Jump to content

Tiger I, Rye Field Model 1:35

Recommended Posts

Ok, Krzysiek dzięki i o taką dyskusję mi chodziło, a nie tylko i wyłącznie drwina i kpiny. Co do sposobu malowania zapewne masz rację, nigdy wcześniej nie analizowałem zdjęć archiwalnych, jednak nie zmienia to faktu, że numer na modelu jest przesunięty. Na koszu też powinno być oznaczenie taktyczne? Zastanawia mnie tylko, dlaczego Tygrysy z tej samej grupy posiadały różne kolorystycznie oznaczenia, zwłaszcza, że czytałem gdzieś, że kamuflaż starano się je ujednolicić i malowano ponoć farbą zielonoszarą spod której widać było wcześniejszy kamuflaż.   Co do kamuflażu na kadłubie to mam nadal wątpliwości, na drugiej mojej wklejonej fotce jakoś niespecjalnie go widać, na Twojej też jakoś niespecjalnie dostrzegam, są okopcenia po pożarze, cienie, jakiś chyba brud, zacieki- przynajmniej ja to tak widzę.

1 godzinę temu, meser262 napisał:

Nie była to hybryda czy też składak. Tygrys wczesny z marca/kwietnia 1943 roku /kadłub jak i wieża.

Zastanawiam się tylko, jak to się stało, że na wieży są pozostałości zimmeritu, natomiast na kadłubie jakoś go nie widać. Znasz jakieś logiczne wytłumaczenie?  W wydawnictwie Tankpower pana Mellemana doczytałem, że owszem kadłub i wieża to wczesne odmiany, jednak różnych serii produkcyjnych. Jeżeli pojazd miał dwa lata, był ze szkoły, to raczej szkoleni kierowcy odcisnęli na nim swoje piętno, a model Seby wygląda tak, jakby załoga  go pomalowała wiosną 1945 roku- jest to logistycznie realne?

Nadal pozostaje niewyjaśnione malowanie lufy, ubytki zimmeriu, brak błotników...w kwestie techniczne nie wchodzę.

Krzysztof, nie chcę tutaj zaśmiecać wątku Seby, podeślę Ci linka na PW.

Pozdrawiam

Marek

Edited by Pan_na_Zulawach
Godzinę temu, Pan_na_Zulawach napisał:

Zastanawia mnie tylko, dlaczego Tygrysy z tej samej grupy posiadały różne kolorystycznie oznaczenia,

Z jakiej grupy? Bo Tygrys I No.F01 przed uszkodzeniem należał do KG ''Schulze'' po naprawie został przydzielony do KG "Grossan". No to powiem Ci że nie tylko Ty 'łamiesz' sobie nad tym głowę.

Co do kamuflażu na kadłubie to mam nadal wątpliwości, na drugiej mojej wklejonej fotce jakoś niespecjalnie go widać,

Na tej fotce raczej mało co widać - dlatego nic o niej nie pisałem.

... na Twojej też jakoś niespecjalnie dostrzegam, są okopcenia po pożarze, cienie, jakiś chyba brud, zacieki- przynajmniej ja to tak widzę.

No to trudno.

Zastanawiam się tylko, jak to się stało, że na wieży są pozostałości zimmeritu, natomiast na kadłubie jakoś go nie widać. Znasz jakieś logiczne wytłumaczenie? 

Jest to dość proste - produkcja Tygrysa marzec/kwiecień 1943 roku - pasta to wrzesień 1943 roku. Nakładano go w jednostce polowej.

Popatrz jeden z Tygrysów I grupy bojowej 'Schulze'. Bez oznaczeń, ale za to z piękną pastą "zimmerit" wykonaną w warsztacie polowym.776054703_wzr1.jpg.b17e35461472ad2f494e043dcd4c25be.jpg

- jest to logistycznie realne?

Czy realne? Jeśli odmalowany był niedawno - to tak. Ubytki po paście "zimmerit" ma malowane - więc może to być do obrony. 

Nadal pozostaje niewyjaśnione ... .

I jeszcze parę innych drobiazgów. Ale o tym ja nic nie pisałem bo jak to mówię tutaj (w Galerii) jest już 'pozamiatane'. Taką wizję miał autor wątku i koniec. 

Pozdrawiam

Krzysztof

Edited by meser262
literówka
  • Thanks 1

meser 262 - Na pobojowisku pozostały w tym dniu (11.04) Tygrysy I - No.111 i No.F13 ; Pantera No.8 'czerwona' oraz dwa Sd.Kfz.251. 

znam to zdjecie , czesto opisywane jako pojazdy utracone w boju , widac dwa Sdk , Tygrysy i jedna Panthere. Dla mnie osobiscie  sprawca zniszczen byly wycofujace zalogi tych pojazdow niz przeciwnik.

1618991406_1.jpg.4833e3958b474480b0e16f30cd98e2b4.jpg

• Haha 1
13 godzin temu, bulik58 napisał:

Dla mnie osobiscie  sprawca zniszczen byly wycofujace zalogi tych pojazdow niz przeciwnik.

Straty ponieśli w walce z częścią Amerykańskiej 5.Dywizji Pancernej - trzy kilometry na północny wschód od Bückeburga.

Pozdrawiam

Krzysztof

tak to opisuja, ale przygladajac sie zdjeciu  gdzie Sdk stoja prawie obok siebie, w prawym widac uszkodzenia tylnej czesci kadluba , brak tylnych drzwi i slad po pozarze na kadlubie ,ale brak jakich kolwiek w poblizu . Panthera tylko pare metrow dalej , skierowana w odwrotnym kierunku , podwozie jak gdyby wkopane w ziemie, wiezyczka dcy jak gdyby oderwana od wiezy . Kilkanascie metrow dalej stoja ustawione jeden za drugim dwa Tigry , uszkodzenia nie widoczne. Zastanawia mnie tylko ponizsze zdjecie , Tygrys stoi w otoczeniu drzew i krzakow , natomiast na zdjeciu grupowym wydaje sie  iz stoja w polu. Reasumujac : sladow walki i uszkodzen brak  , poza 251, dlatego stawialbym iz to zalogi przyczynily sie do tych uszkodzen. Zalogi Shermanow  bardzo chetnie przypisywaly sobie zniszczenie wrogich czolgow, zwlaszcza Tygrysow. Podobnie robili tankisci z RKKA ,  na Luku Kurskim natlukli tyle Tygrysow ( rownierz  na odcinkach frontu gdzie ich wogole nie bylo ) ze gdy je policzono  to okazalo sie iz Niemcy  takiej ilosci nie mieli . Ale to tylko moja teoria . Dzieki meser262 za  przyblizenie tematu .

....9.jpg.eb40ea58db047b7b6569412d46b64b1c.jpg

W dniu 6.11.2020 o 04:33, bulik58 napisał:

Dla mnie osobiscie  sprawca zniszczen byly wycofujace zalogi tych pojazdow niz przeciwnik

Nie przyszło Ci do głowy, że pojazdy zostały zholowane na cmentarzysko?

• Haha 1
W dniu 7.11.2020 o 08:32, bulik58 napisał:

Pan Bog kara ludzi na rozne sposoby ,jednych wczesniej drugich pozniej . Ten przypadek wskazuje na bardzo wczesny okres

Pomału moja cierpliwość się wyczerpuje. Co z Tobą jest nie w porządku? Odreagowujesz rzeczywistość na forum? Twój wpis powinienem zgłosić do admina- dostałbyś wolne od forum, to może byłby to dobry czas na przemyślenia, ab zrozumieć, że kpinami, szyderstwem i aluzjami autorytetu tutaj nie zbudujesz. Budujemy tutaj modele- coś Ci się nie podoba, nie zgadzasz się, to napisz rzeczowe argumenty- chcesz się dowartościować, to idź gdzie indziej- miejsca w internecie jest dużo. Tutaj już nie jeden raz udowodniłeś, jak w rzeczowej dyskusja potrafisz podwinąć kitę i czmychnąć😃

Jesteś na forum 10 lat, cz pokazałeś tutaj jakąś galerię, jakiś warsztat?

Pojawiasz się razem ze Spotterem, gdzie Ty, tam i on i na odwrót-  śmiem przypuszczać, że, jesteś tylko jego multi-kontem.

Marek