Skocz do zawartości

Demontaż owiewki/czyszczenie od środka


AstarSeran

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni koledzy, niestety wydarzył mi się wypadek przy pracy - z powodu zbyt cienkiej warstwy lakieru przy ścieraniu washa zeszła mi z modelu farba. Model wyczyściłem z resztek farby zmywaczem wamodu i czystą wodą, niestety pojawił się inny problem - podczas spłukiwania zmywacza wewnętrzna strona owiewki uległa zawilgoceniu i po wyschnięciu owiewka jest wyraźnie zabrudzona od środka. Moje pytanie w związku z tym to co z tym można zrobić? Czy przyklejoną już owiewkę da się w jakiś bezpieczny sposób zdemontować, czy jest to już przegrana sprawa i lepiej zostawić brudną?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, abtb napisał:

Może spróbuj odciąć czeską piłką. po liniach klejenia 

Nie mam niestety czeskiej piłki, mam jedynie nożyk modelarski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, AstarSeran napisał:

Nie mam niestety czeskiej piłki,

Szkoda, w porównaniu z nożykiem przy takiej robocie ma dwie zalety:

- stałą grubość

- ząbki, którymi  usuwasz materiał ze złącza "szkła" z plastikiem. Zero nacisku i siły przy operacji.

Sam miałem taki problem ostatnio i wyszło mi jak najbardziej ok i bez problemu. Czeska piłka to koszt kilkunastu zł (bez uchwytu, ale śmiało można korzystać z samej piłki) i przy najbliższych zakupach doradzałbym wrzucić do koszyka

13 minut temu, AstarSeran napisał:

mam jedynie nożyk modelarski.

Jak Olfę to też powinieneś poradzić. Kilka- kilkanaście razy przeciągasz po "sklejeniu" i wtedy delikatnie możesz spróbować podważyć czubkiem ostrza. Ważne, żeby złącze było osłabione po całym obwodzie bo inaczej może ci pęknąć i się wyszczerbić.

Delikatnie i powoli i odetniesz.

Edytowane przez abtb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, abtb napisał:

Jak Olfę to też powinieneś poradzić. Kilka- kilkanaście razy przeciągasz po "sklejeniu" i wtedy delikatnie możesz spróbować podważyć czubkiem ostrza. Ważne, żeby złącze było osłabione po całym obwodzie bo inaczej może ci pęknąć i się wyszczerbić.

Jest to generalnie o tyle problematyczne, że omawianym modelem jest MiG-21, część owiewki jest przyklejona do elementu za zagłówkiem, a nie do samego kadłuba, przez co do tego elementu nie mam zwyczajne dostępu, nie mam jak wsadzić tam nożyka, czy nacięcie reszty umożliwi bezpieczne oderwanie tego, czy jest możliwość uszkodzenia owiewki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, AstarSeran napisał:

część owiewki jest przyklejona do elementu za zagłówkiem,

:hmmm:

A który to MiGacz?  Jaka wersja i jakiej firmy?

Bo jakoś nie mogę sobie wyobrazić "elementu za zagłówkiem". Chodzi o uskok kadłuba za fotelem ?

1587128688_Uskokkaduba.thumb.jpg.3ce34af0d2b14b17013c6725b0d2c633.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, abtb napisał:

A który to MiGacz?  Jaka wersja i jakiej firmy?

MiG-21 bis ze Zvezdy, chyba ten sam co na twoim zdjęciu

Cytat

Chodzi o uskok kadłuba za fotelem ?

Tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.