Jump to content

HMS Jed - fregata typu River, Starling Models 1:350

Recommended Posts

• Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Cicho wszędzie, głucho wszędzie...   Już dobrze, dobrze, nie robie...   Michu, Grzechu, Zbychu i... Rychu?   Michu jak zapowiadał, tak poVELPONił. Potem poprawiał cyj

1/350 https://www.scalemates.com/pl/kits/five-star-model-fs351089-wwii-ijn-mast-rigging-ring-signal-flag-i-precise-version--1240086   1/700  

No nareszcie... Kanał lewy:   Kanał prawy:   Nie obyło się bez potknięć i poprawek, ale w końcu mam bazę do brudzenia, drapania i tak dalej. Czym zajmę się w

Posted Images

Posted (edited)

z Free-Times-Hobbies mają niestety skandalicznie drogą wysyłkę - ja u nich kupowałem dwa razy ale na zasadzie "hurtu" wiele rzeczy to wtedy koszty wysyłki jest ten sam i od biedy można "przełknąć tą cenową żabę"  :szczerbol:   Acha i do Polski paczki od nich nie obsługuje DHL więc nie ma dodatkowego haraczu :haha:

EDIT ------------------

jeszcze zapomniałem :

1 godzinę temu, donalyah00 napisał:

Co do materiału na maszty (i do wielu innych zastosowań) dobrze sprawdzają się rurki mosiężne Albion Alloys sprzedawane w spasowanym ze sobą komplecie średnic (można je bez problemu wsunąć jedna w drugą).

potwierdzam !  to świetny i łatwy patent na zwiększenie sztywności elementu. co więcej można maxymalnie zrobić niezłą rurową matrioszkę ---->   da się z tego zestawu upchnąć 4 !  (jedna w drugą )

kiedyś testowałem  :haha:

Edited by M.A.V.
Posted (edited)

Dzięki za podpowiedzi - niektóre do wykorzystania już przy następnym modelu - działam!

d5JSR2t.jpg

W kilku miejscach w sieci widziałem reję z doklejoną całą "listwą" z bloczkami (tak one są osadzone na blaszce). Nie do końca mi się to podobało, postanowiłem każdy odciąć od listwy i od spodu osobno  podklejać pod reję. Dzięki temu dało zachować jej delikatność i oryginalny okrągły przekrój:

jArSQpr.jpg

ZpKRQ4C.jpg

Parę słów komentarza:

- główny maszt z RB models (max. długość 5,5 cm, sztywny, schodzi do 0,5 mm średnicy,  cena - 2 zł 🙂 )

- reja: igła lekarska 0,5 (też sztywna).

- maszt A-kształtny mosiężne druty 0,5 mm.

Ciekaw jestem jak to wszystko zniesie obciążenia elastycznym naciągiem - w praniu się przekonamy... Póki co, już udało mi się urwać jedną z poprzeczek A-masztu, więc zacząłem się zastanawiać nad lutowaniem elementów (w sumie nigdy tego nie robiłem). Czy ktoś z Was lutuje swoje maszty? 

Jeszcze jedno pytanie, jeśli można. Czy orientujecie się może, co to za elementy wskazane przeze mnie czerwonymi strzałkami? Na innych zdjęciach skierowane sa do góry, ponad reję...

OzcD8YL.jpg

Pozdrawiam,

Michał

Edited by socjo1
  • Like 1

Kiedyś się bawiłem w lutowanie jak weszły do modelarstwa elementy z PE ale zrezygnowałem z prostej przyczyny - słabo mi to szło i zawsze zostawały jakieś farfocle które trzeba był potem szlifować minipilnikami a przy takich malutkich elementach zwyczajnie trzeba się mocno umordować żeby to fajnie zrobić i nie zniszczyć co się zrobiło. CA znacznie wygodniejsze i łatwiej rozklejać.

Z drugiej strony są takie zaawansowane sprzęty do lutowania  mikroelektroniki gdzie nawet masz mikroskop, ale nie wiem czy to się nadaje do takiej roboty.

W temacie tych masztowych "wihajstrów" nie pomogę bo nie mam zielonego pojęcia co to  :hmmm: