1

Tak, widziałem. I ja ani razu nie twierdziłem, że hamulce się nie kopcą. Ja tylko udowadniałem, że moje wykonanie nie jest nieprawidłowe, bo czyste hamulce występowały. Zaś ty za wszelką cenę chciałeś udowodnić, że występowały tylko brudne i zawsze okopcone. I twój błąd ci pięknie pokazano. Był już taki jeden, co w wojsku był i w wojsku widział i miał "rację" a inni się mylili. Właśnie, słowo klucz: był. Ale modeli jego nie pamiętam. Albo ich nie robił, albo nie prezentowały niczego wartego uwagi. 

Ucinam dyskusję, bo nie ma sensu dalej w to brnąć. Ty już w swoim warsztacie pokazałeś, że argumenty innych do ciebie nie przemawiają. Dlatego też nie miałem zamiaru się odzywać, bo wiedziałem jak to się skończy. A teraz mnie w tym tylko utwierdziłeś. 

Spotter, tak się zastanawiam, czy Twojego posta nie zgłosić do Moderatora Forum. Ty mi grozisz? Co do hamulców, to nigdzie nie napisałeś, że bywają okopcone- twój adwokat podobnie. Nie wiem, czy w dobrym tonie jest komentowanie kogoś pracy i to w złym stylu (bo niby chwalisz się tym, czy szczycisz?), jak Twoje modele są w większości... cóż... przeciętne. Nie boję się powiedzieć, że król jest nagi. Poza tym przekręcanie celowe mojego nicku nie było eleganckie. Chcesz robić garażowane pojazdy, droga wolna. Masz rację, argumenty typu: nie widziałem tego na żadnym zdjęciu, nie może tak być- raczej mnie nie przekonują. Na koniec pozostaje Cię chyba przeprosić, że początkujący ośmielił się zwrócić uwagę gwieździe forum. Mogę tylko ubolewać, co się zrobiło z dyskusji, bo ktoś strzelił focha- źle odebrałeś moje intencje. Twój model po kilku poprawkach byłby znacznie ciekawszy, a tak jest jaki jest- czyli nijaki.

• Haha 2

Nie rozśmieszaj mnie. Ja ci grożę? Niby jak? 😂🤣

Dobra, daj sobie już spokój bo z każdym twoim postem wybucham śmiechem. A może to i dobrze? W końcu śmiech to zdrowie😂🤣

Oceniaj sobie mój model jak chcesz, póki co żyjemy w wolnym kraju. Tylko bardzo ciekaw jestem co ty zaprezentujesz?! Bo wiesz, ja nigdy nie twierdziłem, że jestem Alfą i Omegą a moje modele wybitne.  No ale twoje, po takiej autoprezentacji to będą musiały być iście najwyższego poziomu. I nie, to ja przepraszam w imieniu swoim oraz kolegów, że mieliśmy czelność poddać w jakąkolwiek wątpliwość twój osąd, Mistrzu. Kłaniam się w pas i niczym uniżony sługa cofam się do drzwi😂🤣😂🤣

• Thanks 1

Model jest pomalowany super. Jeśli bym tylko coś widział nieco inaczej to zacieki na przodzie mogły by być bardziej urozmaicone np różna długość czy różna widoczność. Co do brudu to zawsze interpretacja wykonującego bo przecież model mógł być wczoraj umyty w rzece 😉 Natomiast powyższą dyskusję wydaje mi się, że warto zakończyć panowie 😉 szkoda śmietnika w temacie :)

Edited by lukee82

Ktoś gdzieś kiedyś, czyli w odległej galaktyce:

@Spotter ty jak zwykle czepiasz się brudzenia i malowania. Ze czegoś nie widać (nitów) że cieniowanie zle( już Ci pisałem na przykładzie twojego modelu że sam to kiepsko robisz), kolor nie taki (bo do odcieniu trzeba uwzględnić skalę)

Czy ty w życiu na oczy widziałeś pojazdy? Ja rozumiem że techniki Jimeneza są na topie ale często maja się do rzeczywistości jak pies do jeża. Pokaz mi proszę prawdziwy pojazd gdzie oto takie rozjaśnienia, cienie, zacieki występują bo niestety ja nie widziałem takich zdjęć.

Panie Żuławy, chciałem ci coś odpisać i wytknąć kolejne błędy w twoim rozumowaniu, ale nie mam na to już siły.  I nie chcę też już zaśmiecać tej galerii. Pozwól, że zacytuję samego siebie:

Godzinę temu, Spotter napisał:

Dobra, daj sobie już spokój

Godzinę temu, lukee82 napisał:

Jeśli bym tylko coś widział nieco inaczej to zacieki na przodzie mogły by być bardziej urozmaicone np różna długość czy różna widoczność.

Wiem, wiem. Starałem się je zrobić inaczej, ale wyszły mi jak wyszły. W sumie były zróżnicowane na poziomie malowania, na poziomie zacieków rdzawych, ale po wszystkich zabiegach brzydzenia wyszły takie jak wyszły. A jak się kapnąłem, było już późno na zmywanie. Ten model ma kilka swoich mankamentów, ale zadowolony z niego jestem głównie dlatego, że odważyłem się bardziej go pobrudzić i to mi wyszło. Qrcze, to jest dopiero mój 6 model z zastosowaniem tych wszystkich technik (wcześniejszych nie liczę, bo to były jakieś nieudolne próby malowania i brudzenia) i uważam, że tragedii nie ma. Owszem, zawsze można zrobić coś lepiej. Ale póki jest możliwość się rozwijania, jest fun. I o to w tym wszystkim chodzi. 

Się emocje zrobiły. 

Dobra, przejdźmy do modelu. Z cyklu ajabym... to na pace jakieś plamy i może jakieś brudy bym widział. Ale pisałeś że tak chcesz i niech będzie. W każdym razie nie jest źle. 

Natomiast widzę że już w kolejnym modelu wchodzisz ostro w prawie biały kolor - tutaj głównie przednia płyta i góra na przodzie. Nie mówię że jest źle technicznie, bo malować umiesz, ale moim widzi mi się to trochę jest to już za ostro. Bardziej by mi się widziało tak jak na lewym boku na przodzie, tym z oznaczeniem. 

Ale ostatecznie wstydu nie ma. No i liczy się to że masz radochę z budowy. 

Krzychu, gdzie Ty widzisz prawie biały kolor? Z przepaleniami przesadziłem przy T-34 i od tego czasu wyciągnąłem wnioski. Szczerze, to tutaj w ogóle nie użyłem białej farby. Miejsca wyeksponowane są naświetlone, ale do przepaleń to im daleko. Także wybacz, ale nie mogę się tutaj z tobą zgodzić. 

A paka to wiem, że niektórzy by ją widzieli bardziej uwaloną. Może kiedyś was zadowolę pod tym kątem😉