Skocz do zawartości

Chieftain Mk.11, 1:35, Takom 2026


Skaidrus

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie 3 miesiące po skończeniu Corsair'a Tamki zabrałem się za Chieftaina z Takoma. To mój pierwszy model tego producenta i na pewno nie ostatni. Na stosiku zresztą leży już Tygrys II i czeka na swoją kolej 😉 Z nieznanej dla mnie przyczyny mam swego rodzaju upodobanie do czołgów brytyjskich. Zrobiłem kiedyś Centuriona, teraz Chieftaina i wielką radość mi sprawił RFM swoimi Challengerami. Ad rem – wybrałem malowanie z BATUS-a, do którego dokupiłem nawet szablony. Ostatecznie kamuflaż malowałem z ręki, więc jeżeli ktoś jest zainteresowany szablonami do malowania nr 1, to zapraszam na priv. W budowie wykorzystałem blachy Voyagera PE35787 (zestaw główny), PEA379 (zasobniki) i PEA378 (fartuchy boczne). Po namyśle zaopatrzyłem się też w gęsi Master Club MTL35080 z racji na gumowe nakładki ze śladami zużycia. Rozważałem też zakup żywicznej lufy Accurate Armor, ale zrezygnowałem z racji na czas oczekiwania.

Model jest bardzo przyjemny w sklejaniu. Szpachlę używałem punktowo w kilku miejscach. Detalizacja jest na naprawdę wysokim poziomie, podobnie jak zgodność z oryginałem. Z perspektywy czasu raczej odradzam stosowanie zasobników z Voyagera, chyba że intencją modelarza jest pokazanie ich otwartych. W zestawowych wystarczy wymienić klamry z blaszki i będzie ok. Nauka robienia zawiasów kosztowała mnie sporo czasu i jej bolesne efekty widać na zasobnikach kadłubowych. Te z wieży są już trochę lepsze, ale i tak była to trochę przysłowiowa para w gwizdek.

Fotografując model wypatrzyłem okropnego babola na wieży. Ciekaw jestem czy to rzuca się w oczy, więc ogłaszam konkurs na spostrzegawczość. Zwycięzca otrzyma zdjęcie moich okularów.

Zawartość zasobników to różnego rodzaju pozostałości, głównie żywica Legend i jakieś drobiazgi Tamiyi. Wyjątkiem jest zbiornik na olej i czerwone ustrojstwo nieznanego mi przeznaczenia, które wydziergałem samemu.

Do powierzchni antypoślizgowych użyłem tym razem Ammo 2034. Nie było źle, ale preferuję produkty VMS. Model był malowany farbami AK Real Color, jednak trudno podać mi jakieś konkretne kolory bo mieszałem je w różnych proporcjach używając RC093 i RC080 jako baz.

Waszhe, filtry i pigmenty to AMMO, AK i Valejo. Oleje to Oilbrushers z Ammo. Matowy lakier bezbarwny to Hataka XP07 i to było moje najmilsze jak na razie doświadczenie z tego typu lakierem. Do akryli za szybko nie wrócę.

Model mogę gorąco polecić fanom współczesnej pancerki szukającym pozytywnych wrażeń z budowy dobrze odwzorowanego modelu.

0150.jpg

0151.jpg

0155.jpg

0156.jpg

0158.jpg

0160.jpg

0162.jpg

0163.jpg

0164.jpg

0165.jpg

0166.jpg

0167.jpg

0169.jpg

0170.jpg

Edytowane przez Skaidrus
poprawa odnośnika
  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny model, widać miejscami bardzo fajny detal, tylko pozazdrościć cierpliwości i umiejętności blacharskich, ale jest kilka "szmat" które wyglądają jak stara tamiya i nie powinny się tu znaleźć, co nie zmienia faktu, że jako całość model mi się bardzo podoba.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, bulik58 napisał:

 British Army Training Unit Suffield  - wydaje mi sie iz masz na mysli to wyzlobienie na lewo od armaty ,porownujac zdjecie z modelem  to powinno byc bardziej zaokroglone u gory

0163.jpg

 

Chieftain_Tank_%289628802829%29.jpg

Nie wiem czy do końca zrozumiałem Twój wpis. BATUS to jednostka treningowa British Army zlokalizowana w Kanadzie. Dzięki ogromnej powierzchni lokalnego poligonu, rotacyjnie przysyłani tam czołgiści mają możliwość przeprowadzania pełnoskalowych manewrów. Zmierzamam do tego, że w BATUS używane są te same czołgi co gdziekolwiek indziej, jedyną różnicą jest malowanie "preriowe". Odnośnie wspomnianego przez ciebie zaokrąglenia - w moim odczuciu w model oddaje ten detal w miarę prawidłowo.  Załączyłem zdjęcie tego elementu zrobione z bliska.  

33.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, michal0281 napisał:

Bardzo fajny model, widać miejscami bardzo fajny detal, tylko pozazdrościć cierpliwości i umiejętności blacharskich, ale jest kilka "szmat" które wyglądają jak stara tamiya i nie powinny się tu znaleźć, co nie zmienia faktu, że jako całość model mi się bardzo podoba.

 

Dzięki za uznanie :) Możesz wskazać elementy ekwipunku odstające jakością ? Pytam, bo tylko jeden element to Tamiya. Reszta to żywica Legend i Eureka. Bivvie z boku to wtrysk MiniArt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, bulik58 napisał:

czy tym elementem  jest  peryskop dzialonowego?

Nie, to tylko element pancerza Stillbrew dodanego od wersji Mk.10. Główny peryskop działonowego to ten z wycieraczkami powyżej. Na prawo od niego jest peryskop pomocniczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc zgadza się - ten z dwoma wycieraczkami to główny peryskop działonowego. Na górze widać osłonę pancerną, którą w razie potrzeby można go było zamknąć. W tej pozycji zrobiłem go na modelu, bo zgubiłem element umożliwiający otwarcie osłony 😆

 

Sorry bulik58, tu miał być cytat, ale coś mi się nie kliknęło...

Edytowane przez Skaidrus
edycja tekstu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrobiona piękna maszyna :super:Tak jak pisali koledzy - co najmniej dwa toboły do wywalenia bo poprostu odstają. Bardzo ładnie prezentuje się brud na powierzchni antypoślizgowej. Kusi mnie jakiś Chieftain ale nie mogę się jakoś przemóc żeby zamówić - chyba z respektu dla tej pięknej maszyny 😉 Choć jak będzie jakaś dobra promocja na czarny piątek to kto wie... No i jeszcze ciekaw jestem co będzie sobą prezentował zapowiadany Chieftain od AFV Club. Narobiłeś mi smaka 😋

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, TAW napisał:

Dobrze zrobiona piękna maszyna :super:Tak jak pisali koledzy - co najmniej dwa toboły do wywalenia bo poprostu odstają. Bardzo ładnie prezentuje się brud na powierzchni antypoślizgowej. Kusi mnie jakiś Chieftain ale nie mogę się jakoś przemóc żeby zamówić - chyba z respektu dla tej pięknej maszyny 😉 Choć jak będzie jakaś dobra promocja na czarny piątek to kto wie... No i jeszcze ciekaw jestem co będzie sobą prezentował zapowiadany Chieftain od AFV Club. Narobiłeś mi smaka 😋

 

Dzięki za ocenę.  Coś musi być na rzeczy z tymi tobołami... Nie jestem chyba dosyć obiektywny żeby to ocenić. O ile ten na wieży za TOGS'em i ten przed kierowcą faktycznie nie urywają dupska, ale pasowały do koncepcji i  tego co widać na zdjęciach pojazdów.  Natomiast ten podłużny z boku i płaski z tyłu wieży naprawdę przypadły mi do gustu. Muszę chyba zredefiniować swoje kryteria oceny tych gratów 🤔

Edytowane przez Skaidrus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Skaidrus napisał:

O ile ten na wieży za TOGS'em i ten przed kierowcą faktycznie nie urywają dupska, ale pasowały do koncepcji i  tego co widać na zdjęciach pojazdów.

O te dokładnie chodzi - wyglądają trochę sztucznie na fajnie zrobionym czołgu (szczególnie ten w koszu).

43 minuty temu, Skaidrus napisał:

Natomiast ten podłużny z boku i płaski z tyłu wieży naprawdę przypadły mi do gustu.

Mi też 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, bulik58 napisał:

Więc zgadza się - no a gdzie nagroda? :nienie:

moze byc telewizor kolorowy, wybieram zielony

bulik58 - wreszcie zrozumiałem o co chodziło w tej całej naszej komunikacji.  Ty po prostu jesteś jedynym uczestnikiem ogłoszonego przeze mnie konkursu 😄. Nie mógłbym nie docenić Twojego uporu w poszukiwaniach babola, więc ogłaszam Cię zwycięzcą konkursu. Obiecana nagroda poniżej. Dla zasady dodam również, że peryskop jest ok. Można go było zrobić w wersji zamkniętej i skorzystałem z tej sposobności. Prawdziwym babolem jest klosz reflektora na wieży - przez nieuwagę wkleiłem go obróconego o 90 stopni. Ale na zdjęciach tego za bardzo nie widać 😉 

prize.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, knoor napisał:

a faktura odlewu na wieży to Twoja robota czy producenta? Bo fajnie wygląda:) Jeśli to pierwsza opcja, napisz coś więcej jak robiłeś.

 

W dniu 15.11.2020 o 18:50, Skaidrus napisał:

Do powierzchni antypoślizgowych użyłem tym razem Ammo 2034. Nie było źle, ale preferuję produkty VMS.

Też się w to chyba zaopatrzę bo rzeczywiście fajnie wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, knoor napisał:

@Skaidrus a faktura odlewu na wieży to Twoja robota czy producenta? Bo fajnie wygląda:) Jeśli to pierwsza opcja, napisz coś więcej jak robiłeś.

Takom próbował zrobić ten anti-skid, ale słabo to wyszło w porównaniu z oryginałem. Dlatego zeszlifowałem wersję fabryczną i nałożyłem Ammo 2034 przy pomocy gąbki. Wyszło akceptowalnie, ale produkty VMS, których używałem we wcześniejszych modelach dają większą kontrolę nad procesem. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, TAW napisał:

A sprzedają to już w Polsce?

VMS to firma z Polski, więc sprzedają 😉 Z tego co widzę dystrybucja jest prowadzona tylko przez ich stronę. Warto wyczekać na dobrą promocję,  bo często coś tam się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.