Skocz do zawartości

Kabinka vacu, czym przeciąć?


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

mam osłonę kabiny, zamiennik:

D6yl9wal.jpg

Ponieważ będę robił ją otwartą, czym najlepiej przeciąć? Jak do tego podejść ;)? Czeska żyletka, nacinakiem do robienia linii, skalpelem, a może czymś jeszcze?

Też gdzieś wyczytałem, że jak przecinamy te vacu, to najlepiej je wcześniej wypełnić Patafixem, by się coś nie pogięło. Pls o rady :).

 

Edytowane przez YoYo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbezpieczniej nowym ostrym ostrzem, najlepsza Olfa, te male ostrza wkładana do żoltej oprawki, AK -3 to się chyba nazywa. Wypelnienie jest potrzebne, zeby podeprzec szkielko. Nacinasz delikatnie po linii, nie naciskajac za mocno. Ostrze prowadzisz lekko pochylone, zeby zminimalizowac mozliwosc skoku. Najlepiej sobie przyklej cienki pasek tasmy tamki po jednej ze stron gdzie bedziesz ciął, zeby zaznaczyć linie. No i latwiej rozciąc te czesci przed cieciem calosci, plastik dookola usztywni ci calosc podczas ciecia. Pamiętaj, ze u gory będzie cieńsze tworzywo u dolu grubsze, to jest wyraznie odczuwalne podczas cięcia.

Edytowane przez Qz9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bass, Cześć i tu :).

@Qz9, dzięks. Chyba będę tak próbował. Faktycznie, dobrze też zabezpieczyć jeszcze taśmą. Z tymi kabinami to zawsze człowiek się morduje najbardziej ;).

Jeszcze mam trochę czasu, ale do końca tego tygodnia chcę to zacząć.

 

 

Edytowane przez YoYo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ok, uporałem się, dorzucam info, może komuś się przyda.

Największym problemem była dla mnie ta kabinka vacu. W MiG-15/17 akurat jest tak, że zejście jest zaokrąglone (płynne przejście w kadłub), więc robiąc otwartą kabinę, nie da się w zasadzie tego przeciąć żyletką pionowo (chyba, że sztukować). Kolejna sprawa, że po prostu tego nie lubię robić na tym materiale, no bo łatwo coś spierdzielić ;> i całe oszklenie szlag może trafić. W końcu zrobiłem jeszcze inaczej z cięciem - zaznaczyłem gumowaną taśmą co i jak, i normalnie jechałem rysikami (b.delikatnie, potem mocniej), w sumie tak jak się robi linie podziału (czasem poprawiłem coś tam żyletką i nowym ostrzem skalpela). Efekt - poza pracochłonnością i czasochłonnością (bite dwa dni roboty, bo materiał dość twardy i trzeba bardzo uważać by nie zjechać, więc robota dla cierpliwych) jak widać poniżej (już po szlifowaniu). Kabina była wzmocniona patafixem (obowiązek, potwierdzam). Najpierw też przeciąłem, potem obrabiałem dopiero spód z brzegów itp. Tak wyglądały postępy tutaj w robocie:

e90LY8s.jpg

F7MYvqR.jpg

1RodieT.jpg

 

Edytowane przez YoYo
  • Like 1
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2020 o 19:04, Qz9 napisał:

to 32 jest? kto to robił?

Osłonę? Tak, 1/32. Te Trumpetera zarówno dla 15bis jak i 17F i 17PF są całkowicie zwalone 😕 . Zamiennik LINK robi firma Squadron Canopy No.9408. 

 

Edytowane przez YoYo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.10.2020 o 22:35, Baas ArK napisał:

Normalnie, relację z budowy.
(PS. W sumie to nie wiem: kpisz czy o drogę pytasz ? 😉  )

Aż na takich siłach się czuję by tu się czymś chwalić, bo to ja się bardziej uczę i testuję ;>. Zresztą statystykę mam obecnie taką, że to 3-ci model na ostatnie 5 lat ;D.

Edytowane przez YoYo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, YoYo napisał:

Osłonę? Tak, 1/32. Te Trumpetera zarówno dla 15bis jak i 17F i 17PF są całkowicie zwalone 😕 . Zamiennik LINK robi firma Squadron Canopy No.9408. 

 

W 48 sa tak samo zwalone. Do Mig-17  branduje je  jakas egzotyczna firma  z nowej Zelandii juz nie pamietam jak sie nazywaja ale robi im Falcon. Sciagnąłem sobie 3 sztuki pare lat temu z antypodów, jak jeszcze poczta niedroga była  :)

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.